Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Aktuální číslo Meduňky
Milí čtenáři,
co nejsrdečněji vás vítám u říjnové Meduňky, v níž se věnujeme především ženám, jejich zdraví a dobré náladě. Říká se, že je jen jediný prohřešek proti kráse, který si nesmí dovolit žádná žena, a tím je zamračená tvář. Přitom však nejde o to potlačit v sobě smutek nebo obavy, ale dosáhnout vnitřní radosti a harmonie. Doufáme, že vám – našim čtenářkám – k tomu pomohou i články v tomto vydání Meduňky. 
Osobně bych se s vámi však na tomto místě také ráda podělila o svůj po-z--natek, který byl na mé červnové cestě do poutního městečka Santiago de Compostela na severozápadě Španělska stěžejní.
Jak vidíte dole na fotografii, poutního místa jsme dosáhli a já se i s Meduňkou nechala vyfotografovat ve zdejším parku s výhledem na katedrálu svatého Jakuba, kde je při kaž-dé mši zmínka i o poutnících, kteří sem v průběhu celého roku přicházejí ze všech koutů světa. Zdolání minimálně stovky kilometrů pěšky nebo dvou stovek kilometrů na kole, je zde předkládáno jako očištění, po němž člověku začne nový život. Možná však už stejně jako já tušíte, že skutečná pouť je záležitost ryze vnitřní. Proto jsme jako důvod naší cesty na rozdíl od ostatních museli uvést sportovní aktivitu. Bůh je v nás a je to princip všeho, žádná konkrétní osoba, a klíčem do dveří skutečného božství je naše srdce. Jak řekl Osho, Bůh je prožitek.
Na cestě jsme potkali mnoho lidí, přičemž řada z nich zdolala pěšky několik stovek kilometrů. Závěrečnou etapu však tito poutníci absolvovali s rozedřenými puchýři na chodidlech či s bandážemi na kolenou – jejich touha po očištění a začátku nové 
životní etapy byla zřejmě velmi silná. Někteří na otázku, proč se na tak dlouhou a náročnou cestu vydali, odpovídali, že je to výzva. Jinými slovy si v podstatě jenom chtěli něco dokázat. Skutečná výzva je totiž být v životě zcela bez výzev a zůstat bezelstní a radostní jako malé děti. Položit se na vodu života a nechat se nést. 
Nicméně putování to bylo pěkné. Procházeli jsme městečky i malými vesničkami a na patnících sledovali symbol cesty – žlutou svatojakubskou mušli. Někdy u ní bylo i něco připsáno, například slova z písně Johna Lennona Imagine: Imagine all the people, sharing all the world... You may say I‘m a dreamer, but I‘m not the only one, I hope someday you‘ll join us, and the world will live as one… Představ si všechny ty lidi, jak sdílejí celý svět... možná si říkáš, že jsem snílek, ale já nejsem jediný. Doufám, že se k nám jednoho dne připojíš a svět bude v jednotě… 
A právě to bylo na té cestě nejkrásnější, jakási lidská pospolitost, kdy jeden druhému byl ochoten pomoci kdykoliv s čímkoliv. Když spolu spí v ložnicích třeba i pro třicet lidí, kde jsou jen jednoduché železné palandy a nic víc, lidská vstřícnost a teplo se rodí jaksi automaticky. A pak také nikdy nezapomenu na omamnou vůni eukalyptových hájů, jimiž jsme procházeli, stejně jako na maják na Finisteře, který se nachází dalších necelých sto kilometrů od Santiaga na pobřeží Atlantiku. Tomuto místu se říká konec světa a zdejší maják je na evropském kontinentu nejzápadněji. Pak už je jenom nedozírný širý oceán splývající na obzoru s oblohou. 
Přeji vám klidné podzimní dny, které jsou k usebrání a skutečné pouti do nitra jako stvořené.
Srdečně 
Věra Keilová

