Alternativní medicína,  Bylinky,  Meduňka,  Zdraví

Tentokrát pro ženy: Endometrióza a fytoterapie

Autorem následujícího článku je spolupracovník Meduňky, bylinář Martin Kolár.

Endometrióza patří mezi nejrozšířenější gynekologické onemocnění žen v reprodukčním věku, které se projevuje bolestmi v podbřišku, silnou a bolestivou menstruací, bolestí při pohlavním styku, krví v moči a především neplodností. Stále není jasné, proč se děložní sliznice nachází i mimo dělohu. Víme, že roli zde hraje zvýšená hladina estrogenu na úkor progesteronu. Dále je přítomna zvýšená zánětlivost v pánvi. Terapeutickým řešením je vytvoření hypoestrogenního nebo hyper-progestogenního prostředí. Svou teorii příčiny endometriózy nastíním dále ve svém příspěvku.

Fytoestrogeny
Fytoestrogeny jsou přirozeně se vyskytující rostlinné látky, které mají podobnou chemickou strukturu a funkci jako estrogeny nacházející se v lidském těle. K potravinám bohatým na fytoestrogeny patří sója, ovoce (jablko, meloun, třešně, švestky, broskve, maliny, pomeranče, jahody), čaj, klíčky, ořechy, zrna, fazole, hrách, cizrna, zelí, mrkev, špenát, řepa, česnek, petržel…
Mezi byliny s vysokým obsahem fytoestrogenů řadíme červený jetel, šalvěj lékařskou, chmel, len (lněné semínko), ploštičník nebo květ jeřábu ptačího. Pokud má ale žena estrogenovou dominanci, jak je to s vhodností fytoestrogenů? I přes množství vědeckých prací a studií, jednoznačná odpověď neexistuje. Ukazuje se totiž, že fytoestrogeny, na rozdíl od syntetických estrogenů nebo těch, které si lidské tělo vytváří samo, můžou být při endometrióze jak prospěšné, tak i nežádoucí. Záleží nejspíš na množství a také na jejich konkrétním typu. Rostlinné estrogeny se vážou na různé estrogenové receptory a podle toho je následně ovlivněna i hormonální hladina ženy. Obecně však můžeme říct, že fytoestrogeny dokážou díky svému protizánětlivému a antiproliferačnímu (tlumící růst) působení pozitivně ovlivnit zánětlivé procesy spojené s endometriózou. Současně je však třeba zmínit i riziko zhoršení endometriózy, např. při zvýšené konzumaci sojových výrobků nebo přípravků z červeného jetele.

Progesteron
Jako poměrně bezpečná se jeví podpora tvorby progesteronu. Zde bych rád zmínil výrazné účinky několika bylin. Drmek obecný (Vitex agnus-castus)se díky obsahu prekurzoru progesteronu a dalších pohlavních hormonů používá při ženské neplodnosti, zejména pro podporu a obnovení ovulace, dále při menstruaci bolestivé, nepravidelné či s velkým krvácením. Zmírňuje premenstruační syndrom. Podporuje tvorbu mateřského mléka a snižuje zvýšenou citlivost prsů. Působí i při snížené tvorbě poševního sekretu. Podobně působí andělika čínská (Angelica sinensis).  Andělika podporuje produkci progesteronu, upravuje nepravidelnou menstruaci, zmírňuje silné menstruační bolesti a celkově zklidňuje. 

