Meduňka

Vítáme listopadovou Meduňku. Ať se vám líbí!

Milí přátelé,
v těchto dnech je třeba dobrých zpráv a my pro vás jednu máme: je tady nová Meduňka s číslem 11 a s pěkným obrázkem Květuše Burešové na titulní stránce.
Meduňka je ke koupi ve stáncích PNS, v některých obchodech se zdravou výživou, ale nejlepší bude, když se teď podíváte na emedunka.cz nebo na náš e-shop, kde jsou informace o možnostech předplatného. www.obchodmedunka.cz

Obrázek na titulce nového čísla se jmenuje Čas – na zdi – a souvisí s hlavním tématem, které jsme pro listopadové číslo vybrali: JAK ELEGANTNĚ ČELIT ČASU.
Na titulce vás jistě upoutá také fotka známého lékaře a terapeuta MUDr. Pavla Špatenky, který je respondentem titulního rozhovoru tohoto čísla. „Snažím se pochopit nepochopitelné“, říká v rozhovoru dr. Špatenka. S  s redaktorkou Věrou Keilovou si povídali o jeho životní cestě, která vedla přes studia medicíny a postupné poznávání různých metod i přes různé osobní problémy až k práci s klienty, které se věnuje v současné době. „První krok, který s lidmi řeším, jsou zpravidla jejich vlastní vnitřní zranění, pramenící z pocitu ,nejsem dost dobrý´“, říká dr. Špatenka. Je třeba si uvědomit, odkud to pochází, a naučit se tento pocit v sobě léčit…“  Kromě jiného také informuje o Vztahové akademii, kterou loni se svými spolupracovníky založil – a s redaktorkou Věrou probrali ještě mnoho dalších témat.
Troufáme si tvrdit, že hlavní téma tohoto čísla Jak elegantně čelit času zajímá téměř každého – kdo by si nepřál být stále mladistvě svěží a plný mladistvého elánu?  Čas se ovšem nezastaví a je třeba najít rovnováhu mezi tím, jak s časem rozumně bojovat, a zároveň se smířit s nutným zráním. Naše autory toto téma také velmi oslovilo – a připravili pro vás v rámci tématu 18 (!!) stránek zajímavého čtení. Prof. Anna Strunecká napsala výborný článek nazvaný O stáří a tajemství nesmrtelnosti. Srovnává v něm seniory před sto lety a dnes, vysvětluje změny spojené se stárnutím, informuje o hormonu mládí DHEA, který se připravuje z hlíz jedné tropické rostliny a – představte si – je v malém množství obsažen třeba i ve fazolích či topinamburech. Autorka upozorňuje také třeba na nepříjemný problém inkontinence a radí, jak mu předcházet – například popíjet odvar z jedné naší „plevelné“ rostlinky či pečovat o tok energie v oblasti první čakry. Paní profesorka nás zásobuje užitečnými radami a tento článek rozhodně doporučujeme vaší pozornosti.
MUDr. Jarmila Klímová v článku Jak se dožit nejmíň stovky vysvětluje, proč bychom se mohli dožít mnohem vyššího věku, než se v současné době dožíváme a co tomu brání. Kromě jiného např. upozorňuje na zásadní důležitost péče o energii ledvin. MUDr. Alena Hamplová připravila ve svém článku Bylinky pro krásu velké množství rad a tipů na využití různých bylin včetně konkrétních receptů, a to i bylin méně známých. Víte třeba, co všechno dokáže sléz nebo svízel? Jak probudit svou vnitřní krásu pomocí jednoduchých, ale účinných cviků obličejové jógy, radí Yvona  Švecová. Proč je pro naše tělo důležitý kolagen a jak můžeme podpořit jeho tvorbu se dozvíte v článku klinické naturopatky Charlotte Matyskové, věnujeme se také exotickým olejům v péči o pleť (Zdeňka Vaculík Erlebachová)  nebo denním, ročním i životním biorytmům v přírodě i v lidském životě (MUDr. Vľadimíra Strnadelová a Jan Zerzán). Přečtete si také velmi zajímavý a zasvěcený článek o možnostech prevence koronaviru (MUDr. Tomáš Lebenhart), o účincích terapie chladem (Jitka Větrovská) a velmi poučný je další díl seriálu MUDr. Ludmily Elekové Proč nás bolí záda a klouby- tentokrát se autorka věnuje tématu Moderní epidemie – nedostatek svalů. Astropsycholožka Marie Plochová Hlávková radí, jak se vypořádat s otisky nechtěnosti, jsou tu i oblíbené články Václava Větvičky, Jiřího Mazánka či Věry Joachimové a ještě další a další… Prostě, milí čtenáři, listopadová Meduňka je plná výborných článků i praktických rad.
A čeká na vás – tak si ji kupte a pusťte se do čtení!
Ať se vám líbí!
Příjemné čtení vám přeje redakční tým naší Meduňky.