Vítám vás milí čtenáři u zářijové Meduňky
s hlavním tématem Únava zdravá a nezdravá.
Sama vstupuji do poprázdninového rytmu skoro vždy odpočinutá, ale letos je tomu jinak.
Pořídili jsme si domů štěně z rodu retrívrů a nějak jsme už zapomněli, že to je vlastně takové mimino, které stále něco potřebuje. Pozornost, žrádlo, hračky, procházky, další hračky a ještě delší procházky, cvičení základních povelů, další hračky a nové pelechy, vyprané pelechy. Abych to zkrátila, cítíme se zdravě i nezdravě unaveni a mnohdy jsme po deváté hodině večer tak zmoženi, že už jen čteme a tvrdě usínáme, abychom další den skočili znovu do stejného kolotoče.
Ale co je zajímavé, za ten měsíc, co štěně máme, jsme si zpevnili kosterní svalstvo, lépe spíme a kolem domu se zbavili „blbostí“, které nám štěně krásně vyselektovalo.
V září nám začne psí školka, takže další zdroj zdravé únavy.
O té nezdravé se můžete v tomto čísle Meduňky hodně dozvědět. A určitě se můžete – každý sám – jak uzná za vhodné – začít zbavovat únavy cestou jógy, masáží, jídlem, psychohygienou nebo báječným čajem
z vřesu, který nabízí ve svém článku V. Větvička.
Z únavy nebolí jen hlava, oči, nohy, ale i klouby, mnohdy je to právě první signál toho, že ta „nezdravá“ únava přichází. Podívejte se na článek V. Keilové Pryč s bolestí kloubů, najdete v něm i doporučení MUDr. V. Partykové, jak detoxikovat klouby bobkovým listem.
Na dva články bych opravdu velmi ráda upozornila. Hned ten první, rozhovor s MUDr. Ben-dovou, legendou nejen tradiční čínské medicíny u nás, je plný poznání, vědění a pochopeného lidství.
A další v řadě příspěvek MUDr. Elekové,  je z těch, které není možné vynechat.
Nelze vyjmenovat všechno, ale věřím, že si vyberete to, co právě potřebujete.
Přeji všem svižný vstup do dalšího září ve vašem životě. Užijte si pouze zdravé únavy a s tou nezdravou zabojujte.

Pěkné počtení a opatrujte se 
Květa VtípilováRozhovor s MUDr. Ludmilou Bendovou      6
Mgr. Věra Keilová


TÉMA: ÚNAVA ZDRAVÁ I NEZDRAVÁ

Potíže běžné versus chronické      10
Mgr. Věra Keilová

Únava jako fenomén
moderní společnosti      13
Ing. Jana Peffková

Jak si uchovat energii      14
Mgr. Kateřina Magdaléna Kvochová

Jak se dá únavě předejít      16
MUDr. Vladimíra Strnadelová,
Jan Zerzán

Únava jako signál      17
Ing. Hana Fedora Smejtková

Jógová sestava při chronickém
únavovém syndromu      20
Ing. Yvona Švecová


Zahrady, zdroj regenerace,
síly a harmonie      22
Judita Katona Peschlová

Fenomény životních etap      24
Marcela Chadžijská,
Ing. Miroslav Hadaš

A je po prázdninách!      27
Václav Větvička

Pryč s bolestí kloubů      28
Mgr. Věra Keilová

Léčivé účinky švestek      30
prof. Ing. Pavel Valíček, DrSc.

Chuť žít      32
Eva Chudová

Proč jsme unavení?      34
MUDr. Ludmila Eleková

Září uzdravuje svojí září      38
Ing. Jarmila Průchová, Jaroslav Průcha

Léčebné obrazce      39
Jan Hnilica

Horoskopy zdraví      42
Emil V. Havelka

Exotické léčivky      42
prof. Ing. Pavel Valíček, DrSc.

Co dělat, když dítě neposlouchá      43
Mgr. Petra Klapáková

Sourozenci podle hvězd      44
dr. Jarmila Gričová

Astrokukátko      47
Ing. Zdeněk Bohuslav