Knihovnička Meduňky,  Meduňka,  Rady a tipy,  Recepty

Už zraje a červená! Kdo? No rybíz, přece!

Pokud máte na zahrádce keře červeného nebo černého rybízu a nevíte, co s ním, budou se vám jistě hodit nápady a inspirace od Simony Procházkové z její knížky Buďme zdraví na jaře i v létě. Kniha patří do široké nabídky edice Knihovnička Meduňkywww.knihovnickamedunky.cz

 

Rybíz

Rybíz je velmi známým tuzemským ovocem. Najdeme ho téměř na každé zahrádce. Původně rostl planě v přírodě v mírném i subtropickém pásmu. V Evropě je rozšířen od Středozemního moře až k Norsku. Rybíz známe obvykle jen červený, bílý a černý. Ale v současnosti se evropských zemích pěstuje víc než 50 odrůd rybízu s rozdíly v aroma, barvě a chuti.

Léčivé účinky rybízu
Rybíz je zvláště bohatý na vitamin C. Nejvíce tohoto vitaminu obsahuje rybíz černý. Barvivo rybízu obsahuje karoten, z něhož se při látkové přeměně vytváří vitamin A. Ten je velmi důležitý pro silnou tělesnou imunitu. Chrání také sliznice v těle a stimuluje látkovou přeměnu v buňkách. Dále toto ovoce obsahuje dosti niacinu (což je vitamin B3), který je velmi potřebný pro zdravé nervy, a kyselinu pantotenovou (vitamin B5) pro zdravou pokožku, vlasy, nehty a dýchání buněk. Nesmíme zapomenout na vysoký podíl vápníku, draslíku (odvodňuje a přenáší živiny), železa (důležité pro dobrou krvetvorbu), hořčíku (srdce, nervy, svaly) a manganu (srdce, náladu, soustředění). Černý rybíz obsahuje též velké množství rutinu, ten je nezbytný pro zdravé, silné a pružné cévní stěny.

– chrání všechny sliznice v těle
– aktivuje látkovou přeměnu v tělesných buňkách
– podporuje správnou krvetvorbu
– posiluje imunitní systém v organismu
– podporuje správnou tvorbu hormonů
– posiluje nervovou soustavu
– podporuje funkci srdce a svalů

Nejhodnotnější je černý rybíz
Plody černého rybízu jsou velmi bohaté na vitamin C, B, rutin, karoten, bioflavonoidy, soli draslíku, pektiny, třísloviny a antokyanové barvivo. Šťáva z těchto plodů pomáhá zvyšovat elasticitu cév a také působí proti chrapotu a kašli, léčí dnu a působí močopudně. Plody černého rybízu také podporují metabolismus.

Posilující nápoj pro seniory
 1 dl šťávy z černého rybízu * 1 dl šťávy z mrkve * 1 dl šťávy z červené řepy
Postup: Uvedené šťávy smícháme a vzniklý nápoj popíjíme po dobu 3–4 týdnů, pak si dáme měsíc pauzu a vše zopakujeme. Šťávu z rybízu si můžeme zamrazit, abychom ji měli dostupnou po celý rok.

Nápoj pro „kvalitní krev“
 1 dl šťávy z černého rybízu * 1 dl šťávy z aróni * 1 dl šťávy z červené řepy
Postup: Šťávy si smícháme dohromady a popíjíme po dobu 8 týdnů.

Nápoj „energetická bomba“
 1 dl šťávy z černého rybízu * 1 dl šťávy z rakytníku * 1 dl šťávy z arónie * 1 dl šťávy z červené řepy
Postup: Uvedené přísady dobře promícháme a můžeme popíjet. Tento nápoj doporučuji užívat po dobu 8 týdnů.

Léčivé jsou i listy černého rybízu
Listy této rostliny obsahují silice s cymolem, působí diureticky a diaforeticky a proti průjmům. Listy také podporují metabolismus. Můžeme je přidávat do čajových směsí, ale neměly by se popíjet déle než 6 týdnů.

Čaj z listů černého rybízu
Tento čaj je výborný při nachlazení, zahlenění, zánětu močových cest a revmatismu.
 2 lžičky listů * 2 dl vroucí vody
Postup: Listy přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Pak přecedíme a můžeme popíjet.

Pupeny černého rybízu
Gemmoterapie si velmi váží pupenů této rostliny. Tinktura z nich je totiž úžasná na „rozproudění“ látkové výměny.

Kořen černého rybízu
Odvar z kořene černého rybízu je vynikajícím lékem na zánět jater. Připravíme si ho tak, že 1 polévkovou lžíci sušeného kořene asi 5 minut povaříme v 3 dl vody. Vzniklou tekutinu si rozdělíme na 3 dávky, které popíjíme po dobu 6 týdnů.

Rybíz v kuchyni
 
Rybízové mléko
450 g rybízu bez stopek * 400 ml mléka (může být i rostlinné) * 10 ml jablečného moštu * 1 lžička ovocného cukru nebo agávového sirupu
Postup: Rybíz zalijeme moštem, přidáme cukr a rozmixujeme. Pak přilijeme mléko a vše pěkně našleháme. Podáváme ve vysokých sklenicích, které můžeme ozdobit lístkem máty nebo meduňky.

Rybízový likér
 350 g zralého rybízu (můžeme ho zkombinovat) * 1 l lihu nebo ovocné pálenky * 5 kousků hřebíčku * 3 tyčinky skořice * 2 badyány * 300 g ovocného cukru
Postup: Rybíz rozmačkáme a smícháme s ostatními přísadami, vše zakryjeme a necháme 3 týdny na chladném místě odpočívat. Po uplynutí této doby si svaříme cukr s vodou, přidáme ke směsi, dobře zamícháme a necháme 12 hodin ustát. Nakonec slijeme likér do vymytých lahví, dobře zavíčkujeme a skladujeme v chladnu a temnu.

Nevařená rybízová marmeláda
1 kg čerstvého rybízu (můžeme použít i mix) * 1 kg ovocného cukru
Postup: Očištěné kuličky rybízu dobře umyjeme a necháme na sítku okapat. Potom je propasírujeme přes řídké sítko nebo je můžeme také prolisovat na lisu na ovoce. Vzniklý protlak zasypeme cukrem a důkladně promícháme vařečkou. Pak vše ještě promícháme elektrickým šlehačem, do doby než se cukr dokonale rozpustí a spojí s rybízovým protlakem. Malé skleničky dokonale umyjeme horkou vodou, je dobré je ještě vypláchnout troškou tvrdého alkoholu. Hotovou směs plníme do skleniček, které pak zakryjeme dvojitou vrstvou celofánu a převážeme provázkem. Marmeládu necháme týden uležet v ledničce, po otevření pak ihned spotřebujeme.

Rybízo-jahodový džem
 1 kg očištěných jahod * ½ l rybízové šťávy (může být i mix rybízů) * 750 g ovocného cukru * šťáva z 1 citronu
Postup: Ovoce a cukr promícháme a necháme vše v ledničce 12 hodin odležet. Po uplynutí této doby směs vaříme do doby, než začne rosolovatět. Horký džem naléváme do vymytých a alkoholem vypláchnutých skleniček, zavíčkujeme je, obrátíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.

Koupit Meduňku