Meduňka

Mužské tabu  – prostata

Autorkou následujcího článku je MUDr. Monika Sičová, specialistka na tantrickou jógu pro ženy Mohendžodáro.


Někteří lidé se tématu prostaty raději vyhýbají – možná proto, že patří k pohlavním orgánům. Muži se o tomto orgánu odvažují se svým lékařem hovořit až ve chvíli, postihne-li jej nádor, zvětšení či zánět.

V dnešní době není onemocnění prostaty už jen záležitostí starších mužů, ale i těch mladých. První známky zvětšeníjsou patrné pod mikroskopem u některých mužů už ve věku třiceti let.Dalším stadiem je pohmatové zvětšení  prostaty. Šedesát procent mužů po čtyřicítce má však zvětšenou prostatu právě z neznalosti a zanedbání péče, ačkoliv polovina z nich v této době ještě nepociťuje žádné potíže. Muži by měli vědět, že však není žádný důvod, aby prostata ve stáří selhala. I její zvětšení je něco, k čemu vůbec dojít nemusí –  muž však o svou prostatu musí pečovat. Pak zůstane zdravá. K tomu slouží tantrajóga pro muže, jelení taoistické cviky, dále bylinky a masáž prostaty.

Prostata řídí sexuální život
Prostata je tvořena je padesáti drobnými žlázkami a jemnou hladkou svalovinou. Je uzavřená v pevném obalu a nachází se na pánevním dnu pod močovým měchýřem. Obaluje močovou trubici. Představit si ji lze jako oříšek, který sedí na pánevním dnu neboli na hrázi. Její hlavní úlohou je tvorba ejakulátu. Ejakulát je velice důležitá tekutina, která obsahuje spoustu živin pro spermie, a také prostaglandiny. Ty podporují erekci a také povolují děložní krček, aby spermie mohly proniknout do dělohy a oplodnit ženu. Ejakulát si klidně můžeme představit jako živný roztok, díky kterému jsou spermie schopné přežít v nehostinném prostředí.
Prostata se vyvíjí u chlapců již v bříšku matky, při narození váží zhruba pět gramů a u dospělého muže dvacet gramů. V mládí je velká jako kaštan, ale ve stáří se často zvětšuje a dosahuje velikosti broskve! Příznaky tohoto stavu se ohlašují při močení a milování. Proč? Zvětšení prostaty způsobuje zpomalení proudu moči, později i zadržování moči, čímž vzniká  močová infekce a dochází k poškozování ledvin. Mezi první příznaky tohoto problému patří slabé močení, přerušovaný proud moči a chození na záchod během noci. Je to dáno tím, že zvětšená prostata utlačuje močovou trubici anebo tím, jak je zvětšená, dráždí močový měchýř. Někdy dokonce tlačí na močový měchýř zespodu a vede ke změně nervové regulace. Jiné příznaky začínajících problémů s prostatou můžeme pozorovat při sexu.
Tak jak prostata stárne a její funkce slábne, začínají se objevovat problémy s erekcí, ejakulací nebo dokonce dochází i k impotenci. Příčinou většiny z těchto potíží je oslabená nebo nemocná prostata. Muži si velice snadno mohou diagnózu určit sami pozorováním vlastní ejakulace a prohlédnutím si semene. Tím snadno zjistí, zda je prostata nemocná a jak je stav vážný. Stud není na místě, vždyť sexualita patří k životu stejně tak jako starost o naše zdraví. Jak už bylo řečeno, prostata do velké míry ovlivňuje ejakulaci a první příznak jejího oslabení je, že semeno nestříká dostatečně daleko, a není tak schopno zajistit oplodnění ženského vajíčka. Prostata je sice funkční, ale již zesláblá, a proto není schopná dostatečných kontrakcí. Místo obvyklých patnácti kontrakcí – stahů, zůstávají pouhé dva nebo tři. To lze často pozorovat již u mužů okolo čtyřicítky a je to velice smutné.
Další příznak oslabení je, má-li muž při výronu méně semene. Obvyklé množství ejakulátu je zhruba jedna lžíce a zdravé semeno je husté. Trávicí problémy způsobují řídké průhledné semeno a stejně tak mohou být za tímto příznakem schovány slabý žaludek, slezina či slinivka, stres a slabá erekce penisu. A samozřejmě i oslabená nebo zánětlivá prostata.

