2022,  Archiv,  Meduňka

Obsah čísla 4/2022

Milí čtenáři a čtenářky,
vítám vás u dubnové Meduňky, jejímž hlavním tématem je čistota, resp. hygiena. Je důležité zamyslet se nad tím, jak rozumně nakládat s nejrůznějšími hygienickými nařízeními, aby nám byla ku prospěchu, a nikoli naopak. I tady totiž platí, že všeho moc škodí, a týká se to i každodenního několikerého dezinfikování rukou na veřejných místech. Jak totiž ve svém příspěvku píše prof. Anna Strunecká, tým prof. Omara Šerého nedávno přinesl překvapivá zjištění. Po dobu dvanácti hodin odebíral na jedné brněné poště vzorky z různých povrchů, přepážek a displejů, které byly poté analyzovány v laboratoři. Koronavirus SARS-CoV-2 nebyl zaznamenán na žádném z dvaceti testovaných povrchů. Stejně dopadl i průzkum držadel košíků a madel vozíků v nákupní galerii Šantovka v Olomouci dne 17. 2. 2021 ve večerních hodinách před zahájením úklidu. Tyto a jiné zprávy se však bohužel běžně ve sdělovacích prostředcích nedozvíme, což je škoda, protože v lidech pak sílí úzkost, a to má zase negativní vliv na jejich imunitu.
A jako by covid-19 nestačil, nedaleko nás se rozhořel i ozbrojený konflikt. Každý z nás přitom vůči všemu zaujímá stanovisko podle vlastního vnitřního nastavení a vyznávaných hodnot. Vlastně se přitom konfrontuje hlavně sám se sebou. Přemýšlela jsem o tom i ve dnech, kdy se v Praze (a také v jiných městech) konala série demonstrací proti novele pandemického zákona. Když jsem se tam šla také podívat, abych si udělala vlastní obrázek, měla jsem velmi hřejivý pocit. Začala jsem si tam totiž s ostatními lidmi povídat, a když tohle uděláte, dozvíte se někdy až neuvěřitelné věci – něco, co by vás nenapadlo ani ve snu. Nikdy například nezapomenu na dva muže z Přerova, kteří v den, kdy se v únoru v našem parlamentu poprvé projednávalo schválení novely pandemického zákona, stáli spolu s ostatními na Malostranském náměstí a jeden z nich přitom do oken poslanecké sněmovny mířil baterkou. Tomu jsem se podivila, protože vzdálenost z náměstí od oken místnosti, v níž probíhalo sledované jednání, byla poměrně značná. Odhadovala jsem to nejméně na třicet metrů. Dozvěděla jsem se však, že baterka je velmi výkonná a „prasátka“ na oknech a zdech poslanecké sněmovny se vytvoří zcela spolehlivě. „Víte, já totiž bojuju světlem,“ řekl mi onen muž na vysvětlenou.
Ano, světlo je i mým spojencem, neboť nepřestávám věřit v to lepší, co se v nás lidech nachází. Jenom je potřeba odkrýt nánosy z perel, které nosíme uvnitř svých srdcí. V této době velkých změn se o to také všichni snažíme, i když někdo na to jde z opačné strany a nánosy špíny na své perle nejprve ještě zvětší. Přesto ale jednoho dne síla lidského ducha a lásky zazáří v plné kráse a na to se už opravdu těším. Tento nezvratitelný, dokonalý a neustále se opakující cyklus nám všem připomnělo i jaro, které právě začalo. Po zimě přijde jaro vždy stejně jako ráno po temné noci…
Srdečně Věra Keilová

Z obsahu

Rozhovor s
prof. MUDr. Janem Pirkem, DrSc. 6
MgA. Ester Gerová, DiS.

TÉMA: Čistota půl zdraví, ale…

Lidé a hygiena 10
MUDr. Vladimíra Strnadelová,
Jan Zerzán

Pravidlo všeho s mírou
platí i v hygieně 12
prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc.

Mikrobiom a hygiena 15
Ing. Iveta Kulhánková

Neučme děti bát se života 17
Milena Králová

Čistota těla a duše 18
Ing. Hana Smejtková

Hlavní jarní svátky – Velikonoce 20
Iva Lhotská

Naše civilizace se musí
probudit z řady snů 22
Mgr. Věra Keilová

Jak se připravit na jaro 26
Mgr. Lenka Ptáčníková

Zdraví podle kalendáře 29
Ing. Hana Smejtková

Nesnášenlivost a slepá víra 30
MUDr. Pavel Špatenka

Tužebník 32
Václav Větvička

Trauma a jeho zpracování 34
Mgr. Marie Plochová Hlávková, Ph.D.

O metabolismu: co je sytost 38
MUDr. Ludmila Eleková

Bylinky pro léčbu respiračních
virových onemocnění 42
Charlotte Matysková

Řádková inzerce

Řádky proti samotě

Koupit Meduňku