Meduňka,  Pro inspiraci

VÍTÁME LISTOPADOVOU MEDUŇKU!

Milí čtenáři, přichází k vám nová, listopadová Meduňka s krásnou obálkou a velmi pestrým a bohatým obsahem. Věříme, že prozáří tyto podzimní dny a že vás bude bavit a zajímat. Co si tahle uvařit šálek bylinkového čaje, případně kávy – a pustit se do čtení?
Listopadové číslo Meduňky má hlavní téma, které možná leckoho překvapí: BOLEST A JIZVY NA TĚLE I NA DUŠI. O bolesti slyšíme dost neradi a snažíme se jí spíše vyhýbat. Jenže bolest, ať fyzická nebo psychická, do lidského života prostě patří, je součástí našich životů a v našem tématu se jí věnuje řada skutečně erudovaných odborníků. Ve svých článcích vysvětlují smysl bolesti – je to většinou jakýsi vystražný signál nebo červená kontrolka upozorňující nás, že něco v našem životě není v pořádku, objasňují podrobně také mechanismy vzniku i působení bolesti a samozřejmě i možnosti prevence a nápravy přírodními prostředky. Dočtete se třeba o tom, jak je možné přírodními prostředky zvládnout bolesti hlavy, zaměřili jsme se na léčbu i prevenci bolestí zad, protože záda v současné době bolí snad opravdu téměř každého, dozvíte se více o znovuobjevených fasciích i o tom, jak správně pečovat o jizvu. Věnujeme se ale také tématu psychické bolesti – o svých dlouholetých terapeutických zkušenostech v tomto směru píše astropsycholožkla a terapeutka Marie Plochová Hlávková. Inspirativní je článek MUDr. Ludmily Elekové, která kromě jiného píše i o tom, že bolest pacientovi může někdy přinášet řadu tzv. sekundárních zisků (jichž si většinou není vědom) a jak je třeba s tímto tématem pracovat.
V titulním rozhovoru si redaktorka Věra Keilová povídala s naší dlouholetou spolupracovnicí, pedagožkou Milenou Královou o jejích životních i profesních zkušenostech i o mnoha dalších tématech. Paní Milena už napsala pro naši edici velmi zajímavou a užitečnou knihu Děti nového milénia a už brzy vyjde v naší edici už její druhá kniha, která má pěkný název – Obyčejná kniha o věcech neobyčejných – a právě tuto knihu také Milena v rozhovoru představuje. (Na našem webu vám samozřejmě v pravý čas nabídneme i několik ukázek z této knihy…)
A je tady i řada dalších výborných článků na různá témata. V seriálu Abeceda zdravých potravin si autorka, naturopatka Iveta Kulhánková, tentokrát zvolila obiloviny, které jsou důležitou součástí jídelníčku člověka od pradávných dob. Iveta probírá jednotlivé druhy obilovin i tzv.pseudoobilovin, seznamuje nás s jejich specifiky, výživovými benefity a přidává i několik zajéímavých receptů.
Tentokrát jsme dali větší prostor i vám, našim čtenářům, protože maily a dopisy, které nám do redakce posíláte, v odpoadkovém koši nekončí… Dvě čtenářky se s námi – v souladu s tématem tohoto čísla Meduňky – chtěly podělit o své osobní příběhy a zkušenosti s různými typy bolesti. V dalším dílu Meduňčina herbáře se jeho autro, renomovaný botanik Václav Větvička, zaměřil na tykve – a to právě v tento čas, kdy je sezona dýní a vaříme z nich různé dobroty, skvěle hodí. přítelé, a to vůbec a zdaleka nneí všehcno – ale nemůžeme přece všechno prozradit! Nová Meduňka rozhodně stojí za pečlivé přečtení, tak si ji kupte (na stáncích PNS, v obcodech atd.) nebo se podívejte na emedunka.cz
Ať se vám líbí!

Příjemné čtení a pěkné podzimní dny přeje celá redakce Meduňky!