Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Aktuální číslo Meduňky
Milí čtenáři,
co nejsrdečněji vás vítám u říjnové Meduňky, v níž se věnujeme především ženám, jejich zdraví a dobré náladě. Říká se, že je jen jediný prohřešek proti kráse, který si nesmí dovolit žádná žena, a tím je zamračená tvář. Přitom však nejde o to potlačit v sobě smutek nebo obavy, ale dosáhnout vnitřní radosti a harmonie. Doufáme, že vám – našim čtenářkám – k tomu pomohou i články v tomto vydání Meduňky. 
Osobně bych se s vámi však na tomto místě také ráda podělila o svůj po-z--natek, který byl na mé červnové cestě do poutního městečka Santiago de Compostela na severozápadě Španělska stěžejní.
Jak vidíte dole na fotografii, poutního místa jsme dosáhli a já se i s Meduňkou nechala vyfotografovat ve zdejším parku s výhledem na katedrálu svatého Jakuba, kde je při kaž-dé mši zmínka i o poutnících, kteří sem v průběhu celého roku přicházejí ze všech koutů světa. Zdolání minimálně stovky kilometrů pěšky nebo dvou stovek kilometrů na kole, je zde předkládáno jako očištění, po němž člověku začne nový život. Možná však už stejně jako já tušíte, že skutečná pouť je záležitost ryze vnitřní. Proto jsme jako důvod naší cesty na rozdíl od ostatních museli uvést sportovní aktivitu. Bůh je v nás a je to princip všeho, žádná konkrétní osoba, a klíčem do dveří skutečného božství je naše srdce. Jak řekl Osho, Bůh je prožitek.
Na cestě jsme potkali mnoho lidí, přičemž řada z nich zdolala pěšky několik stovek kilometrů. Závěrečnou etapu však tito poutníci absolvovali s rozedřenými puchýři na chodidlech či s bandážemi na kolenou – jejich touha po očištění a začátku nové 
životní etapy byla zřejmě velmi silná. Někteří na otázku, proč se na tak dlouhou a náročnou cestu vydali, odpovídali, že je to výzva. Jinými slovy si v podstatě jenom chtěli něco dokázat. Skutečná výzva je totiž být v životě zcela bez výzev a zůstat bezelstní a radostní jako malé děti. Položit se na vodu života a nechat se nést. 
Nicméně putování to bylo pěkné. Procházeli jsme městečky i malými vesničkami a na patnících sledovali symbol cesty – žlutou svatojakubskou mušli. Někdy u ní bylo i něco připsáno, například slova z písně Johna Lennona Imagine: Imagine all the people, sharing all the world... You may say I‘m a dreamer, but I‘m not the only one, I hope someday you‘ll join us, and the world will live as one… Představ si všechny ty lidi, jak sdílejí celý svět... možná si říkáš, že jsem snílek, ale já nejsem jediný. Doufám, že se k nám jednoho dne připojíš a svět bude v jednotě… 
A právě to bylo na té cestě nejkrásnější, jakási lidská pospolitost, kdy jeden druhému byl ochoten pomoci kdykoliv s čímkoliv. Když spolu spí v ložnicích třeba i pro třicet lidí, kde jsou jen jednoduché železné palandy a nic víc, lidská vstřícnost a teplo se rodí jaksi automaticky. A pak také nikdy nezapomenu na omamnou vůni eukalyptových hájů, jimiž jsme procházeli, stejně jako na maják na Finisteře, který se nachází dalších necelých sto kilometrů od Santiaga na pobřeží Atlantiku. Tomuto místu se říká konec světa a zdejší maják je na evropském kontinentu nejzápadněji. Pak už je jenom nedozírný širý oceán splývající na obzoru s oblohou. 
Přeji vám klidné podzimní dny, které jsou k usebrání a skutečné pouti do nitra jako stvořené.
Srdečně 
Věra Keilová

