Meduňka,  Rady a tipy,  Recepty,  Zdraví

Pro ty, kteří to myslí vážně s očistou těla…

Vánoční a novoroční hodování máme za sebou, vše je snědeno a teď většina z nás přemýšlí, jak se co nejrychleji zbavit těch nepříjemných tukových polštářků a ozdravit organismus, přetížený nedávnými hody… Pomoci mohou jednoduché a účinné diety a očisty, které shromáždila ve své veskrze praktické knížce Vítej, zimo bílá naše spolupracovnice Simona Procházková. Kniha plná rad, receptů a tipů, z nichž si jistě vybere „ten svůj“ každý z vás, vyšla před časem v edici Knihovnička Meduňky a můžete ji získat na www.knihovnickamedunky.cz

Čím bychom měli na začátku nového roku začít? Očistou střev.
Najdeme si den, v kterém si můžeme dopřát klidový režim, kdy nemusíme vycházet ven ani přijímat návštěvy. Při této očistě používáme Zaječí kyselku hořkou, protože má silně projímavé účinky, ale zároveň nezpůsobuje křeče ve střevech.
Potřebujeme: 1 láhev Zaječí kyselky hořké (dá se koupit v lékárně)Postup: Ráno nalačno během 2 hodin vypijeme celou láhev Zaječí kyselky hořké a 1/2 litru vlažné vody a následně navštěvujeme toaletu, dokud se střeva úplně nevyčistí. Tato rychlá detoxikace netrvá déle než 2 1/2 hodiny. Odpoledne již můžeme konzumovat rýži, dušenou zeleninu či lehkou polévku a nesmíme zapomenout vypít 1 1/2 litru čisté neperlivé vody.

Kefírová očistná kúra
Po dobu 2–3 dnů popíjíme pouze kefír a vlažnou vodu. Po ukončení této kúry doporučuji přejít na pár dní na veganskou stravu.
Potřebujeme: 2 litry kefíru, 1 litr vlažné vody
Postup: Během dne popíjíme kefír a vlažnou vodu, nic víc.

Jablečná očista
Výbornou a zároveň docela příjemnou očistou je jablečná kúra. Během 3 dnů konzumujeme pouze jablka, denně 1 1/2 kilogramu. Upřednostňujeme samozřejmě domácí sortiment. Pokud nemáme vlastní jablka, u kupovaných jablek je nutné pečlivě odstranit slupku kvůli chemickému postřiku.

Jak na to?
Jablka konzumujeme během celého dne syrová.  Nesmíme zapomenout na kvalitní pitný režim, což jsou 3 litry pramenité neperlivé vody denně. Po skončení 3denní kúry začínáme jídelníček pozvolna, nejlépe veganskou stravou (pouze ovoce a zelenina).

Jablečný ocet – očista v každém doušku
Dobrou službu nám učiní i jablečný ocet, nejlépe v bio kvalitě. Tento prastarý prostředek představuje jednoduchou metodu, jak se zbavit toxinů, zhubnout, snížit vysoký tlak, zlepšit kožní problémy a celkově omládnout. Po dobu 3 týdnů každé ráno nalačno a večer vypijeme sklenici neperlivé vody, do níž přidáme 1 polévkovou lžíci jablečného octa.

Ume-ocet vyčistí celý organismus
Místo jablečného octa můžeme použít i ume-ocet. Tato japonská pochutina se vyrábí z ume-boshi, což jsou švestky naložené 2 roky v soli. Ume-ocet podporuje dezinfekci celého zažívacího traktu od jazyka až po konečník.

Acido kúra
Tato procedura výborně vyčistí a celkově zharmonizuje trávení a střevní mikroflóru. Po dobu 2–3 dnů popíjíme pouze acidofilní mléko a vlažnou vodu. Po ukončení této kúry doporučuji přejít na pár dní na veganskou stravu.
Potřebujeme: 2 litry acidofilního mléka, 1 litr vlažné vody
Postup: Během dne popíjíme acidofilní mléko a vlažnou vodu, nic víc.

Očistná syrovátková kúra
Tato kúra je oblíbenou vyživující i redukční dietou. Díky vysoké biologické hodnotě bílkovin se svalové vazivo neodbourává tak rychle jako při jiných odlehčujících kúrách.
Potřebujeme: 2 litry syrovátky, 1 ½ litru vlažné vody
Postup: Po dobu 2–4 dní popíjíme pouze syrovátku a vlažnou vodu, nic víc. Po ukončení této kúry se doporučuje začít s lehkou veganskou stravou.

Bramborová očista
Bramborová očista spočívá v tom, že po dobu 3 dnů pojídáme libovolné množství ve slupce uvařených brambor a k tomu popíjíme 3 litry vlažné vody. Nic víc.

Očistná citronová kúra
Citron je výborným přírodním prostředkem na celkové vyčištění organismu.
Potřebujeme 3 dl vlažné vody a 1 lžíci čerstvé citronové šťávy (nejlépe v bio kvalitě)
Postup: Obě ingredience smícháme, nápoj popíjíme 3× denně po doušcích po dobu 14 dní.

Rýžová dieta
Trávicí trakt spolehlivě vyčistí rýže natural. Když tuto proceduru pečlivě dodržíme, zbavíme se nechtěných kilogramů.

Jak na to?
Rýžová dieta spočívá v tom, že po 7 dní konzumujeme pouze uvařenou rýži natural, které však můžeme sníst, „co hrdlo ráčí“. Pro zvýšení čisticího účinku ještě 4× denně spolkneme 1 lžíci lněného semene a zapijeme 1/2 litrem vlažné vody.

Kyselé zelí s rýží – spolehlivě vyčistí organismus
Známá a účinná je i kúra z kyselého zelí a rýže. Pět až sedm dní, dle vůle, pojídáme pouze kyselé zelí, které střídáme s uvařenou rýží natural, můžeme sníst tolik, kolik chceme, ale nic víc. K tomu musíme denně vypít 2 1/2 litru neperlivé pramenité vody.

Detoxikační koupele
Koupelemi si můžeme doplňovat a tak i zintenzivňovat očistu i léčbu skoro všech vnitřních onemocnění a potíží. Rovněž mají relaxační a zkrášlující efekt. Jako detoxikační i léčebnou kúru počítáme 10–14 koupelí po sobě.
Pozor! Důležitým pravidlem pro koupel je mít srdce nad hladinou, aby se předešlo případným slabostem či nevolnostem.

Solná lázeň
Mořská sůl má silné dezinfekční, hojivé a regenerační schopnosti. Dodává tělu minerály. Dále zjemňuje a léčí pokožku.
Potřebujeme: 4 hrsti mořské soli
Postup: Sůl z mrtvého moře si rozpustíme v teplé vodě ve vaně. Koupel by měla trvat 15 minut, při této proceduře nepoužíváme žádnou chemickou kosmetiku. Po uplynutí této doby si ještě dopřejeme 20minutovou relaxaci pod pokrývkou.