Recepty

Skvělá podzimní zelenina: dýně

Na záhonech i v regálech obchodů se na nás smějí krásné červenooranžové dýně.  Bylo by škoda nevěnovat jim pozornost…Inspirujte se v knize S. Procházkové Podzimní čarování, která před časem vyšla v meduňkové edici.

Dýně má rozličné druhy a odrůdy, které se odlišují především tvarem, chutí a barvou. Barvu máme obvykle zelenou, žlutou, oranžovou či krémovou. Semena dýní jsou plochá, oválného tvaru, s barvami bílá, žlutá, šedozelený, ale i černá. Podle zbarvení dužiny se snižuje obsah karotenu, u oranžově zbarvených dýní je ho nejvíce.
Léčivé účinky této zeleniny:
– zásobují tělo vitaminy, minerály, vodou a vlákninou
– působí močopudně, zavlažují ledviny
– odvádějí toxiny z těla
– dýňová semínka jsou velkou zásobárnou hlavně zinku
– snižují hladinu cholesterolu v krvi
– posilují organismus

Dýňová semena – přírodní zásobárna zdraví
Dýně jsou bohaté hlavně na zinek, hořčík, vápník, draslík, železo, fosfor, skupinu vitaminů B, C. Dále obsahují bílkoviny, vysoce kvalitní nenasycené mastné kyseliny a omlazující kyseliny nukleové. Dužina dýní je velmi bohatá na vlákninu a vodu. Obsah vlákniny velmi dobře působí na trávicí trakt, hlavně při vylučování toxinů z těla ven. Dýňová semínka jsou také výborným a zdravým výživovým doplňkem. Lisuje se z nich olej, který je velmi nutričně hodnotný. Semena obsahují především velké množství zinku, který má vynikající účinky na posílení obranyschopnosti organismu. Navíc pomáhá jako účinná prevence růstu nádorových buněk a potlačuje projevy rakovinového bujení a výrazně upravuje problémy s prostatou. Proto vřele doporučuji preventivní užívání semen, která jsou i poměrně chutná nebo vylisovaného oleje z nich. V přírodní formě je můžeme chroupat jako pamlsek, když je nasucho opražíme na pánvi, dokážeme s nimi výborně dochutit saláty, těstoviny, rýži, omáčky. Jestliže je nadrobno nasekáme, dají se použít místo oříšků-

Koupit Meduňku