Bylinky,  Knihovnička Meduňky,  Meduňka,  Pro inspiraci,  Rady a tipy

Co znamená být vědomým zahrádkářem?

„Zahrádkaření a vědomé zahrádkaření není to samé. Zahrádkařit může kdokoliv. Vědomě zahrádkařit je ale něco úplně jiného…,“ vysvětluje ve své knížce Zahrádkářem vědomě naše spolupracovnice Simona Procházková. Knížka je součástí edice Knihovnička Meduňky.
Možná zrovna nemáte k dispozici celou zahrádku, ale – jak Simona v knížce vysvětluje – principy vědomého zahrádkaření můžete dobře uplatnit i na malém kousku půdy nebo díky květináčům či truhlíkům na balkoně či terásce. A právě teď, na začátku jara, je ideální čas začít… Kniha má podtitul návod, jak si jednoduše vytvořit léčivou a jedlou zahradu a autorka  v ní vysvětluje svůj záměr takto:
„Tato kniha je malým průvodcem a inspirací k tomu, jak žít s láskou, respektem a pokorou v souladu se všemi rytmy přirozené divokosti Přírody…Je věnována všem lidem, kteří uctívají tuto překrásnou Planetu…“ Autorka nabízí spoustu různých rad a osvědčených receptů, které sama vyzkoušela a hlavně připomíná mnohdy zapomenuté moudré rady našich babiček… Knihu zakoupíte na www.obchodmedunka.cz

Být vědomým zahrádkářem
Jak fascinující je mít velký kus nebo jen kousek vlastního pozemku a být s ním v dennodenním kontaktu. Láskyplně o něho pečovat a přeměňovat ho v rozmanitou léčivou a jedlou zahradu. V místo které nám přináší radost a užitek bez ničení přirozeného ekosystému. Takové tvoření je opravdu velkým dobrodružstvím …A je to také návrat k prastarým moudrostem, které nám dlouho „spaly“ v našich srdcích a už se zase znovu probouzejí…
Jaký je rozdíl mezi zahrádkařením a vědomým zahrádkařením?
Na úvod je třeba zdůraznit, že zahrádkaření a vědomé zahrádkaření není to samé. Zahrádkařit může kdokoliv. Vědomě zahrádkařit je ale něco úplně jiného, je to láskyplné opečovávání půdy, rostlin a všeho živého. Vědomé zahrádkaření je mystérium zrodu, kde se aktivně účastníme tohoto zázraku na mnoha úrovních, nejenom tělesné, ale i duchovní. Vědomé zahrádkaření je opravdové rozhodnutí stát se pěstitelem, který žije v souladu se všemi rytmy a zákonitostmi přírody a uvědomuje si všechny důsledky a zodpovědnost, které tato životní role přináší.
Proměňme naši zahradu na místo plné harmonie a lásky.
Vědomá zahrada je místo naplněné životem, láskou, radostí a hojností. Bohatství, které nám nabízí je obrovské – oázu klidu, čerstvý vzduch, léčivou vodu, bylinky, celou plejádu zdravých plodů, veselou společnost všemožných živočichů.
Vědomá zahrádka je místo překypující hojností
Čím více zdravé potravy nám poskytne náš vlastní kus půdy, tím lépe. Při výsadbě vždy upřednostňujeme rostliny plodící , jedlé a léčivé před okrasnými. Tak si zajistíme celoroční přísun cenných biolátek pro náš organismus.
Vědomá zahrádka může vzniknout i na balkónech a terasách
Zelenina, bylinky i malé ovocné stromy (prodávají se tak už naroubované na zakrslých podnožích) můžeme s úspěchem pěstovat i na malých prostorách. Pro tyto účely se hodí přírodní hliněné květináče a větší nádoby. Úrodnost vždy závisí na kvalitě půdy, přírodním hnojení, pravidelné zálivce a celkovém opečovávání, které rostlinám věnujeme.
Pro pěstování zeleniny na malém prostoru existuje super vynález nazývaný unifit. Jedná se o patrovitý stojan, každé patro je nádoba naplněná zeminou a středem je vedena zavlažovací trubka.
Pokud žiješ v souladu s Přírodou, nikdy nebudeš chudý“. Seneca Lucius Annaeus

Koupit Meduňku