Knihovnička Meduňky,  Meduňka,  Pro inspiraci,  Rady a tipy

Plánujete letos ozdobit svůj byt tradiční a půvabnou vánoční barborkou?

Pokud přesně nevíte, o co jde, rádi vám poradíme… Takzvané vánoční barborky jsou krásně rozkvetlé větvičky různých stromů a patří mezi tradiční symboly českých Vánoc. Zvykem bylo nařezat barborky na svátek sv. Barbory, tedy 4. prosince, což je, milé čtenářky, už tento pátek! Podle staré legendy řezaly tyto větvičky – barborky mladé dívky, a pokud jim větvička rozkvetla, mohly se těšit na vdavky. Kvetoucí barborky ale vnášely do domácnosti také štěstí, pohodu a úspěch. A hlavně: jsou velmi pěkné a křehká krása kvítků působí v zimním čase jako krásné osvěžení. Tak vyrazte s nožíkem do přírody – a hodně štěstí při výběru té správné větvičky. Jak na to, vám poradí Simona Procházková v knize Vítej, zimo bílá (s podtitulem recepty pro zdraví a krásu), která patří mezi tituly naší zajímavé a různorodé meduňkové edice a můžete si ji objednat na www.knihovnickamedunky.cz

A teď už – vzhůru na barborky…
Rituál při řezání větvičky
Ve chvíli, kdy se obzoru dotkne první sluneční paprsek, pohladíme kůru stromu, poprosíme ho o větvičku a poděkujeme. Pak barborku uřízneme, odneseme domů, vložíme do vázičky s vodou a postavíme do místnosti se stálou teplotou. Vodu v nádobě nevyměňujeme, pouze ji doplňujeme. Při této láskyplné péči nás větvička o Štědrém dnu překvapí krásou čerstvě rozvinutých květů či mladých lístečků.

Typy barborek: Třešňová barborka
Třešňová větévka je v našich krajích asi nejznámější. V dřívějších dobách se s nimi i čarovalo. Zvyk používat je k vánoční bílé magii má kořeny u keltských kmenů a druidů. Ti byli se stromy a keři velmi silně spojeni. K třešňové větvičce se váže známá pověra – když větvička rozkvete o Štědrém dnu, neprovdaná dívka najde do roka svého ženicha.

Jabloňová barborka
Pověra praví, že když na Štědrý den vykvete větvička jabloně, příští rok bude úspěšný a plodný.

Březová barborka
Chceme-li se dozvědět, jestli budeme v novém roce zdraví jako rybičky, pak si nesmíme zapomenout 4. prosince uříznout březovou větvičku. Doma ji vložíme do nádoby se studenou vodou. Jestliže na ní o Štědrém dnu vyraší drobné lístečky, je to příslib dobré zdravotní kondice a radosti po celý následující rok.

Broskvová barborka
Podle pověsti manipulace s broskvovou barborkou o vánočních svátcích pomáhá odstraňovat nedůvěru mezi lidmi. Větvička uříznutá 4. prosince údajně o Vánocích prozradí, na koho se můžeme spolehnout a kdo nám lže. Stačí, když si při řezání barborky vizualizujeme příslušnou osobu. Vykvete-li větévka, naše podezření jsou mylná. Objeví-li se jen zelené lístečky, je nutné se mít před dotyčnou osobou na pozoru. Zůstane-li větévka suchá, něco prapodivné se chystá.

Barborka z magnólie
Rozkvetlá magnólie přinese do domova svěžest, vůni a něžnou krásu přírody. Nezapomeňme si, tedy 4. prosince utrhnout barborku. Nejen, že si připomeneme české tradice, ale zároveň získáme krásně čerstvou dekoraci do bytu.