Rady a tipy

Jarní úklid: letos trochu jinak

Uklízíme ekologicky
Pokud jste nestihli uklidit domácnost před velikonočními svátky a hodláte se do většího úklidu pustit až teď, máme pro vás malou inspiraci…Tak ať vám to jde pěkně od ruky!-:)


Jarní úklid je víc než jen „obyčejný“ úklid – je to zároveň příprava na nadcházející nové období roku: zbavujeme se všeho nepotřebného, co by nám v novém čase překáželo, ať jde o věci hmotné či nehmotné. Zkusme letos při úklidu bytu či domu přemýšlet ekologicky a nahradit klasické čisticí prostředky těmi přírodními. Splní svůj účel stejně dobře a navíc neškodí životnímu prostředí. Jak na to? Radí nám bylinářka Simona Procházková…

Jedlá soda
Soda bicarbona je velmi účinným čisticím prostředkem využitelným v celé domácnosti. Soda funguje také jako spolehlivý pohlcovač nepříjemných pachů. Univerzální čistící pastu získáme smícháním 5 lžic teplé vody a 5 lžic jedlé sody.

Sporák, dřez, umyvadlo, záchod, vana, sprchový kout, bidet
Plochu potřeme pastou z jedlé sody a vše vydrhneme a opláchneme.

Hrnky na kávu a čaj
Hrnky s usazeninami od čaje a kávy naplníme horkou vodou a 1 lžící sody a necháme 2 hodiny působit.

Připálené hrnce, plechy, grilovací náčiní
Mastné skvrny na grilovacím nádobí odstraníme pomocí vlhkého kartáče namočeného do sody.

Čalouněný nábytek, koberce
Nasypeme sodu na zatuchlý koberec, čalouněné křeslo či sedačku a necháme hodinu působit, poté dobře vysajeme.

Citron
Citron obsahuje kyselinu, která si snadno poradí se špínou i rezem, navíc provoní byt a má dezinfekční účinky. Citronová šťáva je obzvláště účinná, když se smíchá se solí. Vzniklá pasta poslouží všude tam, kde je potřeba něco vydrhnout.

Kuchyňská linka
Rozkrojíme citron, každou půlku namočíme v jedlé sodě a otíráme s ní linku, pracovní plochu, sporák, dřez, zbytky sody pak setřeme vlhkou houbičkou. Tato čistící metoda se nehodí na mramor a na nerezovou ocel.

Dřez, sporák, umyvadlo, vany, sprchový kout, záchod, bidet
Na vyčištění a zároveň dezinfekci těchto míst je výborná citronová pasta. Šťávu z jednoho citronu smícháme se solí a vzniklou pastu použijeme k čištění.

Kuchyňské prkénko
Pomocí citronové šťávy se zbavíme odolných skvrn od jídla na dřevěných i plastových destičkách. Stačí vymačkat šťávu z citronu na znečištěnou plochu a nechat 20 minut působit a pak opláchnout.