Jóga,  Meduňka

Znovu mladá a krásná? ANO! S obličejovou jógou je to možné…

Lektorka obličejové jógy Yvona Švecová a naše autorka, začala pro náš web připravovat videolekce obličejové jógy. Tato disciplina se v poslední době stává populárnější, a proto jsme si o ní s Yvonkou popovídaly. Důležité je vědět, že obličejová jóga opravdu smazat léta a náš obličej omladit – musíme ovšem cvičit. Ale nebojte se, cvičení je jemné a rozhodně se nezapotíte…

 

Yvonko, můžeš nám obličejovou jógu trochu přestavit? Kdy a kde vznikla? Má nějakého konkrétního zakladatele nebo zakladatelku?
Obličejová jóga je návod na správné používání obličejových svalů. Některé svaly totiž používáme příliš, jiné málo. A svaly, které nepoužíváme, postupně ochabují. Obličejová jóga také pomáhá odhalit a odstranit naše zlozvyky jako například mračení, krčení čela a nahradit vědomými pozitivními návyky. Praktikovat ji můžeme téměř kdykoli a kdekoli, „tělocvičnu“ máme totiž stále při ruce. Tento přirozený způsob zpevnění svalů obličeje a krku s důrazem na vědomé dýchání a vizualizaci vede ke zlepšení stavu pleti, zjemnění vrásek, zpevnění kontur obličeje, obnovení symetrie, seznam pozitivních účinků by byl dlouhý.
Zadáte-li do vyhledávače výraz Face Yoga Method, narazíte na Fumiko Takatsu, která je zakladatelkou této skvělé metody. Věk 51 let byste jí rozhodně nehádali, Fumiko sama je tou nejlepší reklamou na obličejovou jógu. Každou jednotlivou pozici má propracovanou do nejmenšího detailu s pověstnou japonskou důkladností a troufám si tvrdit, že z jejího know how vycházejí všichni, kteří se obličejové józe věnují.

Je obličejová jóga v současné době populární?
Mám pocit, že se s ní v poslední době začíná „trhat pytel“. Téma omlazení zajímá každou ženu a v každém věku. Proces stárnutí samozřejmě nezastavíme, ale můžeme jej zpomalit naprosto přirozeným způsobem. Mne obličejová jóga zbavila strachu ze stárnutí, do zrcadla se na sebe po ránu usmívám s radostí a láskou. Ráda bych zdůraznila rozdíl mezi obličejovou gymnastikou a obličejovou jógou. Nejedná se totiž primárně jen o cvičení obličejových svalů, jde o vědomé používání obličejových svalů. V józe vědomě zapojujeme svaly, které jsou k vytvoření a udržení dané pozice nezbytné, ostatní pak také vědomě uvolňujeme. A protože jóga je 1 % teorie a 99 % praxe, hned vás požádám, abychom si to společně vyzkoušeli. Otevřete oči co nejvíce doširoka, dýchejte, teď zkontrolujte čelo – pokud čelo krčíte, uvolněte jej, jinak než vědomě to nepůjdeJ. Většinou máme tendenci zapojit i čelo, což je právě jeden ze zmíněných zlozvyků, který přispívá k tvoření vrásek na čele.

Dá se říct, že obličejová jóga vlastně znamená aktivování a posilování svalů v obličeji, na krku atd.? (Často kolem sebe slyšíme, že je důležité posilovat svaly na různých částech těla -břicho, paže atd. – ale o posilování obličejových svalů se nemluví …)
Přesně tak, ale nejen to. Svaly našeho obličeje mají na rozdíl od kosterního svalstva jednu zvláštnost. Jedním koncem se upínají ke kostem, druhým ke kůži. Zpevníme-li obličejové svaly, mluvíme zde o tzv. svalové rezistenci, zpevníme i pleť, která je nad svalem, vyhlazujeme vrásky. Cvičením a následným uvolněním dochází k lepšímu prokrvení a okysličení svalu i kůže, lépe funguje metabolismus kůže, rozproudí se lymfa, pleť je lépe vyživována.

