Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
JAK NA CHŘIPKU?

Rozmary počasí a kolísání teplot jsou takřka ideálními podmínkami pro to, abychom se nachladili nebo onemocněli chřipkou. Co proti tomu můžeme dělat?
Ptáme se zkušené lékařky, imunoložky a homeopatky MUDr. Ziny Kaucké
z Homeopatické kliniky v Praze 6.           

Proti nachlazení může pomoci šálek horkého čaje a vitamíny obsažené např. v citrónech ...

Jak na chřipku?
V podzimních a zimních měsících se řada z nás potýká s chřipkou, ordinace praktických lékařů se plní pacienty. Jaká je souvislost mezi stavem imunitního systému a tímto onemocněním a co můžeme udělat, abychom se chřipce vyhnuli?

V první řadě je třeba si uvědomit, že nemoc patří k životu stejně tak jako zdraví. Každý člověk si pochopitelně přeje být zdravý, ale podobně jako se den střídá s nocí, střídá se v životě člověka také stav zdraví a stav nemoci. Zní to paradoxně, ale být občas nemocný je vlastně velice zdravé! Člověk si odpočine, má šanci se zastavit a hlavně  jeho imunitní systém se aktivuje a trénuje. Z tohoto hlediska by se dalo říct, že někdy chřipku dokonce potřebujeme, protože dobře fungující imunitní systém je pro zdraví člověka nesmírně důležitý. A pokud už chřipku máme, je důležité mít ji pod kontrolou, což znamená chovat se určitým způsobem.

I přes to se většina z nás asi chřipce raději pokusí vyhnout – co pro to můžeme udělat?
Prevencí může být přiměřené otužování, hovořila jsem o tom už v našem rozhovoru – jestliže chci otužovat dítě, musí to být pro něj hra a nesmím mu tím ublížit nebo ho vyděsit, rozumný přístup je třeba zaujmout i u dospělých lidí. Nesouhlasím ani s pravidelným užíváním vitamínů, protože i tím imunitní systém ovlivňuji – neumožním mu totiž, aby sáhl do svých rezerv. Důležité je vnímat své tělo, poslouchat podněty, které nám dává a přiměřeně na ně reagovat. Pokud jsem prostydla, musím udělat něco, o čem vím, že mi pomůže. Člověk by se měl snažit sám sebe poznat, vědět, co mu prospívá a co mu naopak škodí. Někomu pomůže dát si šálek horkého čaje s cutrónem, pořádně se vypotit a vyspat a druhý den je mu dobře, jinému může  taková potní kúra přinést zhoršení a nemoc se rozběhne. Každý jsme jiný a je prostě třeba se znát. Jenže tím se většinou moc nezabýváme – není to příliš pohodlné. Pohodlnější je vzít si nějaký lék. Podobné možnosti existují i u dětí - když vidím, že dítě polehává a není ve své kůži, zvýším mu přísun vitamínů a tekutin, nechám ho víc vyspat, odlehčím stravu – na zpracování potravy je třeba množství energie, kterou teď tělo potřebuje jinde - a dost často to stačí a dítě chřipku nedostane. Neexistuje univerzální pravidlo, pokud nemám dostatečný „vnitřní vhled“ ve smyslu že necítím, co je pro mě nebo moje dítě vhodné, může pomoci porada s lékařem.   

Jak na chřipku
Zmínila jste se, že i při chřipce je vhodné se chovat určitým způsobem – co tedy dělat,  když už chřipku mám?
Nedoporučuji užívat imunopreparáty nebo antivirotika, protože tím vlastně nedovolím, aby v těle vznikla imunita proti chřipce. Imunitnímu systému je třeba dodat vše, co potřebuje, aby chřipku dobře zvládl, například se nesnažit hned srážet zvýšenou teplotu, protože ta imunitní systém aktivuje. Zvýšená teplota je první linií obranného systému, při ní se roztáhnou cévy, člověk se začne potit, čímž z těla odcházejí škodliviny, rozhýbe se lymfatický systém a potřebné látky se dostanou až do poslední buňky. Pokud si okamžitě vezmu Paralen, abych teplotu srazila, všechny tyto procesy v těle zastavím. Samozřejmě nenechám bez pomoci dítě, které má vysoké horečky několik dní, to je zase jiná situace, ale jinak zdravý člověk se teploty cca do 38,5 stupně C nemusí bát, v takových případech bych právě doporučila se pořádně vypotit, k aktivaci  imunitního systému při horečce dobře poslouží například i studené zábaly. Mimochodem, jsou  známy i případy, kdy se rakovina vyléčila právě vysokou teplotou.
Skutečná chřipka je způsobená chřipkovým virem, ale my nazýváme chřipkou i stav, kdy virus v těle nemáme, ale někde prochladneme a pak nám není dobře, bolí nás celé tělo atd. Jde vlastně o různé reakce  našeho těla na určité podněty, je třeba to takto chápat, snažit se v myšlenkách vrátit o krok zpátky a uvažovat nad tím, co se stalo, co jsme dělali, kde se stala chyba... A učit se poznávat, co s tím příště dělat.“

Doporučujete očkování proti chřipce?
Očkování proti chřipce považuji za nadbytečné, v některých případech dokonce škodlivé. Očkování totiž proběhne v období, kdy organismus už začíná být oslabený – v říjnu a v listopadu se krátí den, hormony aktivované světlem přestávají být aktivovány a imunitní systém je utlumenější, přirozeně se mění složení stravy, roli může hrát třeba i stres, který prožívají v prvním období nového školního roku matky školáků…Tím vším může být  imunitní systém nějak ovlivněn, ale vlastně nevíme, jaká je v tomto směru v organismu situace a do jakého stavu imunitního systému tedy aktivní vakcinaci dáváme. Mnozí lidé prožili po očkování reakci v podobě jakési podivné nemoci nebo se stejně nakazili chřipkou, ale zaznamenali výrazně horší průběh než jindy.

Očkování proti chřipce tedy neznamená, že se už chřipkou nikdy nenakazím?
Ne, i když je to tak někdy podáváno. Navíc chřipka je virové onemocnění, tento virus má sám o sobě mnoho variant a dokáže se proměňovat podle prostředí, v němž se pohybuje.

Můžu svoje zdraví nějak ovlivnit, když zaujmu postoj  …“Já se chřipkou nenakazím, mě se chřipka netýká…“?
Muselo by jít o skutečné vnitřní rozhodnutí, což je něco jiného,  než když si to jen přeju nebo v to doufám. Ale nervový systém má na imunitní systém značný vliv, víme o existenci  anatomických spojů mezi nimi, při určitém naladění vysílá nervový systém jiné působky než při naladění jiném, což je dobře vidět například u čerstvě zamilovaných, kteří jsou zdraví, protože jejich imunitní systém je aktivován endorfiny…Když zaujmu skutečně hluboký vnitřní postoj „mě se chřipka netýká“, pravděpodobně se nenakazím, ale nezapomeňme, že - jak už bylo řečeno - někdy nám chřipka může být i užitečná.