Bylinky,  Meduňka,  Zdraví

Bezové květy: teď jsou krásné, oceníme je i v zimě

Zdá se vám černý bez „obyčejný“? Pravda je taková, že je to keř s mnoha skvělými účinky na zdraví a dá se využít i v kuchyni. A právě teď začíná kvést… (Připravila Simona Procházková).


Tento všudypřítomný keř, někdy až strom, zkrášluje své okolí dvakrát do roka. Nejdříve na jaře, když v květnu rozkvete silně voňavými exotickými talíři drobných žlutobílých květů. Na podzim lístky začínají žloutnout, opadávat a odhalovat bohaté střapce sytě černých plodů, ohýbajících útlé větvičky dolů k zemi. Má i dva hlavní způsoby použití. Na jaře sbíráme celé květní úbory, ještě když jsou prostřední květy zcela uzavřené. Čaj z nich je lékem na všechny nemoci z prochlazení. Vyvolává pocení, ničí choroboplodné zárodky a čistí zahleněné průdušky,  působí močopudně i mírně projímá. Zároveň příznivě ovlivňuje cévní stěny a podporuje tvorbu mateřského mléka.
Při zevním použití je bez výbornou přísadou do inhalačních směsí při rýmě a zánětu dýchacích cest, ale i při migrénách a ušních nemocech. Osvědčil se i na obklady při křečových žilách. Z bezových květů si můžete připravit doma i pleťovou masku, vhodnou  hlavně pro nečistou pokožku: Dvě hrsti čerstvých nebo jednu hrst sušených květů zalijeme 100  ml vroucí vody a mícháme, dokud nevznikne kašovitá hmota. Odstavíme a necháme vychladnout. Pak kaši naneseme na obličej a překryjeme kouskem gázy nebo ručníkem a vleže relaxujeme. Po 25 minutách masku sejmeme, obličej omyjeme vlažnou vodou a běžně ošetříme.
Plody bezu se sbírají až jsou úplně zralé. Poznáme to i podle toho, že začnou chutnat ptákům. Potom je můžeme sušit, připravit z nich marmeládu, víno nebo sirup, stejně jako u jiných bobulovin. Hlavní použití plodů bezu je k tišení bolestí nervového původu. Pomáhají při zánětech nervů, například trojklaného a sedacího (ischias). Při těchto bolestech se běžně doporučuje pít třikrát denně odvar z bezových plodů nebo sirup, který můžeme rozředit vodou.  Dobrým doplněním této léčby je masírování bolavých míst levandulovým olejem.
Listy bezu jsou výborným pomocníkem při léčbě revmatismu a dny. Mladé rozemleté listy přikládáme na zanícené klouby a bolavá místa. Obvážeme gázou a necháme působit přes noc.
Bez černý je léčivá rostlina  pro všechny generace. Mohou ji pít malé děti, těhotné a kojící ženy i  staří lidé.

Koupit Meduňku