Vážení čtenáři,
milí přátelé,
za celou redakci vás vítám u dubnové Meduňky. Také letos jsme se rozhodli věnovat její téma detoxikaci organismu. Rozhodli jsme se, že tuto tradici neporušíme, protože jsme sami zjistili, že ani toto populární téma ještě nebylo vyčerpáno a stále je možné uchopit ho jinak a podívat se na něj z jiného úhlu pohledu. Způsobů detoxikací je totiž mnoho a rozhodně to není jenom o kopřivách a pampeliškách. Stále pro vás hledáme zajímavé informace, které ještě nezazněly nebo se na ně pozapomnělo a které bychom při tzv. alternativní péči o naše zdraví měli vzít v potaz.
Zároveň je jasné, že detoxikovat tělo nestačí, protože neméně důležité je detoxikovat mysl – zbavit se strachů, nenávisti a všeho, co nás tíží v úrovni psychické. Naše tělo totiž reaguje na psychiku víc, než si myslíme. Kéž by svěží jarní vítr rozfoukal všechny nesmysly, které ze setrvačnosti vznikají v mé hlavě, říkám si často. K mentální detoxikaci ale pomáhá vědomí, že nemají nic společného s mým skutečným Já, tj. klidem a tichem za veškerým mentálním vířením.
Letos v dubnu oslavíme také Velikonoce a to je další příležitost k zastavení a přehodnocení běhu věcí. Tyto svátky jsou spojeny s ukřižováním Ježíše Krista před více než dvěma tisíci lety. V této souvislosti jsem si vzpomněla na to, že když se dnešních psychiatrů ptali, kam by zařadili Ježíše Krista a Buddhu, podle příznaků jejich chování by prý patřili do kategorie těžkých psychických poruch. Je to důkaz toho, jak moc jsme se vzdálili sami sobě. Ukazovali totiž na to, co je ze všeho nejdůležitější, a to je cesta z hlavy do srdce. Ježíš Kristus žil Pravdu, předával ji ostatním a říkal, že království boží není z tohoto světa. „Je ve vás. Hledejte nejprve království boží, které je ve vás, a ostatní vám bude přidané,“ opakoval.
Měl kristusky, plášť, kolikrát ani neměl kde hlavu složit, ale dosáhl osvobození, chcete-li osvícení. Jeho podstatu však v té době neznal nikdo a všichni věřili, že království nastolí zevně, tj. že národ, v němž se narodil, učiní bohatým a mocným, aby mu ostatní národy sloužily a uctívaly ho. A to byla chyba lávky.
Nejde v této souvislosti nezmínit také současného papeže Františka, který dnes rozděluje katolický svět. Sám odmítl veškerý luxus, který užívali jeho předchůdci – zlatý trůn vyměnil za dřevěné křeslo, nenosí zlatem vyšívaný ornát a místo kříže s rubíny a diamanty má na krku kříž kovový. Před přepychovým papežským apartmá dal přednost dvoupokojovému bytu a sláva ani aplaus ho nezajímají. Přepychu a honosných atributů se zřekl, protože více pro něj znamená umírněnost a střídmost. I on ukazuje cestu srdce. Kéž po ní kráčíme všichni společně.
Srdečně
Věra Keilová


Obsah

Rozhovor s Juditou Peschlovou     6
Mgr. Zuzana Paulusová

Škodliviny všedního dne (4)    9
Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc.


TÉMA: SÍLA JARNÍ OČISTY

Očista organismu – sedm kroků
ke zdraví       10
MUDr. Vilma Partyková

Jak se šetrně detoxikovat
od těžkých kovů      17
Mgr. Eva Hájková, MBA

Homeopatická detoxikace       19
připravila Mgr. Zuzana Paulusová

Jarní jógový detox       20
Ing. Yvona Švecová

Očista organismu       21
MUDr. Vladimíra Strnadelová,
Jan Zerzán

Detoxikace těla přípravky z bylin      22
Mgr. Jarmila Podhorná

Pomoc z přírody       23
Ing. Silvia Marisi Struhárová, Ph.D.


Duchovní význam Velikonoc      25
PhDr. Marta Foučková

Co na srdci, to na talíři      28
Mgr. Věra Keilová

O velikonočním vajíčku       30
Vida Sytalk

Zázraky olejovo-bílkovinové stravy      32
Mgr. Helena Cmurová

Jak pracovat s emocemi dítěte      33
Mgr. Petra Klapáková
 
Půst a naše zdraví      34
MUDr. Ludmila Eleková

Smrdutý Robertek      37
Václav Větvička

Horoskopy zdraví      40
Emil V. Havelka

Exotické léčivky      40
Prof. Ing. Pavel Valíček, DrSc.

Astroporadna      41
Mgr. Marie Hlávková, Ph.D.

Sourozenci podle hvězd      42
dr. Jarmila Gričová

Astrokukátko      43
Ing. Zdeněk Bohuslav