Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Aktuální číslo Meduňky
Milí čtenáři,
co nejsrdečněji vás vítám u říjnové Meduňky, v níž se věnujeme především ženám, jejich zdraví a dobré náladě. Říká se, že je jen jediný prohřešek proti kráse, který si nesmí dovolit žádná žena, a tím je zamračená tvář. Přitom však nejde o to potlačit v sobě smutek nebo obavy, ale dosáhnout vnitřní radosti a harmonie. Doufáme, že vám – našim čtenářkám – k tomu pomohou i články v tomto vydání Meduňky. 
Osobně bych se s vámi však na tomto místě také ráda podělila o svůj po-z--natek, který byl na mé červnové cestě do poutního městečka Santiago de Compostela na severozápadě Španělska stěžejní.
Jak vidíte dole na fotografii, poutního místa jsme dosáhli a já se i s Meduňkou nechala vyfotografovat ve zdejším parku s výhledem na katedrálu svatého Jakuba, kde je při kaž-dé mši zmínka i o poutnících, kteří sem v průběhu celého roku přicházejí ze všech koutů světa. Zdolání minimálně stovky kilometrů pěšky nebo dvou stovek kilometrů na kole, je zde předkládáno jako očištění, po němž člověku začne nový život. Možná však už stejně jako já tušíte, že skutečná pouť je záležitost ryze vnitřní. Proto jsme jako důvod naší cesty na rozdíl od ostatních museli uvést sportovní aktivitu. Bůh je v nás a je to princip všeho, žádná konkrétní osoba, a klíčem do dveří skutečného božství je naše srdce. Jak řekl Osho, Bůh je prožitek.
Na cestě jsme potkali mnoho lidí, přičemž řada z nich zdolala pěšky několik stovek kilometrů. Závěrečnou etapu však tito poutníci absolvovali s rozedřenými puchýři na chodidlech či s bandážemi na kolenou – jejich touha po očištění a začátku nové 
životní etapy byla zřejmě velmi silná. Někteří na otázku, proč se na tak dlouhou a náročnou cestu vydali, odpovídali, že je to výzva. Jinými slovy si v podstatě jenom chtěli něco dokázat. Skutečná výzva je totiž být v životě zcela bez výzev a zůstat bezelstní a radostní jako malé děti. Položit se na vodu života a nechat se nést. 
Nicméně putování to bylo pěkné. Procházeli jsme městečky i malými vesničkami a na patnících sledovali symbol cesty – žlutou svatojakubskou mušli. Někdy u ní bylo i něco připsáno, například slova z písně Johna Lennona Imagine: Imagine all the people, sharing all the world... You may say I‘m a dreamer, but I‘m not the only one, I hope someday you‘ll join us, and the world will live as one… Představ si všechny ty lidi, jak sdílejí celý svět... možná si říkáš, že jsem snílek, ale já nejsem jediný. Doufám, že se k nám jednoho dne připojíš a svět bude v jednotě… 
A právě to bylo na té cestě nejkrásnější, jakási lidská pospolitost, kdy jeden druhému byl ochoten pomoci kdykoliv s čímkoliv. Když spolu spí v ložnicích třeba i pro třicet lidí, kde jsou jen jednoduché železné palandy a nic víc, lidská vstřícnost a teplo se rodí jaksi automaticky. A pak také nikdy nezapomenu na omamnou vůni eukalyptových hájů, jimiž jsme procházeli, stejně jako na maják na Finisteře, který se nachází dalších necelých sto kilometrů od Santiaga na pobřeží Atlantiku. Tomuto místu se říká konec světa a zdejší maják je na evropském kontinentu nejzápadněji. Pak už je jenom nedozírný širý oceán splývající na obzoru s oblohou. 
Přeji vám klidné podzimní dny, které jsou k usebrání a skutečné pouti do nitra jako stvořené.
Srdečně 
Věra Keilová

