Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Při kosmetickém ošetření používám srdce - rozhovor s alternativní kosmetičkou

Dlouholetá spolupracovnice Meduňky Mgr. Marie Hlávková, Ph.D.astropsycholožka a autorka velmi zajímavé knihy Hvězdy a duše (kniha vyšla v rámci Knihovničky Meduňky na jaře 2010) připravila pro naše webové stránky následující rozhovor
s alternativní kosmetičkou Petrou Vojtěchovskou, která při své práci uplatňuje celostní, individuální a vlastně spirituální přístup ke klientkám a při kosmetickém ošetření používá i různé léčivé rituály, posilující základní hodnoty samotného ženství... 
V rozhovoru záměrně nezmiňujeme žádné názvy – nejmenujeme firmu, ani produkt. Nejde totiž o reklamu na konkrétní výrobky, ale zaujal nás právě způsob, jakým lze také k péči o ženskou krásu i ženskou duši přistupovat…

 

 

 

 

Alternativní přístup
Jako astropsycholožka a terapeutka jsem zvyklá vnímat jemné energie a potřebuji ke svému životu i přírodní životní styl. Mnoho let jsem proto hledala i alternativní  kosmetičku, která nepoužívá žádné chemické preparáty, ale jen přírodní bio oleje. Velmi mne proto potěšil přístup paní kosmetičky Petry Vojtěchovské, která mi ukázala alternativní možnosti péče o pleť - citlivé vnímání aktuálního stavu klientky, práci s energiemi a doslova alchymické namíchání nejčistších přírodních olejů a esencí do jedinečné léčivé pleťové směsi.

Paní Vojtěchovská, jaký je rozdíl mezi vašimi kosmetickými službami a prací jiné kosmetičky?
Určitě v tom, že nepracuji  „strojově“ a při práci používám i srdce. Snažím se vnímat klientku jako celek, číst z meridiánové mapy tváře, vnímat energie klientky a poté vyberu intuitivně esenciální oleje pro péči, které mnohdy až neuvěřitelně ukážou, co se zrovna v klientce odehrává. Dále se základní ošetření skládá z dalších částí, kupříkladu ze solného peelingu s olejem, detoxikační masky z Mrtvého moře, masáže na míru dle aktuálního stavu, otiskové masky z mořských řas, atd. Dle stavu pleti případně doporučuji změny ve stravě.

Jakým způsobem kombinujete a mícháte esenciální a rostlinné oleje pro péči o pleť?
Vlastně ani nevím jak to popsat. Nejdříve naslouchám klientce a pak „naslouchám“ esenciálním olejům a vyberu 3-7 esencí. Zhodnotím, co jsem vybrala, a vytvořím směs na míru. Řeknu klientce, co jsem vybrala a proč. Esenciální oleje pojím s rostlinnými oleji získávanými prvním lisováním za studena. Oleje vybírám podle potřeb pleti. Nejraději používám olej z pšeničných klíčků, šípkový a třezalkový olej – ideální směs na pleť s projevy stárnutí. Dále pšeničné klíčky, mrkvový olej – směs pro šedou a nedostatečně vyživenou pleť nebo olej z meruňkových jader, třezalku, šípek – při suché a citlivé pleti. Ésenciální oleje působí proti stárnutí a ještě nám harmonizují duši. Stimulují krevní oběh, jejich živiny a bílkoviny pomáhají udržovat pružnost kolagenu  a zároveň povzbuzují regeneraci nových buněk a urychlují vylučování toxických látek. Rostlinné oleje, tekutá zlatá sluneční energie, nám prostě prospívají. I komerční kosmetika mnohdy obsahuje přírodní suroviny, ale jsou v nich i chemické konzervanty,  které obsahují například parabeny, které mnohdy způsobují alergie. Chtěla bych také upozornit na různou kvalitu esenciálních olejů. Vedle čistých přírodních silic se vyrábějí rovněž silice syntetické. Jejich cena je několika násobně nižší než cena silic přírodních. Jejich bioaktivita je však sporadická nebo žádná.   

Při kosmetickém ošetření používáte pouze oleje, nikoli krémy, proč?
Olej je to nejbližší a nejpřirozenější pro pokožku. Pokud jsou silice neseny vhodným nosičem, pronikají všemi vrstvami kůže a dostávají se až ke krevním vlásečnicím. Optimálními nosiči jsou rostlinné oleje, které snadno pronikají mezi buněčnými prostorami. Krém musí obsahovat ať přírodní nebo chemické pojidla, a proto má přírodní krém také kratší životnost než olej, cca 3 měsíce po otevření.  Já nejraději na noc používám olej a na den používám  olej jako sérum a krém jako další vrstvu.

