Cestovní nevolnosti u dětí: prevence a léčba
Za pár dní je tady léto a s ním přichází čas kratších i delších prázdninových cest autem, letadlem nebo dokonce lodí… Pokud cestujete s dětmi, je třeba často řešit stavy nevolnosti, bolesti bříška nebo zvracení. Jak na to? Dobré rady najdete v knize Děti a bylinky od Simony Procházkové, která vyšla před časem v meduňkové knihovničce. www.obchodmedunka.cz
Většina dětí při cestování autem, autobusem, letadlem či lodí trpí nauzeou či zvracením. Tyto nevolnosti vznikají v důsledku nesouhlasných informací polohových a zrakových receptorů. Jejich příznaky jsou ještě horší, když se postižený dívá do knihy, protože oči mu začnou sdělovat, že okolní svět je v klidu, zatímco receptory ve vnitřních uších a v kloubech vědí, že je v pohybu. Dětský organismus je na tyto vlivy mnohem citlivější než dospělý.
Tipy na úlevu při cestování:
- Před plánovanou cestou nemluvíme zbytečně o nevolnosti, zvýšili bychom u dítěte obavy
- Asi 1,5 před plánovaným odjezdem nedáváme dítěti velké porce a těžká jídla. Postačí například nastrouhané jablko či banán a cereální sušenka.
- Úlevou by mohl být pohled na okolní krajinu, aby uši i oči přijímali podobné informace, hlavně nečíst a nehýbat prudce hlavou.
- Velmi pomáhá i čerstvý vzduch, takže postiženého posadíme k mírně pootevřenému oknu. V letadle použijeme alespoň ventilátor.
- Vlažný mátový čaj, který dítěti dáváme během cesty v pravidelných 20 minutových intervalech po douškách, přináší úlevu podrážděnému žaludku. Můžeme použít i mátový éterický olej, 2 kapky silice kápneme na kapesník a necháme dítě vdechovat.
- Rovněž zázvor výborně zklidňuje podrážděný tračník. Můžeme z něj uvařit slabší čaj, který děťátku dáváme ve 20 minutových intervalech po douškách či žvýkat kousek kandovaného zázvoru, bonbónů nebo sušenek z něj či použít zázvorovou limonádu.
- Vhodný je i přísun hořčíku. Hořčík výborně uklidňuje nervy a tak může zmírnit nevolnost. Podáváme ho asi 2 hodiny před plánovaným odjezdem.
- I vitamin B6 přispívá ke zklidnění žaludku. Podáváme ho zhruba 1,5 hodiny před plánovanou cestou.
- Například 3 kapky Bachové krizové esence rozpuštěné v 1 lžičce džusu dítě dokonale uklidní.
- Nauseu zhoršují i pachy, proto při cestování nepoužíváme syntetické parfémy, deodoranty či kolínské. Pach z cigaret je rovněž dráždivý.
- Při cestování zkusíme dítě zabavit například poslechem pohádky, hraním nějaké slovní hry či zpíváním písniček.
- Nezapomínáme na pravidelné přestávky, při nichž se dítě proběhne na čerstvém vzduchu.
- Jestliže cestujeme letadlem, požádáme letištní personál o sedadlo nad křídlem a u okna. Jedná se totiž o nejklidnější místo.
- Při plavbě lodí se zdržujte zase uprostřed lodi.
- Ve vlaku si s dítětem nikdy nesedejte zády ke směru jízdy.
U většiny dětí se tyto nepříjemné obtíže s přibývajícím věkem upraví.