
Meduňčina inspirace pro příjemný život: Nejlepší je domácí: březen
Český název měsíce března se odvozuje od březosti, právě v měsíci březnu jsou samice zvířat březí. Existuje ještě druhý, méně častý, výklad původu jména měsíce března, ten odkazuje na rašení bříz. Zajímavé je, že ve více evropských jazycích je název měsíce odvozen od latinského Martius, odkazující na římského boha Marta /Marse. Jméno boha války a zemědělství je slyšet v anglickém March, německém März, slovenském Marec. Právě zemědělství spojilo jméno Mars s prvním jarním měsícem.
Dříve, když běh lidského života více ovlivňovala příroda, její roční cykly a víra v Boha, vztahovali naši předkové začátky ročních období ke křesťanským svátkům. Počátek jara připadal na svátek Stolování sv. Petra 22. února nebo chcete-li, za první den předjaří naši předkové považovali svátek sv. Matěje 24. února. Březen považujeme za jarní měsíc, astronomické jaro nastává s jarní rovnodenností, letos jaro nastane 20. března před půlnocí.
Březen, za kamna vlezem, je jednoznačně nejznámější lidová pranostika. Ta nám sice říká, že měsíc březen je ještě chladným měsícem s možností výrazných, většinou krátkodobých ochlazení a množstvím srážek, ale průměrné březnové teploty už jasně signalizují příchod jara. Průměrná měsíční teplota v Klementinu v Praze činí v březnu +4,2 °C, což je o 3,5 °C více, než kolik činí průměrné únorové teploty. Přesto se v průměru jednou za 8 až 9 let stává březen, díky výrazným poklesům teplot, chladnějším měsícem než únor. V březnu se lehce mohou denní teploty vyšplhat až k 20 °C. Pro březen je typické proměnlivé počasí s vydatnějšími dešti.
Únor byl ve znamení masopustu, pro březen je typický velikonoční půst. Postní doba začíná Popeleční středou a trvá 40 dní. Základem postního jídelníčku jsou vařené obiloviny, luštěniny, domácí celozrnné pečivo, vařená zelenina, kvašené zelí a pučálka. Pučálka je staročeské jídlo z naklíčeného hrachu, který se po několika dnech bobtnání a klíčení nasucho opražil nebo pekl. Upražený hrách se následně smažil a podával se podle chuti osolený nebo oslazený. Pokud tedy seberete odvahu a vůli, můžete vyzkoušet velikonoční půst. K jednouché stravě můžete přidat i detoxikační kopřivový čaj.
V březnu se očekává také přílet stěhovavých ptáků. Jako první přilétají již v únoru husy velké, objevují se také drozdi zpěvní, budníčci menší a čápi černí a bílí, na konci března nebo začátkem dubna přilétají např. vlaštovky obecné, jiřičky obecné, pěnice černohlavé, slavíci obecní a rákosníci. Ti všichni rozezvučí pole a louky svým zpěvem. Samozřejmě přílet ptáků byl pro naše předky velkou událostí. Na čí pole se ptáci snesli jako na první, tomu měli bohové v daném roce dopřát zdar a bohatou úrodu. Hospodyně při této příležitosti pekly obřadní pečivo z nekvašeného těsta v podobě malých ptáčků, pomocí nichž především malé děti přivolávaly z vyvýšených míst očekávané jaro.
Bylinky v březnu
V březnu se to venku už pěkně zelená. Ke sběru přímo vybízejí mladé kopřivy a květy sedmikrásky chudobky. Plicník lékařský a podběl jsou účinné bylinky při nachlazení, kašli nebo rýmě, oblíbený je medvědí česnek, který má využití jak v léčitelství, tak v kuchyni. Ráda bych vás upozornila na mladé lístky rostliny s půvabným názvem bršlice kozí noha.
Bršlice podporuje trávení, má močopudné účinky a je vhodnou prevencí proti močovým a ledvinovým kamenům. Při pravidelném užívání zlepšuje vylučování solí z těla, čímž ustupují problémy s klouby a revmatické bolesti. Bršlice je skvělá v salátech, pestu, lze z ní připravit léčivý čaj i obklady pro bolavé klouby.