Milí čtenáři,

vítejte u listopadové Meduňky. Věříme, že vám v podzimním čase bude dobrou společnicí i fun-dovanou rádkyní.
 V titulním rozhovoru si s naší dlouholetou spolupracovnicí Martou Foučkovou povídáme o tématu, jemuž se většinou úzkostlivě vyhýbáme – o smrti. Marta mi při přípravě věnovala mnoho svého vzácného času a odpověděla podrobně na všechny moje otázky. Odcházela jsem od ní s pocitem, že jsem mohla nahlédnout za hranice viditelné existence a že snad o trochu víc chápu hluboký smysl i logiku našeho zdánlivě chaotického světa, jehož stav můžeme svým každodenním jednáním ovlivňovat k lepšímu. Ten pocit byl tak silný, že jsem se dlouho procházela neznámými ulicemi v okolí Martina bydliště, abych si vše srovnala v hlavě a byla schopna se opět vrátit do „normálního života“ – třeba vstoupit do metra. Přála bych si, aby tento rozhovor, jemuž jsme obě věnovaly hodně úsilí, pomohl aspoň jednomu zarmoucenému a truchlícímu člověku nastolit klid v duši a díky většímu porozumění snáze projít nevyhnutelným obdobím smutku.
V hlavním tématu listopadové Meduňky se zabýváme hormony a štítnou žlázou a naši autoři nabízejí různé úhly pohledu. Při čtení jsem si opět uvědomila, jak je v nás vše propojeno. MUDr. Strnadelová a Jan Zerzán například upozorňují na přímou souvislost mezi našimi myšlenkami, emocemi a prožitky a hormonálními žlázami, hormonální orgány jsou velmi úzce propojeny s našimi čakrami. Není to dobrý důvod pro to „udržovat krb svých myšlenek čistý“? Autoři také vysvětlují vliv biorytmů na hormonální žlázy – ovšem my, lidé 21. století, většinou dodržování denního, měsíčního i ročního rytmu považujeme za něco přežilého. Naše tělo i duše nás však často dokážou jasně upozornit, nakolik jsme se odchýlili od přirozenosti… MUDr. L. Bendová připomíná, jak je – kromě jiného – pro správné fungování štítné žlázy důležitý odpočinek a jak poškozující je dlouhodobé přetěžování organismu, a MUDr. Eleková zase uvažuje o tom, že člověk jako jediný savec v zimě ztloustne, protože ve stravování ani v chování nerespektuje zimu. Nevynechejte ani zajímavé články o dalších zákonech života nebo přínosech léčebného hladovění. Ostatně, večery jsou už dost dlouhé a na čtení je víc času…
 Jako dítě jsem listopad neměla ráda, připadal mi pochmurný a smutný. Postupem času jsem poznala, že život přináší i mnohem bolestnější zážitky než brzké stmívání nebo deštivé ráno a že pošmourný den, kdy se nic zlého nestane, je vlastně velmi dobrý den, za který je třeba cítit vděčnost. Nechci jen proletět podzimním obdobím se zavřenýma očima a hlavní myšlenkou „už aby to bylo za mnou“. Snažím se nacházet v podzimní krajině nostalgické kouzlo a občas si připomínám pěknou myšlenku Williama Shakespeara: Krása tkví v očích pozorovatele.  
   
Přeji vám klidný a přívětivý listopad, přátelé!
Zuzana Paulusová

 

Rozhovor s PhDr. Martou Foučkovou     6
Mgr. Zuzana Paulusová


TÉMA: ŠTÍTNÁ ŽLÁZA A HORMONY

Hormonální soustava     10
MUDr. Vladimíra Strnadelová, Jan Zerzán

Štítná žláza v čínské medicíně     13
MUDr. Ludmila Bendová

Hormonální disruptory
a funkce štítné žlázy     15
Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc.

Jak podporovat hormonální rovnováhu    16
Ing. Vít Syrový

Fytoterapie – léty prověřená terapie
budoucnosti     18
Mgr. Eva Placáková


Projezme se ke zdraví! (11)     20
Kateřina Boesenberg, BHSc, ND.

Kdo jsem?(6)     21
PaedDr. Lenka Rogožanová

Dětská jóga, kouzlo přítomného
okamžiku     22
Mgr. Petra Poláková

Rozhovor s Blankou Gololobovou      24
Mgr. Věra Keilová

Hladovění jako léčba a cesta
poznání (2)      26
Vida Sytalk

Chronický stres vykolejí hormony     28
Ing. Yvona Švecová

Ovocný pária     29
Václav Větvička

Buďme zdraví lékařům navzdory (46)     30
MUDr. Ludmila Eleková

O cukru zcela mimořádně      32
Ing. Jarmila Průchová, Jaroslav Průcha

Celek – přehodnocení vědy o výživě     34
 Jiří Mentlík

Zdravé exotické koření     37
Simona Procházková, DiS.

Horoskopy zdraví     40
Emil V. Havelka

Exotické léčivky     40
Prof. Ing. Pavel Valíček, DrSc.

Astroporadna     41
Mgr. Marie Hlávková, Ph.D.