Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Aktuální číslo Meduňky
Milí čtenáři,
co nejsrdečněji vás vítám u říjnové Meduňky, v níž se věnujeme především ženám, jejich zdraví a dobré náladě. Říká se, že je jen jediný prohřešek proti kráse, který si nesmí dovolit žádná žena, a tím je zamračená tvář. Přitom však nejde o to potlačit v sobě smutek nebo obavy, ale dosáhnout vnitřní radosti a harmonie. Doufáme, že vám – našim čtenářkám – k tomu pomohou i články v tomto vydání Meduňky. 
Osobně bych se s vámi však na tomto místě také ráda podělila o svůj po-z--natek, který byl na mé červnové cestě do poutního městečka Santiago de Compostela na severozápadě Španělska stěžejní.
Jak vidíte dole na fotografii, poutního místa jsme dosáhli a já se i s Meduňkou nechala vyfotografovat ve zdejším parku s výhledem na katedrálu svatého Jakuba, kde je při kaž-dé mši zmínka i o poutnících, kteří sem v průběhu celého roku přicházejí ze všech koutů světa. Zdolání minimálně stovky kilometrů pěšky nebo dvou stovek kilometrů na kole, je zde předkládáno jako očištění, po němž člověku začne nový život. Možná však už stejně jako já tušíte, že skutečná pouť je záležitost ryze vnitřní. Proto jsme jako důvod naší cesty na rozdíl od ostatních museli uvést sportovní aktivitu. Bůh je v nás a je to princip všeho, žádná konkrétní osoba, a klíčem do dveří skutečného božství je naše srdce. Jak řekl Osho, Bůh je prožitek.
Na cestě jsme potkali mnoho lidí, přičemž řada z nich zdolala pěšky několik stovek kilometrů. Závěrečnou etapu však tito poutníci absolvovali s rozedřenými puchýři na chodidlech či s bandážemi na kolenou – jejich touha po očištění a začátku nové 
životní etapy byla zřejmě velmi silná. Někteří na otázku, proč se na tak dlouhou a náročnou cestu vydali, odpovídali, že je to výzva. Jinými slovy si v podstatě jenom chtěli něco dokázat. Skutečná výzva je totiž být v životě zcela bez výzev a zůstat bezelstní a radostní jako malé děti. Položit se na vodu života a nechat se nést. 
Nicméně putování to bylo pěkné. Procházeli jsme městečky i malými vesničkami a na patnících sledovali symbol cesty – žlutou svatojakubskou mušli. Někdy u ní bylo i něco připsáno, například slova z písně Johna Lennona Imagine: Imagine all the people, sharing all the world... You may say I‘m a dreamer, but I‘m not the only one, I hope someday you‘ll join us, and the world will live as one… Představ si všechny ty lidi, jak sdílejí celý svět... možná si říkáš, že jsem snílek, ale já nejsem jediný. Doufám, že se k nám jednoho dne připojíš a svět bude v jednotě… 
A právě to bylo na té cestě nejkrásnější, jakási lidská pospolitost, kdy jeden druhému byl ochoten pomoci kdykoliv s čímkoliv. Když spolu spí v ložnicích třeba i pro třicet lidí, kde jsou jen jednoduché železné palandy a nic víc, lidská vstřícnost a teplo se rodí jaksi automaticky. A pak také nikdy nezapomenu na omamnou vůni eukalyptových hájů, jimiž jsme procházeli, stejně jako na maják na Finisteře, který se nachází dalších necelých sto kilometrů od Santiaga na pobřeží Atlantiku. Tomuto místu se říká konec světa a zdejší maják je na evropském kontinentu nejzápadněji. Pak už je jenom nedozírný širý oceán splývající na obzoru s oblohou. 
Přeji vám klidné podzimní dny, které jsou k usebrání a skutečné pouti do nitra jako stvořené.
Srdečně 
Věra Keilová