Bršlicové pesto s vlašskými ořechy
Ingredience: Hrst hrubě sekaných mladých listů bršlice a ½ hrsti listů bazalky, ½ hrsti listů rukoly, 2 lžíce vlašských ořechů, olivový olej, pepř, sůl, pár listů divokého česneku.
Postup: Do mixéru dejte bylinky, ořechy, osolte, opepřete a mixujte. Během mixování přilévejte olivový olej a hlídejte konzistenci pesta. Hotové pesto můžete uskladnit v lednici až týden.
Zábal z bršlice na bolavé klouby
Listy bršlice spařte horkou vodou, z ještě horkých vymačkejte přebytečnou tekutinu a několikrát přejeďte válečkem na nudle, abyste listy podrtili. Vložte do plátýnka, přiložte ještě teplé na bolavé klouby, můžete zajistit potravinářskou fólií. Obklad nechte působit alespoň 2 hodiny, ale můžete nechat působit i delší dobu.
Jarní úklid
S příchodem jara je také čas zaměřit se na úklid. Zredukujte nepotřebné věci. Vezměte to od šatníku přes kuchyň, koupelnu, přes dětský pokojíček a pokračujte na zahradě i v kůlně. Vytřiďte nepotřebné, nepoužívané, staré, poškozené a prošlé věci. Ne, nenabádám vás k plýtvání nebo vyhazování funkčních věcí. Jaro je časem nových začátků, a tak si na ty začátky udělejte místo. Vytřiďte vše nepotřebné. To, co s vámi půjde dál, chytře uložte. Zamyslete se nad organizací věcí ve skříních. Poohlédněte se po organizérech na prádlo, přehledných věšácích či policích. Někdy i malá změna může pomoci a vnést do věcí řád a přehled.
Vytříděná hromada
Zbavte se jen takových věcí, které už nebudete potřebovat. Kam s vytříděnou hromadou? Nemám ráda plýtvání, takže doporučuju vše, co lze ještě užít, poslat dál, aby dál sloužilo. Nepoužívané oblečení či sportovní potřeby rozdejte, prodejte, dejte ke kontejnerům nebo darujte na charitu. Nevyhovující kosmetiku a voňavky nabídněte kamarádkám, vždyť to, že nevyhovují vám, neznamená, že jim neposlouží. Nepotřebné knihy odneste do „knihobudky“. Vyřazené deky, přehozy i povlečení najdou druhou šanci jako výtvarný materiál pro děti v místním skautském oddílu nebo budou užitečné v psích útulcích. Stačí se zamyslet a většina věcí může dostat druhou šanci.
Organizér z krabice od bot
Není potřeba utrácet hromadu peněz za stylové organizéry. Na drobné věci, např. na ponožky nebo prádlo, ve skříních skvěle poslouží pevnější krabice, třeba od bot nebo od potravin. Krabice je možné polepit pěkným balicím papírem, vkusnou látkou nebo ty pevné od bot třeba nastříkat sprejem. Než se pustíte do polepování krabice či jejího stříkání sprejem, vždy krabici dobře vyztužte třeba dalším kartonem, aby dlouho vydržela. Před lepením textilu doporučuji sundat všechny izolepy a na spoje použít obyčejnou papírovou lepicí pásku, nalepený materiál lépe k papíru přilne.
Jarní dekorace ze staré mísy na polévku
Možná se vám stane, že při úklidu narazíte stejně jako já na porcelánovou mísu na polévku. A možná ji nebudete chtít vyhodit, a tak jí zkuste v duch upcyklingu vdechnout nový život a naaranžujte do ní kousek jara. Na dno misky nezapomeňte dát drenáž, skvěle se hodí podrcený rozbitý keramický květináč nebo pistáciové slupky či pecky od třešní. Drenážní vrstvu zasypte vhodným substrátem, třeba zahradní zeminou a už můžete sázet kvetoucí posly jara v podobě rychlených cibulovin a petrklíčů. Doplnit můžete větvičkami vrby, břízy nebo čímkoliv jiným. Fantazii se meze nekladou!
Ing. Markéta Růžena Vopičková, Ph.D.