Bylinky,  Knihovnička Meduňky,  Meduňka

Veselé bylinky Pepy Zentricha: Vlaštovičník větší

Bylinář Josef A. Zentrich toho o léčivých účincích rostin věděl opravdu mnoho. Bohužel už není mezi námi, ale jeho rozsáhlé znalosti i smysl pro humor a netradiční přístup si můžeme připomenout ve jeho knihách Veselé bylinky Pepy Zentricha I a II, které vyšly jako jedny z prvních titulů edice Knihovnička Meduňky – www.knihovnickamedunky.cz
Z druhého dílu jsme jako ukázku vybrali „Pepův“ popis velmi zajímavé byliny – vlaštovičníku většího. A nedivte se – autor psal o bylinkách v první osobě –  tedy vlastně „mluvil“ za dotyčnou bylinku. Tak copak o sobě prozradí „Pepův“ vlaštovičník?

Roním oranžový mlíčko
Tak prosím, vlaštovičník větší jméno mé. Učeně mi říkaj Chelidonium maius L. Po slovensky som, prosím pekne, lastovičník väčší, německy das Schöllkraut a ostrovaném íní, že se menuju Greater Celandine.

Jsem vytrvalá plevelní rostlina, dorůstající výšky kolem třičtvrtě metru. Mám válcovitý oddenek, plstnatou lodyhu, střídavé, lyrovitě peřenosečné listy. Při poranění roním oranžové mléko. Jsem na ně pyšný, anžto takové nemá už nikdo, jasný! Moje nať se sbírá v květnu až v září a suší se v tenčích vrstvách nebo umělým teplem při vyšších teplotách 70-75 °C, aby se zabránilo fermentaci účinných látek, která jejich působení znehodnocuje. Sušená droga je velmi hygroskopická a snadno vlhne, což se znehodnocuje. Kořen lze sbírat na jaře a na podzim a suší se výhradně umělým teplem. Předmětem užití je kvetoucí nať nebo kořen. Rod vlaštovičník má pouze jednoho zástupce.
Nejdůležitějšími obsahovými látkami ve mně jsou alkaloidy. Nať obsahuje 0,18-1, 20 % a kořen 0, 45 – 2, 5 %. V nadzemních částech převládá alkaloid koptisin, v kořenech pak celidonín, sanguinarín a chelerytrín. Z dalších více než 30 popsaných alkaloidů je třeba ještě jmenovat aspoň korytuberín, magnoflorín, chelamidín, chelirubín, nochelidonín a chelilutín. Reprezentují tzv. izochinolínový typ a jsou příbuzné alkaloidům opiovým.
Z dalších látek zaujmou především flavonoidy rutin a kvercetin, malé množství silice, histamin, tyramín, kyselina chelidónová, z fenolické řady kyseliny kumarová, nerulová, kávová, dále kafeylglycerát a jeho deriváty a některé enzymy. Obsah alkaloidů je však značně kolísavý, v souvislosti na roční době a stanovišti. Je ve mně též kyselina askorbová, kyselina nikotinová, karoteny, minerály nejsou důležité.

Pomáhám i při rakovině
Umím toho fůru. Působím např. coby spasmolytikum k utlumení bolestivých křečí, dále jako celkové analgetikum k útlumu různých bolestí, především v trávicím ústrojí a také pro podporu činnosti jater a žlučníku. Zlepšují též enzymatickou sekreci slinivky břišní. Léčím dávivý kašel a bronchitidu. Vykazuju značnou protivirovou a antibakteriální aktivitu a též působení protiplísňové. Ve spektru účinnosti leží též vliv proti některým prvokům, např. proti poševní trichomonádě. Prokázáno je i působení protinádorové.
Zevně lze mojí čerstvou šťávu použít na likvidaci bradavic. Čaj z vlaštovičníku lze používat zevně na omývání ploch postižených ekzémem nebo plísněmi. Celkově lze moje působení vyhodnotit jako fytoncidní neboli antibiotické.
Moje toxicita a leptavý účinek se projevují především v čerstvém stavu. Suchá droga je víceméně netoxická, resp. Její toxicita je výrazně snížena. Toxicita, ale i účinnost výrazně klesá skladováním, už po několika měsících skladování je účinnost diskutabilní – proto se musí zásoby bezpodmínečně každoročně obměňovat.
Vodné výluhy jsou podstatně méně účinné než výtažky, s ohledem na tuto skutečnost, jakož i na úbytek účinnosti v souvislosti se skladováním a s přihlédnutím na nevábnou chuť, se droga samostatně do čajů prakticky nepoužívá, občas je zařazována do čajových směsí. Nejúčinnější mojí lékovou formou je tinktura, připravená z celé čerstvé rostliny. Mimořádně účinnou lékovou formu tvoří tzv. Rademacherova tinktura, připravená tak, že na každou kapku čerstvé oranžové šťávy se dá 1 kapka 65% alkoholu. Rademacherova tinktura se dávkuje jednotlivě 5-10 kapek, maximálně 15 kapek do poháru destilované vody, 2-4 denně. Běžná dávka klasické (nikoli Rademacherovy) tinktury je 20-25 kapek, několikrát denně. Maximální jednotlivá dávka je 1 g, maximální denní dávka 4 g (1 g odpovídá asi 50 kapkám, tj. jedné čajové lžičce).
Homeopaté mne užívají při neklidu, nerozhodnosti, depresích, pocitu chladu na celém těle, při tlakových bolestech vpravo (játra!), kdy se stav zlepšuje jídlem. Revmatické bolesti i jiné potíže s pravostranným vyzařováním. Nervová přecitlivělost. Chronický ekzém. Zhoršování stavu chladem, zlepšování teplem. D3-D6, zřídka i vyšší potence.
Staří astrologové i alchymisté věřili, že jsem jedinou bylinou, ve které jsou všechny živly – oheň, země, voda a vzduch – zastoupeny přesně v stejném, tedy čtvrtinovém poměru. Odtud plyne legendární moje pověst mimořádné účinnosti.