Alternativní medicína,  Bylinky,  Léčitelství,  Meduňka,  Pro inspiraci,  Psychosomatická medicína,  Výživa a zdravá strava

K zákazu outkovky pestré

Pokud jste název této houby s léčivými účinky zatím neslyšeli, potřebné informace o ní se dozvíte v následujícm článku prof. Ing. Pavla Valíčka, botanika, odborníka na tropické rostliny a našeho dlouhodobého spolupracovníka. Možná zjistíte, že tato léčivá houba roste někde blízko ve vašem okolí…

V Meduňce číslo 8/2014 se v článku „Pro zdravé oči“ zabývá MUDr. Ludmila Bendová na str. 15 mimo jiné i houbou outkovkou pestrou a jejím zákazem užívání v rámci EU. Vše, co v této záležitosti napsala je, bohužel, pravdou.
EU vede již několik let boj proti mnoha druhům léčivých rostlin a lidovým léčebným prostředkům. Přitom jde mnohdy o rostliny jejichž účinky jsou ověřeny dlouholetou praxí, často v tradičních medicínách používaných tisíciletí. Otázkou tedy je, komu to prospívá? Nebude to jistě dojemná snaha ochránit naše zdraví, ale asi peníze, o které přicházejí vlivné farmaceutické firmy. Vždyť přírodní prostředky jsou často zadarmo nebo cenově dostupné, navíc s dobrými léčivými výsledky a zpravidla bez vedlejších účinků.
Pokud jde o vlastní outkovku pestrou dvě osobní zkušenosti z posledního období. Před časem mi volala onkologicky nemocná pacientka, co má dělat, neboť tato houba, která ji přinášela úlevu, byla zakázána. Mohu potvrdit velmi dobré osobní zkušenosti s užíváním prášku z této houby..

Představujeme: outkovka pestrá
Tato houba je považována za poklad mezi prostředky tradiční čínské medicíny a v Číně se nazývá „tráva Říše nebes“ nebo také „královská houba“. Vždyť její užívání bylo v minulosti pouze výsadou císařů a obyvatel císařských paláců, neboť prodlužovala život a posilovala lidské tělo. Anglické jméno „krocaní ocas“ vychází z toho, že vějíř plodnic je mnohobarevný.
Outkovka pestrá, Coriolus versicolor (syn. Trametes versicolor) z čeledi Polyporaceae má plodnice jednoleté, tenké, kloboukaté, 2-8 cm široké, na okraji ztenčené, ploché, bokem nebo spodní části přirostlé, bez třeně. Rostou hustě střechovitě nad sebou ve skupinách, svrchu jsou sametově chlupaté a velmi pestře zbarvené (šedě, hnědě, modravě, červenorezavě, žlutě, často až černě) střídavě v kruhovitých pásech. V mládí jsou okraje bílé, později žlutavé.
Pochází pravděpodobně z Číny a Japonska, ale po celý rok se objevuje i u nás na dřevě listnatých stromů, výjimečně také na jehličnanech, hlavně smrcích. Vyskytuje se především na mrtvém dřevě, pařezech, ležících větvích, poražených kmenech apod. Roste i mimo les, na keřích, v zahradách na ovocných stromech, ale často také na živých rostlinách, a to na řezných ranách, v mrazových trhlinách apod. I když plodnice můžeme najít prakticky po celý rok, houba plodí pouze na jaře. Patří mezi dřevokazné, neboť působí bílou hnilobu dřeva. Uvedený druh je v současné době možno i pěstovat uměle na vhodných substrátech.
U nás rostou i některé další druhy, které jsou nevýznamné a od uvedeného odlišné, např. příbuzná outkovka pásová, nebo outkovka hrbatá, která se objevuje po celý rok na mrtvém dřevě a pařezech listnatých dřevin. Na stejném místě se může objevit i outkovka francouzská. Z řady dalších druhů je třeba zmínit i outkovku chlupatou, která má ochlupení povrchu klobouku aj. V Číně v provincii Chebej roste v medicíně také využívaná outkovka Dickinsova.
Plodnice outkovky pestré obsahují především polysacharido-polypetidický komplex, hlavně specifické β-glukany, které zvyšují aktivitu protinádorových buněk a stimulují obranné síly organismu. Z heteroglykanů je to např. krestin, polysacharid K, polysacharidpeptid (PSP) aj. Z dalších sloučenin je to hlavně ergosterol, β-sitosterol, triterpenoidy aj.
Z hlediska tradiční čínské medicíny má houba (čínsky yunzhi) povahu mírně teplou, chuť sladkou a tropismus k dráze sleziny a srdce. Doplňuje slezinu, přeměňuje vlhkost a rozpouští hleny, vylučuje vlhko, vyživuje ducha, ochlazuje horko a posiluje yin ledvin i jater. Užívá se při poruchách funkce plic, odstraňuje hleny, léčí plicní infekce, využívá se při chronické únavě a vyčerpanosti. Dále při suchých očích a suchu v ústech, nespavosti, bolestech hlavy, nočním pocení, pískání v uších, slabé nebo opožděné menstruaci. Prodlužuje a oddaluje stáří, celkově posiluje organismus, působí příznivě na oslabenou imunitu a má protivirové účinky.
Vědecké závěry moderní medicíny potvrzují, že houba má významné protinádorové, imunostimulační, antioxidační a hepatoprotektivní účinky. Úspěchy byly zaznamenány při vlastní léčbě rakoviny jícnu, prsu, prostaty, žaludku, střev, plic i melanomu. Droga obnovuje imunitní systém poškozený nádory, pomáhá léčit leukopenii, tj. snížený počet bílých krvinek, ale rovněž upravuje nedostatek krevních destiček jako důsledek vedlejších účinků radioterapie a chemoterapie. Léčí hepatitidu typu B, chronický únavový syndrom, roztroušenou sklerózu a diabetes. Zanedbatelné nejsou i antimikrobiální účinky, např. vůči Staphylococcus aureus, ale i virům, např. viru Epstein-Baarové.
K dispozici jsou hotové preparáty z této houby, např. v Japonsku značně rozšířený krestin, případně přípravky v kombinaci s jinými druhy drog. Na přebalech je uveden způsob užití i doporučené dávkování. Při sběru u nás se plodnice usuší při teplotě do 40 °C a rozemelou na prášek. Ten se užívá na špičku nože 6krát denně a zapije vodou. Po měsíci užívání je třeba zařadit čtrnáctidenní přestávku. Ze suchých plodnic je možno připravovat čaj nebo je i čerstvé žvýkat. Doporučená denní dávka je 3-5 g suché drogy.
Pokud jde o kulinářské využití, uvádí se, že houba je nejedlá, což neodpovídá zcela skutečnosti. Plodnice je možné sušit, mrazit, připravit koncentrát k ochucování pokrmů. Nejčastěji se však z nich, kromě prášku, připravuje čaj nebo se čerstvé žvýkají.

 

prof. Ing. Pavel Valíček, DrSc.

Koupit Meduňku