Pár slov o impotenci
Zdravé semeno má lehký kvasnicový zápach a mělo by chutnat trochu nasládle. Poruchou je, když je semeno příliš sladké, anebo slané (to je známka pohlavní choroby), či hořké (to svědčí o těle zaneseném toxiny). Pokud semeno vyloženě páchne po mrtvé rybě (anebo vagína), znamená to, že jsou postižena játra. Ta už nejsou schopna odstraňovat jedy z těla, a tak se toxiny uvolňují i touto cestou. Správně má semeno při ejakulaci vystřikovat metr dopředu (u mladých mužů i dál). Pokud semeno vystříkne jen lehce, nebo dokonce pouze ukapává, je čas zamyslet se nad vlastním zdravím. Buď je silně nemocná prostata, nebo to svědčí o poruše nadledvinek, ledvin a artritidě.
Dalším, horším stádiem je impotence. Impotence znamená, že muž není schopný dosáhnout a udržet dostatečnou erekci, a za to je opravdu většinou zodpovědná prostata. Dále k tomu přispívá duševní napětí, stres a nedostatečné uvolnění typické u manažerů a rovněž tělesné napětí. Pokud není nemocné prostatě věnována dostatečná pozornost, ztrácí muž postupně o sexualitu a milování zájem. V dnešní době bývají tímto problémem postiženi už muži okolo pětatřiceti či pětačtyřiceti let. Předsudek západní medicíny jen, že s tím se už muži musí naučit žít, anebo mohou používat prostředky na rozšíření cév, jako je např. Viagra. Není to však vůbec pravda. Na impotenci existují skvělá cvičení, byliny, pomáhá masáž prostaty, cvičení tantrajógy pro muže a také jelení cvičení z taostické tradice. Oslabení v při sexu silně frustruje mužovu psychiku a přitom cesta, jak z toho ven, je jednoduchá – chce to JEN pravidelnou péči!
Přechodná impotence může také souviset s dočasným vyčerpáním energie ledvin. I to je velice nepříjemná situace, protože i jediná negativní zkušenost s impotencí může ovlivnit mnoho. Muž získá strach, že selže, a nesplní to, co se od něj očekává. Přidá-li se strach, vše je ještě zkomplikuje. Muž se silnou předstojnou žlázou (prostatou) lépe reaguje na sexuální stimulaci, má lepší erekci a větší sexuální touhu. Celkově je biologicky mladší než by odpovídalo jeho skutečnému věku.

