Děti,  Jóga,  Rodina

JARNÍ REFRESH PRO MATKU A DÍTĚ – 3 TIPY

Na jaře se čistíme od temnoty zimy. Zima přináší nánosy na všech úrovních. Jíme hutná jídla. Nevětráme svá obydlí a málo provětráváme sebe samé. Zachumláváme se a hromadíme věci, které nás po všech stránkách zahřívají. Forem zanesení i očisty je mnoho. Stejně tak je mnoho článků o očistě obydlí, o očistě těla, o očistě mysli. Napadlo mě zkusit také očistu pro matku a dítě. Pročištění vztahu po náročné zimě, které provede matka. Když se vám zalíbí, můžete ho provozovat klidně po celý rok.

Jaro je od pradávna obdobím očisty. V naší oblasti se očistné jarní rituály váží především k Velikonočním půstům. Pokud se nedržíme některé náboženské tradice, spojujeme si půst nejčastěji s fyzickou očistou. Držíme diety, užíváme byliny, omýváme se z vnějšku i zevnitř, možná o trochu víc cvičíme. V jógové filozofii se však nemluví pouze o fyzickém těle, ale o pěti tělech. O fyzickém, éterickém (zjednodušeně řečeno tím myslíme naši energii), emočním, mentálním a duchovním. Společně tvoří jeden celek – naši osobní existenci.
Tato „těla“ můžeme také jednoduše považovat za různé stránky nás samých. Díky své propojenosti se vzájemně ovlivňují. Proto je důležité se věnovat nejen fyzickému cvičení. Pokud chceme opravdový „refresh“ – očistu, novou energii, odstranění usazenin, je dobré to v rámci očisty vzít i z jiné strany. Pokud chybí očista naší mysli a duše, nedovolí tyto stránky ani tělu, aby se očistilo a získalo lehkost a energii.
A jak tedy sebe a své dítě očistit od „usazenin“? Od horších zážitků a od pocitů, které jsou na ně nabaleny jako sněhová koule? Od toho, co v nás spouští automatické reakce?
Protože se nám nejedná primárně o fyzické tělo, nenabízím žádné ásany. Budu mluvit o mentálních technikách, které souvisejí s našimi emocemi, naší myslí a s naším duchovnem. Některé lze provádět spolu s dítětem, u některých prostě jen působí efekt spojených nádob matka-dítě.

Meditace

Péče o dítě, jakkoli je staré, může být chvílemi dost náročná. Někdy nám dokáže sebrat pěkný kus energie. A každá máma potřebuje tuhle energii někde dobíjet. Meditace je opravdový nabíječ. Stačí jen chvilka. Začít se vnímat. Dostat se k sobě.
Touhle chvilkou klidu pro sebe získáte nejen energii. Je to i významný čistič našich emocí a našich myšlenek. Není potřeba dělat nic speciálního. Jen se vnitřně vnímejte. Zaměřte se na svůj dech. Nebo na pocity v určité části těla. A buďte tím, co pozorujete. Nenechte se honit myšlenkami, starostmi, strachy. Někdy se stane, že se objeví emoce nebo vzpomínky ve formě fyzických vjemů. Zůstaňte v roli pozorovatele a uvidíte, že to vše je jen určitá forma energie, která přichází a odchází.
Nečekané vyrušení od dítěte nevadí, protože jste ve vnitřním klidu, ze kterého vás nic nerozhodí. Naopak. Když ke mně v meditaci přijde má dcera, jsem plná lásky. Mám chuť se k ní přitulit. A ona to cítí. Většinou si mi sedne do klína a ještě chvíli se mnou takhle sedí. Tiše. Sdílí se mnou ten moment. A nálada po meditaci? U mě většinou klid, citlivost a připravenost na cokoli. To znamená i na péči o dítě. Nebo na jiné aktivity.
A pokud nestíháte si na chvíli k meditaci sednout, zkuste meditaci v pohybu. Třeba při vaření, při procházce s dítětem, při tom, když jste s dítětem na hřišti.

Slova pro lepší svět

Slyšeli jste už o jógovém „desateru“? O etickém a morálním kodexu jama a nijama? Jsou to návrhy na denní praxi v životě. Nenásilí, pravdivost, nekradení, nepřipoutanost, zdrženlivost a čistota, spokojenost, sebekázeň, seberozvoj, uvědomění si vyššího principu. Jednoduchá praxe v denním životě s dítětem je užívání vhodných slov v souladu s těmito doporučeními.
My dospělí už jazyk často používáme automaticky. Neuvědomujeme si kolik soudů a zlých slov za den proneseme. Jenže svět, který žijeme, je ten, který vyslovujeme. Sami si vytváříme svůj pohled a své pocity. Dítě je v tomto smyslu dar. Je to nová šance. Kolikrát denně svému dítěti říkáte jak se co nazývá nebo mu vysvětlujete nějakou situaci. Pomáháte mu, aby se i ono naučilo chápat a vytvářet svůj svět. Při tom si můžeme nový svět vytvořit i my dospělí. Stačí se při pojmenovávání věcí a situací zamyslet. Jak chcete svět vidět? Jak mu chcete rozumět? Jak chcete, aby mu rozumělo vaše dítě?

Vděčnost

Vděčnost je součástí našich prožitků a úzce souvisí s předchozím tématem. I když je situace mezi vámi a dítětem zrovna těžká, na chvíli si přikažte zastavit a poděkovat za to, že je tady vaše dítě s vámi. Nechejte se vědomě naplnit pocitem vděčnosti. Někdy to nepřijde hned. Právě proto je potřeba vědomí. Ten vnitřní příkaz zastavit se a přestat být aktivní ve vyčerpávající situaci. Prostě z ní vystoupit. Říct si třeba, že o nic vlastně nejde. Nazvat situaci hezkými slovy. Když najdeme způsob, jak situaci nazvat hezkými slovy, změní se naše energie. Pak je moment na procítění vděčnosti. Vděčnosti za to, že jste se svým dítětem. Že žijete. Spolu. Za to, co s ním můžete každý den prožívat. A pokud jsme v klidu a jen nám chybí energie, je pocit vděčnosti tím, co v nás rozproudí milující energii.

 

Lenka Eidlpesová
Certifikovaná lektorka jógy se specializací na těhotenskou a poporodní jógu. Máma a mama-blogerka.
mamou-s-jogou.cz
tvojejoga.cz

Koupit Meduňku