 

Flavonoidy a polyfenoly
Flavonoidy, nebo též bioflavonoidy či vitamin P, jsou organické látky obsažené v zelených potravinách, vykazujících vysokou antioxidační aktivitu. Některé flavonoidy se osvědčily i při léčbě endometriózy. Mezi nejúčinnější flavonoidy řadíme borůvky, ostružiny, maliny, černý rybíz, aronii, granátové jablko, červený grep, lékořici, olivový olej či rajčata. Z potravních doplňků vřele doporučuji elixír Fructavit, obsahující koncentrované výtažky z borůvek, rakytníku, černého rybízu a aronie.
Polyfenolem, který dokáže pomoci při endometrióze, je resveratrol, který najdeme především v modrých plodech révy vinné, kořenech křídlatky japonské, kakau nebo borůvkách. Nejvíce resveratrolu je obsaženo ve slupce a jadérkách hroznového vína. Při endometrióze je tedy vhodné pití červeného vína. Pozitivní vliv na zmírnění endometriózy má rovněž pupalka dvouletá. Pupalkový olej je jedním z nejlepších zdrojů kyseliny gama-linolenové, která pomáhá udržovathormonální rovnováhu, tlumí zánětlivé procesy v těle a snižuje bolestivost při menstruaci. Pupalka se užívá ve formě oleje či tobolek.

Nové bylinné naděje
V současné době jsou vkládány naděje do čínské byliny puerarie laločnaté, u nás známé jako kudzu (Pueraria lobata syn. P. thunbergiana syn. Phaseolus trilobus). Dle výsledků několika vědeckých studí výtažky z kořene a květu puerarie významně potlačují růst endometriotických lézí. Pokud sdílíte podobný názor jako já, že bychom se měli léčit spíše našimi domácími bylinkami, dám vám svůj tip na bylinku proti endometrióze z našich luhů a hájů. Touto léčivkou je řebříček obecný (Achillea millefolium). Kvetoucí nať řebříčku potlačuje nadměrné krvácení a tlumí křečovité bolesti celé pánve. Řebříček patří právem mezi nejpoužívanější gynekologické byliny. Působí razantně i při zevní aplikaci ve formě koupelí, anebo květ řebříčku zašijte do polštářku a přikládejte při bolestech v podbřišku. Řebříček se hodí do směsi s měsíčkem lékařským, jako čaj či tinktura. Vzhledem k silnému působení není však řebříček vhodný k dlouhodobějšímu použití, ale spíše při akutních problémech spojených s endometriózou.

Skryté příčiny
Pokud chceme endometriózu skutečně vyléčit, musíme odstranit primární příčinu. Podle mě je hormonální nerovnováha spíše důsledek a pravou příčinou endometriózy je imunitní problém. Při nesprávném fungování imunitního systému dochází k nekontrolovatelnému množení buněk, což je dle mého názoru i případ endometriózy. Mám podezření na autoimunitní procesy, vliv některých virů (EBV, HPV), parazitických bakterií (chlamydie, borelie) a také plísní a patogenních kvasinek. Svou negativní roli může sehrávat i nerozpoznaná potravinová intolerance.
Co tedy s tím? Určitě je zapotřebí správně diagnostikovat klíčový problém a ten následně řešit, třeba i za pomoci bylinných přípravků. Obecně nejprve doporučuji tělo zbavit všech nežádoucích mikroorganismů za pomoci elixíru Fungilen. Poté můžeme srovnat hladinu hormonů nasazením elixíru Rosalen v kombinaci s komplexně působícím elixírem Detoxilen.

Nevhodné potraviny
Závěrem bych zmínil některé potraviny, které můžou zhoršit stav endometriózy. Kvůli vysoké estrogenové aktivitě nedoporučuji při endometrióze konzumaci sóji a dalších luštěnin, potravních doplňků s jetelem a vojtěškou (alfa alfa). Při endometrióze je vhodné vyhnout se také alkoholu, kofeinu, rafinovaným potravinám (včetně cukru a pozor také na ztužené tuky), mléčným výrobkům a masu z velkochovů. Důvodem jsou hormony a jiné obsažené látky. U bio výrobků by neměl být problém. Výbornou potravinou ve vztahu k endometrióze jsou batáty (sladké brambory, smldinec, jam), které příznivě ovlivňují hormonální rovnováhu a syntézu progesteronu. Co nejčastěji si také dopřávejte bobuloviny a lesní plody.

Koupit Meduňku