Jemná masáž prsty
Masáž prostaty přináší úlevu při jakémkoliv běžnějším zdravotním problému, ale pro prevenci rakoviny a dalších problémů s prostatou, jako je její zvětšení a záněty, se musíme naučit masírovat ji cíleně prsty. Ideální by samozřejmě bylo, kdyby mužům prostatu masírovaly jejich partnerky. Pravidelná masáž může nejen výrazně zlepšit jejich sexuální výkonnost, ale hlavně zachránit zdraví a v případě rakoviny často i život. Pro masáž prostaty je dobré používat například bio třezalkový olej. Jiná maziva či vazelíny často obsahují jako zbytkové látky aceton, kyselinu karbalovou, dibutylftalát, oxid železa, toluol atd., které jsou rakovinotvorné. Střevní stěna totiž tyto látky vstřebává velmi rychle a jejich nahromadění v prostatě může vyvolat rakovinu. Proto vždy používejte bio oleje lisované za studena (třezalkový, slunečnicový aj.). Masáží se prostata uzdravuje zevnitř. Prstem se při ní může jemně pronikat do konečníku, dokud se nenahmatá jemná struktura prostaty. Potom je třeba ji zhruba deset minut velice jemně masírovat. Přitom bychom si měli všímat eventuálních změn. Tvrdá nebo bolestivá prostata může znamenat zvětšení, onemocnění nebo rakovinu – v tom případě je třeba okamžitě jednat a objednat se k urologovi. Na 90 % to nic vážného nebude, ale riziko nikdy nepodceňujeme.
U mužů nad padesát let se rakovina prostaty dnes bohužel považuje za něco samozřejmého. Muži se stydí zajít si k doktorovi a často tato nemoc bývá diagnostikována pozdě. Příznaky se přitom nemusí objevit po velmi dlouhou dobu. A protože tento typ zhoubného bujení je velmi agresivní, nemoc postupuje rychle. Zachytí-li se příznaky včas, tj. už při nepatrném zvětšení prostaty, může být moderní léčba úspěšná. Jde hlavně o čas. Ne každé zvětšení prostaty je však rakovina, nicméně je třeba to zkontrolovat.
V článku se zaměřujeme hlavně na prevenci a tou je již zmiňovaná pravidelná masáž. Pravidelná znamená dvakrát měsíčně. Pokud je prostata na dotyk bolestivá, je lépe nejprve zajít k urologovi na vyšetření, protože příčinou může být zánět. Lékařům můžete důvěřovat, ale důvěřujte i preventivním opatřením ze starých tantrických a taoistických tradic.
Vyšetření u urologa nemusí být nijak bolestné a na vyšetření se můžete objednat i bez doporučení praktického lékaře. Urolog se vás vyptá na průběh obtíží a také bude potřebovat vzorek moče a krve, aby zjistil známky zánětu. Z krve také vyšetří prostatický specifický antigen ( PSA), který dokáže spolehlivě zachytit jakoukoliv změnu na prostatě. Vlastní vyšetření prostaty probíhá pohmatem přes konečník a nebolí. Dále vás lékař může vyšetřit takéultrazvukem.

Jednotlivá stádia
Zhoršení funkce prostaty má tato stádia:

 1. slabé kontrakce prostaty při ejakulaci
 2. menší množství ejakulátu
 3. zvláštní chuť, zápach a vzhled semene
 4. ukapávající semeno
 5. impotence nebo potíže z tlaku zvětšené prostaty na močový měchýř
 6. slabý proud močení
 7. bolest při močení
 8. na začátku močení musíte čekat nebo si sednout
 9. zbytková moč v močovém měchýři, takže nucení na močení je častější
 10. časté močení v noci
 11. nechtěný únik moči

Tantra jóga pro muže a Tao
Mužské jelení cvičení a základy tantrajógy pro muže jsou založeny na zatahování a povolování pánevního dna. Stahování svěrače konečníku vyvolává mírný tlak na prostatu podobně jako jemná masáž. Během cvičení začíná prostata vylučovat hormony, protože se mírným tlakem aktivuje. Jde o hormony duševní euforie endorfiny, které se do krve rovněž vyplavují např. při sportu. Během cvičení může prostata reagovat malými záškuby, což muž pociťuje jako malý orgasmus.
Tantrajóga pro muže obnovuje pramen mládí. Trénuje svaly potřebné pro močení i udržení erekce, trénuje pohlavní tkáň v pánvi a svým účinkem ji prokrvuje a nabíjí energií. Výrazně zvyšuje sexuální potenci a výkonnost, což je dáno posílením a prokrvením prostaty a rozprouděním životní energie.
Ještě uveďme jednoduchý návod na aktivaci pánevního dna a prostaty: Nejprve se v sedě na židli uvolněte a přiložte si obě ruce na varlata. Potom se silně nadechněte, pánevní dno zatáhněte dovnitř a deset vteřin vydržte v nádechu. Potom pomalu vydechujte ústy a pánevní dno povolte. Opakujte nejprve 21x, později můžete až 80x. Podobný cvik lze provádět i během milování –  několikrát se silně nadechněte nosem a zatáhněte pánevní dno. Tak akumulujete svou životní energii a také posílíte erekci. Pokud to budete provádět těsně před ejakulací, zabráníte většinové ztrátě energie. Když to vyzkoušíte, budete překvapeni.
Různé školy vyučují jinou kombinaci cviků s jiným označením. Existuje německá škola (Mistr Chian Zettnersan), Mantak Chia jako představitel americko-čínské větve, dále tu je například tantrajóga pro muže, která má své prameny v indické tradici, a u nás ji vyučuje Igor Samotný. Základ je však všude stejný a je založený na stahování pánevního dna a dýchání. Stačí však praktikovat jednouše i to, co bylo uvedeno v tomto článku.

