2020,  Archiv,  Meduňka

Obsah čísla 4/2020

Vážení čtenáři,

milí přátelé,
všichni víme, že žádný život není pouze procházkou růžovou zahradou, protože vždy s sebou přináší i nejrůznější výzvy. Důležité je, abychom se jich nebáli, nicméně někdy potřebujeme i pomoc druhých. Bývá to tehdy, když se tyto výzvy dají nazvat tragédiemi.
Často se v takových případech stává, že jsme pak třeba prostřednictvím sociálních sítí vyzýváni, abychom přispěli ve prospěch někoho, kdo velmi rychle potřebuje finanční pomoc a nemá jinou možnost, jak se ze své svízelné situace dostat. Z legislativního hlediska je však pro založení takové sbírky zapotřebí více než jen nový transparentní účet v bance a popsání bolestného příběhu na internetu. Prostředky získané touto cestou je navíc nutné zdanit, vystavit potvrzení o daru apod. Kromě toho se také bohužel stává, že některé sbírky jsou zakládány podvodně.
Zákon o veřejných sbírkách je poměrně složitý a legislativně v pořádku je taková věc pouze tehdy, stojí-li za ní nadace, nadační fondy nebo neziskové organizace. V současné době u nás existuje 2 500 nadací a nadačních fondů a aktuálně je u nás otevřených 1 800 veřejných sbírek. Ukazuje se přitom, že Češi jsou štědří, neboť jenom v loňském roce darovali ve prospěch druhých 8,5 miliardy korun.
Způsobem tzv. crowdfundingu bylo v předminulém století po požáru obnoveno i naše Národní divadlo, takže to vlastně není nic nového. Dnes jsou však navíc k dispozici moderní technologie. Proč to všechno píšu? Nedávno jsem se zúčastnila tiskové konference, na níž bylo představeno založení unikátní charitativní platformy www.znesnaze21.cz, za níž stojí nadační fond matematika a miliardáře Karla Janečka. Zafinancoval projekt, v němž odborníci na crowdfunding našli řešení, jak založení sbírky pro lidi v náhlé tíživé životní situaci, případně pro neziskové organizace, usnadnit. Pracovníci tohoto nadačního fondu pravdivost sbírky nejprve prověří a poté je již její založení možné v řádu desítek minut. Dárci přispívají on-line díky zabezpečené platební bráně. Jde o zcela transparentní možnost, jak pomáhat rychle, cíleně a účinně. „V tomto případě jsou již také splněny všechny legislativní náležitosti a obdarovaní dostanou získané prostředky bez ohledu na to, zda se cílovou částku podaří vybrat, či nikoliv,“ řekl autor konceptu znesnáze21 Čestmír Horký.
Na úvod fungování této platformy byly otevřeny tři veřejné sbírky. První z nich je určena pro Klub nemocných cystickou fibrózou, která v naší zemi již 25 let poskytuje podporu pacientům s touto nevyléčitelnou nemocí i jejich blízkým. V další mohou dárci přispět rodině zemřelého Petra Langa – otce bránícího 10. prosince loňského roku vlastním tělem svou dceru, když se v čekárně ostravské nemocnice rozezněly výstřely z pistole. Třetí sbírka, jejímž patronem je ředitel Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy MUDr. Petr Kolouch, je pro sedmnáctiměsíční Olivii, která vloni při tragické autonehodě přišla o oba rodiče, a dnes se o ni starají teta s babičkou.
Já vím, přišlo jaro, kdy se píše hlavně o prvních slunečních paprscích, jenže letos na jaře mě kromě nich zahřálo i to, že když je potřeba, dokážeme si pomáhat. Právě pomoc a soucit totiž mohou vytvořit svět, kde nám všem bude líp.

S láskou
Věra Keilová

Z obsahu

Rozhovor
s MUDr. Monikou Sičovou 6
Mgr. Věra Keilová

TÉMA: NA JAŘE V PLNÉ SÍLE

Jarní detoxikace:
v sobě i kolem sebe 10
Ing. Hana Fedora Smejtková

Jaterní byliny 12
Bc. Martin Kolár

Očistný dech 13
Ing. Yvona Švecová

Jarní psychohygiena 15
MUDr. Andrea Dutková

Voda a jarní restart 17
Judita Katona Peschlová

Nemoc hodných lidí: rakovina 20
PhDr. Petr Novotný

Afrodita v proměnách času 22
Ing. Věra Šimonová

O semínku hořčičném 26
Václav Větvička

Koronavirus a naše emoce 28
Jan Menděl

Vojtova metodika 2. generace 30
Mgr. Václav Krucký

Já bych radši klasiku, maminko! 34
Eva Joachimová

Jak je to s tím cholesterolem? (4) 36
MUDr. Ludmila Eleková

Kořeny našich bloků 39
Mgr. Marie Plochová Hlávková, Ph.D.

Velikonoční rozjímání:
Ježíš a léčení 40
Mgr. Jan Blahůšek

Astrokukátko 44
Ing. Zdeněk Bohuslav

Řádková inzerce

Řádky proti samotě

 

Koupit Meduňku