Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.

Články

Zde naleznete jednotlivé články

prvnípředchozí sada456další sadaposlední

Oranžovým dýním s vyřezanými otvory pro oči se v tento čas zřejmě nemůžeme vyhnout - vidíme je takřka na každém kroku. Připomínají anglosaský svátek Halloween, jehož původ je prastarý. Pro nás není tento svátek typický, jako obyvatelé Střední Evropy jsme ovlivnění křesťanskou tradicí, a s počátkem listopadu si spojujeme spíše naše "dušičky".  Tyto svátky však mají původně stejný základ.

Publikováno: 29.10.2018 6:00:00
Kategorie: Duchovní články
Rubrika: Svátky a významné dny

Ve druhé části článku o zdravé výživě malých dětí se jeho autorka, Mgr. Margit Slimáková, Ph.D., věnuje tématu speciálních dětských jídel, sladkostí a upozorňuje na to, co do dětského jídelníčku nepatří...

 

Publikováno: 27.10.2018 6:00:00
Kategorie: Zdraví
Rubrika: Výživa a zdravá strava

Pod tímto názvem se skrývá nová kniha z meduňkové edice - kuchařka od naší spolupracovnice Marcely Šebestové. Najdete v ní mnoho báječných receptů na tradiční pokrmy, které znaly už naše babičky a prababičky, ale i recepty na méně známé či méně obvyklé dobroty. Předností těchto receptů je to, že vycházejí z běžných surovin - brambor, tuzemské zeleniny, využívají např. typické české ryby (kapr) atd. Tuto kuchařku můžeme doporučit všem, kdo chtějí vařit dobrá a zdravá jídla a nechtějí v kuchyni trávit víc času, než je nutné. Knihu získáte přes náš e-shop.

Publikováno: 26.10.2018 12:35:49

Jaká strava je nejvhodnější pro malé děti, aby dobře rostly a prospívaly?
S tímto dotazem se před časem na redakci Meduňky obrátila čtenářka Jiřina, odpověď pro ni i pro všechny další zájemce připravila Mgr. Margit Slimáková, Ph.D., průvodkyně zdravím a výživou.

Publikováno: 24.10.2018 6:00:00
Kategorie: Zdraví
Rubrika: Výživa a zdravá strava

Umyl sis ruce? Pozor, ať si nezamažeš ty nové šaty. Neskákej do louží! Vyhni se tomu blátu…“Poznáváte sebe, zodpovědné rodiče, kteří se snaží pro dobro a zdraví svých dětí co nejvíce eliminovat jejich styk s domácí i venkovní špínou? Představa velkého množství bacilů, virů i ostatních nebezpečných mikroskopických tvorů nám v hlavě udržuje trvale blikající kontrolku nad jejich čistotou. Z aktuálného říjnového čísla MEDUŇKY vybíráme ukázku z článku Markéty Kunzové...

 

Publikováno: 23.10.2018 6:00:00
Kategorie: Aktuality
Rubrika: Pro inspiraci

S pokrokem ve vývoji klinické nutriční medicíny se začínají otevírat možnosti, o kterých se nám před deseti lety ani nesnilo – léčba některých autoimunitních chorob je možná a výsledky jsou trvalé. I přes to, že pro západní medicínu je příliš brzy na to, aby tento fakt oficiálně akceptovala, jsou desetitisíce lidí po celém světě jasným důkazem toho, že
Článek pro Meduňku připravila naturopatka Kateřina Boesenberg, BHSc. MD.

Publikováno: 20.10.2018 6:00:00
Kategorie: Zdraví
Rubrika: Výživa a zdravá strava

Určitě je, ale … I v tomto případě platí, že nic není jednoduché a jednoznačné – kromě stravy syrové totiž potřebujeme i stravu tepelně upravenou, protože nám přináší něco jiného a nenahraditelného, zejména teď, kdy nastává chladnější polovina roku.
Pro vysvětlení důvodů je třeba vyjít z charakteru našeho trávicího systému a jeho možností. Článek připravili MUDr. Vladimíra Strnadelová a Jan Zerzán.

Publikováno: 18.10.2018 6:00:00

Za tímto sugestivním názvem se skrývá článek terapeutky Jarmily Skopalové, uveřejněný v aktuálním říjnovém čísle Meduňky. Hlavní téma tohoto čísla jsme věnovali ŽENÁM a tento článek se věnuje otázkám ženského sebevědomí a sebehodnocení. Nabízíme ukázku...

Publikováno: 16.10.2018 6:00:00
Kategorie: Aktuality
Rubrika: Pro inspiraci

Autorem následujícího článku je J.J.J. Miška, který se dlouhodobě věnuje zkoumání fenoménu PRASÍLY...

Publikováno: 15.10.2018 6:00:00
Kategorie: Různé

Druhá říjnová sobota se již tradičně slaví jako Světový den hospice a paliativní péče. Letos tento den připadá na 13. října a Česká republika bude jednou z mnoha zemí, jež se opět zapojí do oslav tohoto dne. V Česku v současné době funguje celkem šestnáct lůžkových hospiců, v posledních letech se také postupně rozšiřuje síť mobilních hospiců.

Publikováno: 13.10.2018 6:00:00
Kategorie: Aktuality
prvnípředchozí sada456další sadaposlední