Meduňka,  Partnerské vztahy,  Pro inspiraci,  Psychologie

Z květnové Meduňky: Vztahy hřejivé i léčivé…

... tak jsme nazvali hlavní téma aktuálního květnového čísla, protože – jak všichni víme, vztahy nás provázejí celý život a jsou pro nás nesmírně důležité. A kdy jindy se věnovat vztahům, zejména těm partnerským (ale nejen jim), než v květnu, považovaném odedávna za měsíc lásky? V tématu tohoto čísla najdete řadu inspirativních článků od našich autorů, kteří toto téma pojali různě – a právě různost pohledu umožňuje uvědomit si, co všechno pro nás vztahy v životě znamenají a oc nám zrcadlí… Tentokrát jsme vybrali ukázku z článku koučky a lektorky Jitky Ševčíkové, která se v něm věnuje bilanci uplynulého zvláštního roku právě z hlediska vztahů – jak ostatně napovídá už sám název článku. Pokud jste květnovou Meduňku ještě nečetli, máte stále možnost si ji zakoupit v PNS stáncích nebo přečíst na emedunka.cz

Roční prověrka našich vztahů
Rok, který uplynul od jara 2020 do jara 2021, byl rokem prověření našich vztahů. Čeština je krásná, protože podstatu nám ukazuje už slovním základem. Podstatou slova vztah je TAH.  Tah na branku, stáhnout někoho s sebou, nahoru i dolů či jinam, vytáhnout někoho z bryndy… ta všechna slova v nás evokují, že to bude vztahové a někam nás bude táhnout naše srdce, hlava a možná i jiné orgány.
Je to tedy nějaký pohyb s energií a emocí, která nás nenechává v klidu a posouvá nás směrem k našemu optimálnímu stavu, nebo nás od něj vzdaluje. Moje vztahy s manželem, dětmi, rodiči, klienty, tchyní, vztahy přátelské, kolegiální i profesionální se za ten rok rozhodně posouvaly. Některé se posunuly více do virtuální reality (vztahy s klienty přes internet), jiné více do hloubky (mnohem více času s rodinou, péče o rodiče) a také jsem o některé vztahy přišla, protože s nedostatkem energie, možnosti, ochoty a intenzity setkávání se pouto oslabilo a sdílení důvěrností vyprchalo. Z některých kamarádek se staly známé, které už nesleduju ani na facebooku. V době covidu se to opravdu dost protřídilo a některá přátelství vzala za své už kvůli díky rozdílnému přístupu ke stávající situaci. Tak jako je důležité vztahy pěstovat, je vhodné naučit se také vztahy ukončovat a ze svého života je propouštět. To, co měly, nám už daly a určitě to bylo vzájemné.
Z mého pohledu to tedy byl rok pružnosti a pokory. Začal tím, že jsem se vloni v únoru vracela ze semináře v Thajsku s úsměvem nad všemi těmi „orouškovanými Asiaty“ na letištích a v březnu jsem už roušku nosila povinně také. Přivedlo mě to znovu k uvědomění si rouhání, kdy si myslíme „to se mi nemůže stát“. A vida! Může. Také jsem se léta bránila online vzdělávání a webináře i koučování přes internet brala jako něco méněcenného a neplnohodnotného. Měla jsem za to, že přes virtuální svět se vztah navázat a prohlubovat nedá. Najednou jsem byla postavena před nutnost se online světu nejen přizpůsobit, ale hlavně na něj rychle reagovat, téměř ze dne na den, navíc v několika variantách programů. Mělo to i své výhody: rozšířila se mi klientela o Čechy žijící v zahraničí a o introverty, kteří s koučováním a mentorinkem kvůli osobnímu setkávání dosud váhali. Koho by napadlo, že pro některé vztahy může být online svět příznivým prostředím? Tím, že tedy mám dostatek práce i klientely, jsem v klidu a mohu být oporou manželovi–umělci, malé dceři i rodičům. Kdybych byla v existenční nejistotě, bylo by to mnohem náročnější.
Přes všechny turbulentní změny a změnu životního stylu na dlouhé měsíce jsme to doma ustáli ve zdraví a v pohodě, aniž bychom si lezli na nervy. To považuji za opravdový úspěch. Stejně jako dostatek práce a podporu potřebným. Lidé si dnes uvědomují důležitost psychické odolnosti čím dál víc a jiná cesta ani není.
Občas také dnes myslím na vztahy kdysi za války, třeba v koncentračních táborech. Mnohdy to bylo jediné, co těm lidem zůstalo: vzali jim majetek, důstojnost, zdraví i identitu a to, co lidé drželo, byla víra v jejich vztahy. Nabízí se tu určitá paralela, protože nyní už nevidíme reálný konec boje s covidem, a tak ztrácíme sílu, vůli i disciplinovanost. O to víc je třeba se opečovávat, abychom měli energii na naše vztahy.

Praktické tipy
Naučte se respektovat svoji vzájemnou jinakost
Například skřivani vs. sovy, pořádkumilovní vs. bordeláři, mluvkové vs. introverti, cholerici vs. flegmatici atd. Je to poměrně náročné, ale jde to. Důležité je pochopit, že druhý to má prostě nastaveno jinak a nic nedělá schválně. Hledejte proto možnost shody např. „ve tvé pracovně může být binec, když se v něm vyznáš, ale v kuchyni bude uklizeno“ , „výbuchy emocí si nech pro někoho jiného“, „pro mě je důležitý klid a po osmé večer už potřebuji ticho, soukromí a nezatěžovat se starostmi“.

Každý má právo na svoje soukromí
Ideální je, aby každý měl „svou místnost“, kde za sebou aspoň na chvíli může zavřít dveře, a neměl by to být jen záchod. Zavřené dveře znamenají „respektuj moji aktuální potřebu samoty, regenerace a soukromí, protože si potřebuji odpočinout“…