Vítám vás, milí čtenáři u prosincové Meduňky,
která je, jak jinak, věnována vá-nočním svátkům. A také sváteč-ním pocitům, rozjímání, vybírání dárků, milých návštěv těch, které jsme mnohdy celý rok neviděli. Bilancování, pečení a uklízení, finišování v práci, a hlavně usebrání se a zklidnění těla i mysli.
Sama tomu ani nemohu uvěřit, že už zase budou Vánoce. Na zahradě na mě juká po prvních mrazech najednou spadlé listí a volá po shrabání a uložení na kompost. Vlastně celá zahrada volá po očistě a přípravě na svátky, na dobu klidu – zimu.
Na chalupě jsem tento týden dala spát studánku, která po dvou suchých letech nedosahuje k odtoku. Tak můj přítok řeky dříve zvané Kamenice na Českomoravské vysočině zatím spí a čeká na sníh a déšť, ten zázrak podzemních pramenů. Voda je klidná, čistá, jiskřivě perlivá, ledově chladná – čeká, co a jak bude.
Možná jako my všichni. Čekáme, co bude. Ale uvnitř v duši, je dávno rozhodnuto. A tak přeji všem našim čtenářům, jejich rodinám, a hlavně dětem – klid, mír a zdraví.

Ale také bych chtěla vám všem poděkovat za projevy náklonnosti, za váš čas, který nám věnujete, a za to, že Meduňka je pro vás nejen inspirací a cestou ke zdraví, ale i vhodným dárkem pro vaše blízké.
Jsem ráda, že oceňujete naši snahu o různost přístupů k jednotlivým zdravotním otázkám. Nejsme arbitři zdraví, ale průvodci možností, jak a jakou cestou se vydat. Za to děkuji našim autorům, kteří se touto cestou vydávají spolu s námi, a všem, kteří se na Meduňce redakčně podílejí, a jsou s vámi v dennodenním styku. Všechny nás znáte.
Naši milí přátelé a čtenáři, až se v klidu posadíte k zapálené svíčce, v těchto pro mnohé neklidných dnech, kdy co bylo, už není, a co bude, ještě není, pošlete vzpomínku i všem čtenářům Meduňky. Vězte, jsou to vaši blízcí.
Za celou redakci časopisu Meduňka vám přejeme požehnané Vánoce a šťastný rok 2017.

A jako vždy, opatrujte se a hezké počtení.
Květa Vtípilová


Rozhovor s Kateřinou Macháčkovou     6
Mgr. Věra Keilová 

S čerty nejsou žerty     9
Jana Vlasáková

TÉMA:
SVÁTEČNÍ CHVÍLE V RADOSTI I ZDRAVÍ
Vánoční rozjímání     10
PhDr. Miroslava Mašková

Zdravé a chutné Vánoce     11
Ing. Iveta Kulhánková 

Medové cukroví a medovina      13
Ing. Zdeněk Kulhánek

Vánoce jako zátěžová zkouška      16
Mgr. Marie Hlávková, Ph.D.

Největší dar      17
Dita Lyner

Vánoce o samotě     18
Jitka Ševčíková

Projezme se ke zdraví! (12)      20
Kateřina Boesenberg, BHSc, ND.

Koření s vůní Vánoc     21
Simona Procházková, DiS.

Naučme se být vděčni     22
Mgr. Stanislava Marešová

Květ života – mystika a fyzika
uvnitř skrytá      24
Gabriela Dušková

Posviťte si podle vnitřních hodin     26
Peter Sale

Píseň mého srdce      28
Ing. Jiří Mazánek

O hřebíčku nikoli zahradnickém      29
Václav Větvička

Očistné metody      30
Jan Hnilica

Kdo jsem? (7)     32
PaedDr. Lenka Rogožanová

Hormonální chaos      34
MUDr. Ludmila Eleková

Nový titul Knihovničky Meduňky     37 

Horoskopy zdraví     40
Emil V. Havelka

Exotické léčivky     40
Prof. Ing. Pavel Valíček, DrSc.

Vánoční působení biotronika Tomáše Pfeiffera40
Mgr. Marie Hlávková, PhD.

Tchyně ve hvězdách     41
dr. Jarmila Gričová

Astrokukátko     42
Ing. Zdeněk Bohuslav