Knihovnička Meduňky,  Meduňka,  Rady a tipy,  Recepty

Zbytky do koše nepatří…

tvrdí naše autorka Markéta Vopičková Cipprová a my doufáme, že jsme o tom už přesvědčili i vás. Markéta o tom dokonce napsala celou knihu, kterou na tomto webu postupně představujeme několika ukázkami a další ukázku nabídnem i dnes. Kniha EFEKTIVNÍ DOMÁCNOST A ZAHRADA s podtitulem kouzla s rostlinnými zbytky je už 51.titulem edice Kihovnička Meduňky. Spousta tipů a rad na využité toho, co bychom jinak skoro jistě vyhodili, se určitě může hodit… www.knihovnickamedunky.cz
V ukázce, kterou jsme pro tento týden vybrali, autorka Markéta radí, jak zpracovávat ovoce a zeleninu sušením. (V knize je samozřejmě receptů a rad na toto téma mnohem více, než uvádíme v ukázce.)

Sušené ovoce a zelenina
Připravit si domácí sušené ovoce nebo zeleninu není nic složitého. Sušit dnes můžete v troubě nebo elektrické sušičce. Sušení ovoce, a nejen ovoce se opat vrací do módy. Na trhu se objevilo množství sušiček, které jsou cenově dostupné. Důležitý je ale i fakt, že sušené ovoce je nejpřirozeněji konzervované, bývá bez přídavku cukru, zachovává si své nutriční hodnoty, a to vše odpovídá požadavkům zdravé výživy.
V českých zemích se na konci 19. století tradičně sušily hrušky, jablka a švestky, v menší míře i další ovoce, například meruňky a jiné. Ovoce se často sušilo celé, zejména hrušky, tak si totiž zachovaly nejvíce přirozené sladkosti, jablka se krájela na půlky, někdy na čtvrtky či plátky. Švestky se sušily téměř výhradně celé, odpeckovávaly se jen výjimečně. Sušené ovoce se používalo jako běžná součást jídelníčku a mnohde také ke slazení.
Při sušení se v plodech zachovávají výživné látky, vláknina i velké množství vitaminů. Vitaminy jsou citlivé na vysoké teploty, a proto je důležité při sušení postupovat obezřetně a zbytečně nevystavovat ovoce a zeleninu vysokým teplotám. Když budete se sušením spěchat a neúměrně zvyšovat teplotu, ovoce bude spíše dušené – vím to z vlastní zkušenosti.
Každé ovoce před sušením důkladně omyjte, a pokud je to potřeba, zbavte ho slupky, pecek nebo semínek. Omyté ovoce před vlastním sušením osušte. Jablka a hrušky můžete nakrájet na tloušťku plátků kolem 0,5–1 cm, některé ovoce se suší rozdělené na poloviny, jiné vcelku. Abyste zabránili zhnědnutí pokrájeného ovoce, ponořte ho na chvilku do vody s citronovou šťávou, na 250 ml vody stačí přidat polévkovou lžíci šťávy nebo 1/2 lžičky kyseliny citronové. Z mojí zkušenosti je možné to vynechat, sušení je pak přeci jenom rychlejší.
Připravené ovoce můžete sušit na vzduchu, v elektrické troubě nebo sušičce. Sušení na vzduchu je pomalé a neefektivní, ovoce má tendenci chytit plíseň, ale jablečné křížaly se tak sušit dají. Sušičky obvykle mají nastavené sušicí programy.

Sušení v troubě
Nejlepší je trouba elektrická s nastavitelnou regulací teploty, ideálně horkovzdušná s ventilací. V takové jde sušení vcelku samo. V plynové troubě je potřeba zajistit odvod vzduchu, poslouží pootevřená dvířka. Teplotu tam nastavit nejde, proto zvolte nejnižší možnou intenzitu a často kontrolujte, v jakém stadiu sušení je. Při sušení v troubě naskládejte ovoce na plech vyložený pečicím papírem a sušte postupně. Začněte při nízké teplotě, asi 30 °C, kterou můžete zvednout až na 70 °C. Tuto teplotu byste neměli překročit, aby se uchovaly důležité vitaminy a látky. Sušení je dobré ukončit opět při nízké teplotě.
Sušené ovoce uložte do vzduchotěsných nádob a uskladněte je v suché temné spíži, tak vydrží ve vysoké kvalitě po celou zimu.

Kandování ovoce
Kandované ovoce je ovoce napuštěné cukrem. Cukr se ke konzervování ovoce používá od pradávna. Kandováním dochází k úplnému vypaření vody v ovocném plodu a jejímu nahrazení cukerným sirupem. Ovoce během kandování také ztrácí podstatnou část nutričních složek, takže konečný výsledek už v podstatě není konzervovaným ovocem, ale spíše cukrovinkou.
Kandované ovoce se připravuje nejčastěji ve formě malých kostiček, které přidáváme do cukroví, dortů a moučníků. Kandovat ale můžete i celé ovocné plátky, nebo dokonce celé drobnější ovoce, které pak slouží k ozdobě moučníků či jiných sladkých jídel nebo jako součást ovocných čajů a obdobných nápojů. Vynikající a zdraví prospěšný je kandovaný zázvor.

Příprava před kandováním
Ovoce musí být před kandováním pečlivě omyté, nejlepší jsou samozřejmě chemicky neošetřené pevnější plody. Ovoce se během kandování vaří, a tak změkne. Třešně, višně, meruňky nebo broskve nejdříve vypeckujeme, jablka a hrušky zbavíme jádřinců. Tloušťka ovocných plátků by neměla přesahovat 5 cm. Chcete-li kandovat silnější plátky, před samotným vložením do roztoku je opatrně propíchejte špejlí, aby se do nich lépe dostal cukr.

Kandování tvrdého ovoce
Tvrdé plody, jako jsou jablka, hrušky nebo zázvor, potřebují řádně převařit. Do cukerného nálevu (složeného z vody a cukru v poměru na 1 kg ovoce 1 litr vody a 1,5 kg cukru) vložte ovoce a podle jeho velikosti vařte 3–10 minut. Ovoce nechte v nálevu 24 hodin proslazovat. Na druhý den ovoce vyndejte, sirup znovu převařte, odpěňte a dejte kousky zpět. Na mírném ohni vařte po dobu asi 10–15 minut, pak nechte vychladnout, ovoce vyndejte, okapané obalte v moučkovém cukru a usušte v troubě nebo v sušičce na ovoce.

 

Koupit Meduňku