Milování pro zdraví
Se zdravím prostaty souvisí také množství ejakulací u muže. V Evropě máme chybnou představu o tom, jak často by měl průměrný muž ejakulovat. Myslíme si, že čím více tím lépe, ale na východě se vyučuje pravý opak a muži přistupují k frekvenci svých vyvrcholení jinak. Proč? Protože například muž s oslabenou dráhou ledvin se po ní může cítit jak vyždímaný hadr a to už je na pováženou. Existuje vzoreček, jak často by měl muž mít ejakulaci – je to věk násobený dvěma a dělený deseti. Muž ve třiceti letech by tedy měl mít vyvrcholení zhruba jednou za šest dní. Mezitím se může milovat libovolně často a čím častěji, tím lépe. K vyvrcholení by však neměl spěchat, nýbrž se naučit energii ve svém těle zadržovat. Z našeho pohledu jde o velkou změnu v prožívání sexuální energie, která se například vyučuje v párové tantře. Muž přestává spěchat a není ke svému vrcholu tlačen, ale naopak se naučí prožívat vnitřní orgasmus. Je to velké umění, které stojí za to studovat. Nejenže jsou potom všechny smysly ostřejší, ale muž také častěji a lépe uspokojí svou partnerku. A hlavně to prospívá jeho zdraví, protože nemrhá energií obsaženou v ejakulátu, již. Jde o vysoce koncentrovanou energii, která slouží k rozmnožování. Vytvářena je zhruba šest týdnů. Kdyby muži byli závislí na sexu tak, že by masturbovali několikrát denně, mohli by se přivést až na pokraj fyzického a duševního vyčerpání. (Nehovořím ale o krátkém období puberty, kdy se takové věci dějí často a  nejsou tak škodlivé, jako ve zralém věku).
Na masáž prostaty se můžete dívat z čistě zdravotního hlediska (takto jí vnímá taoistická cesta), nebo můžete vytvořit smyslný rituál a objevovat místa mužovy rozkoše, jak tomu učí tantra. Osobně to vnímám tak, že jakmile je prostata vyléčena (tao), může přijít nová dimenze rozkoše (tantra). Prostata odpovídá bodu G u žen, protože pochází ze stejné tkáně. Její stimulace u muže vyvolává hluboký, prodloužený a smyslný orgasmus, podobně jako to mají ženy. Stimulací penisu a prostaty může muž zažít mnohonásobný vnitřní orgasmus obdobně jako žena. Jde o transformující zážitek v mužské sexualitě. Osvojte si rituál, kdy muž přijímá stimulaci prostaty jako součást milostných her bez velké pozornosti na penis. Nejprve je potřeba pomalu a obezřetně objevovat a až potom odvážně experimentovat. Pozorujte mužovy vnitřní hranice a nepřekračujte je násilím. Lépe je stimulovat prostatu ve stavu vzrušení, vyhýbat se bolestivým zkušenostem a partnera plně respektovat.
Choroby a potíže s prostatou nemusí existovat ani ve vyšším věku, není to žádné pravidlo a opak je pravdou. Prostata může být zdravá až do stáří. Selže pouze bez dostatečné péče a pozornosti. Staří čínští mistři, mistři tantrické a taoistické tradice, věděli, že zdravá prostata je podmínkou mužova sexuálního štěstí.  A my víme, že nejenom sexuálního. Také to souvisí se zdravím celého těla i ducha.

Koupit Meduňku