Je třeba cvičení obličejové jógy něčím doplňovat či podpořit – třeba změnami ve výživě, kosmetikou atd?
Chceme-li si udržet zdravou a zářivou pleť, musíme dbát především na vydatnou hydrataci. Nemám však na mysli hydratační krémy, nejúčinnější je hydratace vnitřní. Fumiko Takatsu doporučuje pít teplou vodu po celý den, minimálně šest šálků. Líbí se mi její pravidlo, že bychom si na pleť neměli dávat nic, co bychom nemohli sníst. Zkuste někdy ochutnat nějaký pleťový krém. Samozřejmě je důležité dbát na dobrou životosprávu, ale to je hodně obsáhlé téma. Ráda vám prozradím, jak si vyrobit vlastní náplasti na vrásky mezi obočím. Budete potřebovat jen rozemletá lněná semínka, gel z aloe vera a kousek bavlněného odličovacího tamponu. Vzniklou směs navrstvíme na tampón a přiložíme na 15 – 30 minut. Výsledek vás mile překvapí.

Absolvovala jsi výjimečný kurz obličejové jógy. O jaký kurz šlo, kým byl vedený, jak dlouho trval, jak probíhal a co ses dozvěděla?
Kurz pro lektorky metody obličejové jógy vedený Fumiko Takatsu byl můj sen. Netušila jsem, kolik úžasných informací na mne čeká, bonusem navíc byla spousta užitečných tipů a rad, jak se starat o pleť. Obsahem pětiměsíčního kurzu byla obsáhlá teorie – jak obličejové svaly fungují, fyziologie pleti, jak správně a poutavě učit ostatní, jádrem výuky pak bylo sedmdesát pozic obličejové jógy, korekce asymetrií a samozřejmě závěrečné zkoušky. Forma online výuky byla skvělá, i když jsem zpočátku měla obavy, abych vše časově zvládla. Závěrečnou zkoušku s Fumiko jsem složila 12. března a těšila jsem se na první seminář obličejové jógy, na kterém se podělím s mými klientkami o svou velkou radost, ovšem koronavirová pandemie mi to zhatila.
Ovšem moje euforie nevyprchala!

Jakých výsledků je možné cvičením dosáhnout – dopracujeme se viditelné změny? Za jak dlouho?
Každý z nás je originál, některé ženy pociťují zlepšení dokonce již po tříhodinovém semináři. Já jsem po měsíci a půl ocenila hladší a zářivější pleť, postupně se mi zmenšila nepěkná dvojitá brada a zvýraznily kontury obličeje. Vždy záleží na výchozím stavu našeho obličeje. Ale zodpovědně mohu prohlásit, že za dva měsíce poctivého praktikování už bývá vidět pozitivní změna.

Pořádáš velmi pěkné semináře obličejové jógy. Máš od absolventek nějaké ohlasy – píší ti ženy, že omládly?
Nejenže píší, ale hlavně s pýchou posílají fotky před a po. Mnohdy už po semináři hlásí, že si okolí všimlo, že vypadají jinak, lépe.
V rámci mých seminářů se spolu naučíme univerzální sestavu obličejové jógy, kterou je dobré praktikovat dvakrát za týden. Pak s každou ženou individuálně vyhodnotíme stav jejího obličeje a já navrhnu šest cviků, které jsou pro ni klíčové. Ty pak cvičí ve zbývajících pěti dnech týdne. Další možností, jak se potkat, je individuální konzultace, buď se setkáme fyzicky, nebo přes skype či zoom, zhodnotíme aktuální stav a vybereme cviky na míru. Mým přáním je, abychom se, my, ženy, v každém věku cítily dobře a dobře také vypadaly. Obličejová jóga má obrovský potenciál nám k tomu pomoci.

ptala se Z. Paulusová