Alternativní medicína,  Meduňka,  Péče o tělo,  Zdraví

Fytoestrogeny: léty prověřená terapie budoucnosti – dokončení

Přečtěte si druhou část článku naturopatky Evy Placákové o působení fytoestrogenů…

Hormony a pevné kosti
Kosti nejsou neměnné tkáně, ale i po dosažení dospělého věku a ukončení růstu se neustále obměňují díky hormonální regulaci. Jak je známo, naše kosti potřebují pro svou pevnost vápník a pro jeho správné vstřebávání a fungování vitamín D. Aby tyto látky byly efektivně využity, je zde třeba ještě estrogenní stimulace. Ta zmobilizuje vitamín D a nastartuje buňky, které kosti obnovují a zároveň potlačí efekt žírných buněk a zloděje vápníku parathormonu, které naopak kostní tkáň odbourávají. V období s nedostatečnou stimulací estrogeny, jako je časná menopauza, mohou tento ochranný efekt estrogenů převzít opět fytoestrogeny. Jejich účinek na kosti byl nejvíce prozkoumán u sójových isoflavonů a potvrzen mnoha epidemiologickými studiemi v Japonsku a Číně. S prohlubující se epidemií osteoporózy (postupné ztráty kostní hustoty) se jeví strava s rostlinnými hormony jako skvělá dlouhodobá prevence pro všechny věkové kategorie, a to u obou pohlaví.

Kdy a v jakém množství?
Chcete-li si udržet dobré zdraví do vysokého věku, dopřejte si anti-aging v podobě kvalitní pestré, zejména rostlinné stravy. V jídelníčku by neměly chybět luštěniny, celozrnné cereálie, dostatek zeleniny a ovoce, semínka a ořechy. S fytoestrogeny přijmete tak spoustu dalších bioaktivních látek, které budou výsledný efekt zesilovat.
Pokud jste žena v období menopauzy a začínáte mít některé klimakterické potíže nebo potíže s kostní hustotou, nemusíte hned užívat hormonální terapii, doporučovanou lékařem. Pro terapeutický účinek na vaše tělo je vhodné zařadit funkční potraviny sóju a lněné semínko. Zkuste zařadit alespoň jednu porci přírodně fermentované sóji denně. To může představovat porci sójového jogurtu, namísto masa tofu nebo tempeh, miso polévku, hrst naklíčených mungo fazolek apod. Na dochucování jídel používejte miso pastu a tradiční fermentované sójové omáčky Shoyu (obsahuje lepek) nebo Tamari (bez lepku). Obsah isoflavonů v sóje je závislý na procesu zpracování. Pozor si dejte na některé sójové výrobky, které neprošly procesem fermentace. Setkat se můžete i s výrobky, kde sója byla čištěna etanolem, což jednak snižuje obsah isoflavonů zhruba na třetinu, jednak to není šetrná metoda k surovině jako takové. Vyplatí se tedy zapátrat po způsobu zpracování. Lněné semínko se hodí téměř do všech pokrmů – sladkých i slaných. Přidávejte ho do snídaňových kaší, jogurtu, nadrcené do smoothies, nebo si jím posypte oblíbený salát. Lněná semínka používejte zejména drcená, aby se dostatečně uvolnily aktivní lignany. Nezapomeňte je ale uchovávat v temnu a chladu a do týdne je spotřebujte, aby vám nezežlukla.
V případě bylinných extraktů nebo čajů se raději se poraďte s odborníkem, některé aktivní látky mohou být kontraindikovány nebo ovlivňovat metabolismus léků, zejména těch na ředění krve.