Vnímáte také specifickým způsobem energii klientky a ještě pracujete s harmonizací jejích čaker. Jakým způsobem to děláte?
Toto ošetření využívá polarity jin, jang, esenciálních olejů a účinků drahých kamenů. Ošetření obsahuje rozhovor, koupel se solí z mrtvého moře a zjišťění, jak je na tom klienty energeticky. Pak aplikujeme esenciální oleje dle polarity a drahé kameny na čakry. Masáž je završená energetickou masáží.

S jakým typem kosmetiky pracujete?
Přírodní oleje a preparáty, se kterými pracuji, mají úplně jiné vibrace než jiná přírodní kosmetika na trhu. Mám pocit, že jsme na stejné vlně, a zároveň jako kdyby rezonují s každým člověkem trochu jinak. Mám zkušenost, že klientce, která uznává jen materiální hodnoty a chce tyto oleje vyzkoušet, většinou oleje ani nevoní ani nemá pocit velkého efektu. Naproti tomu klientka vnímavá, citlivá k energiím, tam je vidět až neuvěřitelný efekt.

Vonné rostliny ovlivňují emoce
Jaká je historie užívání vonných olejů v kosmetice  a jak vůbec tyto oleje a směsi vznikají? Je pravda, že jsou při jejich výrobě uplatňovány některé alchymistické principy a postupy?  
První zmínky o užití vonných směsí k rituálním účelům pocházejí ze starověkého Sumeru.
Už tehdy bylo známo, že vonné rostliny ovlivňují emoce. Psychologický aspekt používání siličnatých rostlin má tedy počátek už v prehistorii a přes řadu století pokračuje až  do dnešní doby. Před více než 25 lety si jeden z novodobých mistrů prastarého umění alchymie zvolil vlastní cestu uprostřed zlatých odlesků destilačních přístrojů a nablýskaných zkumavek. Symfonie vůně dokonale sladěných esencí mu vnukla novou vizi: dosažení dokonalé krásy prostřednictvím transformace těla, mysli, duše. Pan Idili Lizcato už jako student filozofie hledal smysl pozemského bytí, přes studium různých meditačních technik se začal dostávat do stavů, kdy mu samovolně přicházela do mysli složení receptur. Při práci s těmito oleji a esencemi jsem začala mít pocit, že klienty vnímám jinak, do hloubky a zvolené esence korespondují s jejich momentálním stavem a pocity, tématy které řeší nebo zpracovávají. Moje práce dostala jiný rozměr.
    Tyto kosmetické přípravky jsou založeny na extraktech ze vzácných rostlin, čistých esenciálních olejích, rostlinných olejích z prvního lisování, obsahují med a přírodní cukry. V zájmu dosažení co největší síly bylin se jejich sběr podřizuje přírodním a astrologickým cyklům. Při zpracování se využívají tradiční postupy, jako je macerace rostlin za světla slunce či měsíce ke zvýšení účinnosti aktivních ingrediencí, kalcinace ( působení plamene) pro získání minerálů a oligoelementů, nebo filtrace, která zajistí dokonalou čistotu konečného produktu. A je to právě živoucí síla skutečných rostlin obsažená v produktech , která je zárukou účinnosti. Ve Španělsku, kde se přípravky vyrábí, jsem měla pocit dokonalé harmonie, spojení historie a poznatků dneška. Pan Idili je úžasný člověk s očima dítěte
Měla jsem z něho pocit, že září . Alchymistický způsob spočívá ve využití spagyrického působení olejů – směs obsahuje až 6 esenciálních olejů, které se navzájem doplňují a vylaďují.

Léčivé rituály
Při ošetření používáte i různé léčivé rituály, můžete je čtenářům více přiblížit?

Tyto rituály posilují základní hodnoty samotného ženství a pomáhají dosáhnout dokonalé rovnováhy fyzického, duchovního a emocionálního zdraví. Za nejoblíbenější považuji rituál královny Kleopatry, který díky silným omlazujícím účinkům esenciálních olejů s kadidlem a myrhou nejen regeneruje pokožku, ale dodává každé ženě pocit atraktivity a sebevědomí. Dělám i další rituály, kupříkladu rituál sensuality - smyslný rituál pro přijetí a harmonizaci ženské energie.
Na závěr bych ráda použila slova jednoho alchymisty:
"Jste ženou, to především, všechny ostatní role ve vašem životě se odvíjejí od této jediné a prazákladní."

                                                  ptala se Mgr. Marie Hlávková, Ph.D.

 

 

 

 

-