Bylinky,  Meduňka,  Rady a tipy,  Recepty,  Zdraví

Dnes je Světový den ledvin

Ledviny jsou nesmírně důležitým orgánem a jistě si zaslouží mít „svůj“ den. Oslabené ledviny jsou zdrojem řady potíží, u některých bychom na první pohled souvislost ani nehledali… Péči o ledviny pomocí silných bylinných směsí jsme věnovali článek v lednovém čísle Meduňky, autorka Zdeňka Vaculík Erlebachová nás v něm inspirovala k tomu, abychom své ledviny podpořili silou bylin a nabídla nám několik bylinných receptů, například na účinnou bylinnou kúru právě na podporu ledvin. Možná se bude hodit právě vám…

Podpořte své ledviny i močové cesty silou bylin

Ledviny, nazývané často „čističkou organismu“, tvoří společně s močovým měchýřem a močovou trubicí důležitý systém pro vylučování toxinů z těla. Hlavní funkcí ledvin je filtrování krve a tělních tekutin a následné vylučování škodlivin z organismu. Snížení nebo narušení této funkce může způsobit řadu zdravotních obtíží, od bolestí v bederní oblasti, bolestí hlavy, slabost, přes únavu, žaludeční nevolnost až k problémům v sexuální oblasti. Ledviny jsou natolik důležitým orgánem, že jejich nestabilita může vést k celkovému snížení vitality. Ubližuje jim vnitřní strach a úzkost, podpořit a posilnit je můžeme pomocí bylin, ale i pozitivním myšlením.

Jak poznáme, že naše ledviny strádají?
Při jejich nerovnováze se mohou objevit tmavé váčky pod očima, velká chuť na slané, zhorší se kvalita vlasů – budou se rychleji mastit nebo třepit,  častěji vypadávat a rychleji šednout. Právě obtíže spojené s ledvinami mohou za zhoršující se sexuální život, impotenci a předčasné stárnutí. S funkcí ledvin je také úzce spojeno srdce, neboť ledvinami pročištěná krev se znovu vrací k srdci. Ve spojitosti s ledvinami platí staré pořekadlo: „Emoce jsou nemoce“. Pokud ve svém nitru nosíte nějakou nezpracovanou negativní emoci, dostává tato emoce ledviny do nerovnováhy, a připraví tak živnou půdu pro různá onemocnění. Tato situace ve vás vyvolá vnitřní strach, který se může projevovat i záchvaty paniky, slabostí, potížemi se soustředěním či rozvojem depresí. Ledvinovými obtížemi často trpí lidé, kteří lpí na starých emocionálních vzorcích, nebo ti, kteří jsou workoholici a trpí strachem ze selhání, neustále se ženou vpřed.
Pokud vám lékař potvrdí problémy s ledvinami, je třeba přemýšlet, jak se vnitřně zklidnit a zvládnout svůj strach. Důležité je snažit se uzdravit vše negativní, co jste prožili a co vás stále trápí. Ledviny se dají skvěle podpořit bylinkami, správnou stravou i pozitivní změnou životního stylu. Nedělá jim dobře káva, černý čaj, bílý chléb, sušenky a další sladkosti. Omezte množství soli v jídle, používejte kvalitní mořskou sůl. Není vhodné jíst větší množství výrobků z pšenice a žita, a to pro vyšší obsah kyselin. Zařaďte do jídelníčku ovoce – zejména kiwi, grep a citron a samozřejmě také čerstvou zeleninu, také jáhly a pohanku, velmi prospěšná je řepa, která ledviny pročišťuje. Můžete v přiměřeném množství jíst také fazole, ryby a kvalitní maso.
Kromě toho zařaďte také do svého denního režimu relaxační pohyb na čerstvém vzduchu a navíc můžete vyzkoušet bylinkovou směs od mojí babičky – krkonošské bylinkářky, tato směs je léty prověřená a opravdu funguje. Je to směs, kterou lze použít při nedostatečné činnosti ledvin, při zánětu ledvin – lze jí ve slabší verzi pít i současně s užíváním antibiotik. Je také vhodná, pokud jsou vaše ledviny v nerovnováze.

Recept na bylinnou ledvinovou kúru
Byliny: jalovec – plod, kořen pýru, maceška polní, srdečník, fazole, zlatobýl, list břízy, šípek
Postup: Nejprve si připravíme sypkou směs. Od každé byliny dáme do suché sklenice 1 vrchovatou polévkovou lžíci, dobře promícháme, sklenici uzavřeme a skladujeme v suchu a temnu. Denně pijeme 2 šálky – na každý šálek 1 rovná čajová lžička směsi, necháme 5 minut louhovat. Pijeme studené! (Všechny byliny lze zakoupit v bylinkových obchodech nebo prostřednictvím na e-shopů.)