Meduňka

Z meduňkové knihovničky: Průvodce rodinnými konstelacemi s novými podpůrnými metodami…

…se jmenuje nová kniha autorů Marcely Chadžijské a Miroslava Hadaše. Dozvíte se v ní vše  potřebné o této originální  a velmi účinné terapeutické metodě, včetně zajímavých kazuistik z praxe obou autorů. Knihu zakoupíte přes náš e-shop www.obchodmedunka.cz
Přečtěte si ukázku…

 

Témata rodinných konstelací
Určitě nikoho nepřekvapí, že nejčastějšími tématy jsou vztahy mezi partnery. Jsou to rozchody, úmrtí partnera, rozpory mezi dětmi a rodiči, neplodnost, adopce, žárlivost nevěra, vztahy s prarodiči a dalšími příbuznými. V poslední době je to často i samota, neschopnost najít si partnera, dvoje děti v rodině, majetek, umělé oplodnění, potraty, sourozenecké či příbuzenské spory.
Řešili jsme také situace se zvířaty, s domácími mazlíčky, dokonce i se včelami.

Partnerství, manželství, rozvod – kauza
Příběh paní J., 45 let: Díky konstelacím jsem pochopila věci, které jsem do té doby nebyla schopna připustit a přijmout. Byla jsem v těžké životní situaci, kdy se mi po 25 letech rozpadlo manželství. Můj manžel mi oznámil, že už se mnou dál nechce žít. Pro mne to byl velký šok, milovala jsem ho a navíc jsem na něm byla totálně závislá ve všech oblastech. Svůj život bez něj jsem si nedovedla představit ani v nejmenším. Měla jsem ho ráda stejně jako náš společný život.  Udělala bych cokoliv, jen aby se ke mně vrátil. Jenomže on byl zamilovaný do mé kamarádky a svou budoucnost plánoval s ní.
Byla jsem opravdu zoufalá. Musela jsem opustit nejen jeho, ale také útulný dům a svou milovanou, vypiplanou zahrádku, o kterou jsem se s láskou starala řadu let. Naštěstí jsem měla kolem sebe přátele, kteří mi byli velkou oporou. Rady kamarádek a psychologů, kteří to myslí dobře, člověk v té chvíli ale nedokáže přijmout. Já chtěla jediné: Zpátky svůj bývalý život. Nic jiného mě nezajímalo.
Prošla jsem řadou terapií, ale teprve konstelace mi otevřely oči. Sešlo se osm lidí, z nichž jsem některé viděla poprvé v životě. Konstelaci vedli dva zkušení terapeuti s mnohaletou praxí. Vybrala jsem zástupce za členy své rodiny i zástupce za sebe, protože jsem v té době byla psychicky úplně zhroucená, pouze jsem vše sledovala a svou roli jsem převzala až v samotném závěru. Když jsem v konstelaci viděla svého manžela, jak se chová a co cítí, bylo to pro mě šokující. Do té doby jsem celou situaci vnímala jinak. Viděla jsem v něm člověka, jakým vůbec nebyl, ve skutečnosti mě ovládal a manipuloval se mnou. Najednou jsem pochopila věcí, které jsem do té doby neviděla nebo vidět nechtěla, což bylo velice bolestné. Už v průběhu konstelace jsem věděla, že život s ním by pro mě byl už jen trápením. Velice fascinující pro mě bylo zjištění, když jsem viděla, že život bez něj může být krásný, plný barev, radosti, lásky a sebeúcty. Když jsem v závěru konstelace převzala svou roli a tento pocit procítila na vlastní kůži, přišla obrovská úleva.
V současné době jsem znovu vdaná, mám manžela, který si mě váží, a žiju život, o jakém se mi ani nesnilo.

Pes – člen rodiny- kauza
Mnohdy si neuvědomujeme, jak rodinné klima silně ovlivňují domácí zvířata a jak sami ovlivňujeme jejich psychiku. Do systému rodiny můžeme počítat i domácí mazlíčky. Je pravda, že konstelací s nimi jsme moc nedělali, protože jejich majitelé nás oslovují zřídka. Jednu zajímavou terapii uvádíme na ukázku.
Paní si stěžovala na nového psa, který má strach jezdit s nimi v autě. Ptali jsme se, jak se to projevuje. Prý hodně slintá hlavně, když manžel jede rychle do zatáček.
Postavili jsme konstelace i se zástupcem v roli psa. Upravil se vztah s novým páníčkem, kde docházelo k záměně s původním majitelem. Vymezilo se místo v nové rodině a bezpečí pro všechny.
Ženu jsme potkali za dva týdny po terapii a samozřejmě jsme se ptali na výsledek. Byla velmi spokojená, pes se uklidnil a v autě již neslintal. Pochlubila se, že mu ještě sama dodělala terapii pomocí metody STOP-START®, kterou jsme ji naučili. Odblokování bylo úspěšné, takže byla spokojená.
Z toho vyplývá, že do morfického pole v konstelacích rodiny bezesporu patří i domácí zvířata. Proto je dobré vzpomenout při konstelacích i na ně a postavit za ně zástupnou roli.