Knihovnička Meduňky,  Meduňka,  Rady a tipy,  Životní styl

Zahradníkovy radosti v podání edice Knihovnička Meduňky: ZELINÁŘ – herbář zeleniny…

Letošní duben nás sice častuje proměnlivým počasím a teploty se střídají, ale i tak už možná máte promyšlené rozmístění záhonů na své zahrádce a s radostí berete do rukou rýč nebo hrábě, pouštíte se do rytí země a těšíte se, až zaboříte ruku do hlíny, zasijete patřičná semínka a pak budete s napětím sledovat, jak raší první výhonky… To jsou ty pravé malé, ale skvělé „zahradníkovy radosti“ a s nimi vám může pomoci právě tato kniha od naší spolupracovnice Simony Procházkové.
Obsahuje totiž více než 200 různých receptů na přípravu léčivých a výživných šťáv, čajů, nápojů, vín, elixírů, ale i obkladů a domácí kosmetiky a volně navazuje na knihu Zahrádkářem vědomě od stejné autorky. Knihu Zelinář – herbář zeleniny, která je už 50. titulem edice Knihovnička Meduňky, získáte na www.knihovnickamedunky.cz NEBO www.obchodmedunka.cz
Vybrali jsme úryvek, ve kterém se Simona věnuje důležité otázce zalévání rostlinek – víme přece, že voda je vzácná komodita…

Ani kapka vody nazmar…
Voda je naprosto unikátní tekutina, kterou potřebují všechny živé organismy ke svému životu a zdraví. Člověk nemusí být nijak velký ekolog, aby si všiml, že je v posledních letech čím dál vzácnější a že nám příroda vysychá přímo před očima.

Použití vody z domácnosti
Mám pro vás pár užitečných tipů, jak znovu využít i „použitou“ vodu z domácnosti na zalévání zahrady.

Čím můžeme zalévat rostliny?

  • zbytky nedopité vody, čaje, kávy, mléka, piva, vína
  • vodou z uvařených brambor, rýže, těstovin, vajec natvrdo, napařování knedlíků, rozpouštění čokolády
  • vodou, kterou myjeme ovoce a zeleninu před podáváním
  • vodou, kterou používáme k proplachování rýže, luštěnin, namáčení obilovin
  • starou vodou z akvária, kterou odlijeme před jeho čištěním
  • rozpuštěnou vodu z námrazy při čištění mrazáku i chladniček.
  • starou vodou z rychlovarné konvice či kávovaru

(Vodu, která nám zbude například ze sušičky či po koupání ve vaně do zeminy raději nepouštíme i pokud používáme mycí nebo prací prostředky řady bio i eko. Voda může totiž obsahovat zbytkové mikročástice čisticích přípravků a umělých vláken a to půdě rozhodně neprospěje. Ideální použití této vody je na splachování WC.)

Použití dešťové vody
Venku můžeme vodu pravidelně odchytávat okapy ze střechy do velkých sudů, doporučuji investovat spíše do plastových sudů, kovové časem zrezaví a rezí se voda pro zalévání úplně znehodnotí.
Praktickou vodní nádrží je kousek od domu vykopané menší jezírko (velikost je dle možnosti pozemku), které vyskládáme kameny, vybetonujeme a ono samo se pravidelně naplňuje dešťovkou.

Kdy je nejvhodnější zalévat zahradu?
Zahradu zavlažujeme nejlépe časně ráno, nejlépe však večer. V této době není zemina rozpálená a voda se neodpaří dříve, než se stačí vsáknout.

Koupit Meduňku