Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Jak využít sílu černého bezu?

Ještě nám zbývá pár dnů kalendářního léta, i když slunce slábne a dny se už bohužel zkracují... Příroda nám ale nabízí rozmanité plody, které můžeme využít pro své zdraví a vitalitu... Inspirujte se v článku Simony Procházkové...

BEZ ČERNÝ
Drogou je květ, plod, list i kořen. Plody bezu obsahují organické kyseliny, třísloviny,antokyany, provitamín A a skupinu vitamínů B, cholin a hormonálně účinné složky. Bezinky působí protizánětlivě a jsou velmi účinné analgetikum při bolestech zad, trojklaného nervu, kloubů. Dále mírně snižují krevní tlak a jsou projímavé.

Bezinkový čajík
Potřebujeme:
1 lžičku bezinek bez stopek, 2 dl vroucí vody
Postup: Bezinky přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Pak plody vymačkáme, scedíme a můžeme popíjet.

Bezinkové víno

Potřebujeme: 1 litr kvalitního bílého nebo červeného vína, 100 g bezinkové šťávy nebo 50 g sušených plodů, 4 hřebíčky, kousek skořice, 2 badyány
Postup: Bezinky a koření zalijeme vínem, zazátkujeme a vše necháme 3 týdny na klidném, chladném místě odpočívat. Nesmíme zapomenout 1 x denně protřepat. Po uplynutí této doby nápoj přecedíme. Při léčbě neuralgií užíváme každé 3 hodiny 1 lžíci.
Bezinkový likér
Potřebujeme: 350 g bezinek, 1 l lihu nebo ovocné pálenky, 5 kousků hřebíčku, 3 tyčinky skořice, 2 badyány, 300 g ovocného cukru
Postup: Bezinky rozmačkáme a smícháme ho s ostatními přísadami, vše zakryjeme a necháme 3 týdny na chladném místě odpočívat. Po uplynutí této doby si svaříme cukr s vodou, přidáme ke směsi, dobře zamícháme a necháme 12 hodin ustát. Nakonec likér slíváme do vymytých lahví, dobře zavíčkujeme a skladujeme v chladnu a temnu.
Listy pomáhají zklidňují bolavá místa
Listy tohoto stromu můžeme použít na obklady a zábaly při bolestech svalů, kloubů či revmatismu, i při bolestech kolen i vody v něm, ramen, loktů.

Obklady z listů mají hojivé účinky
Listy rozklepeme paličkou na maso a pak je přikládáme na bolavá místa, klouby nebo zanícené rány. Ovážeme lněným šátkem a necháme působit (nejlépe přes noc).

Bezová kosmetika
Pleťové tonikum z bezových listů

Připravíme si ho tak, že si do sklenice vložíme 1 hrst bezových listů a přelijeme je 3 dl 60 % lihu. Vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby dobře přecedíme. Takto získáme koncentrát, který musíme následovně naředit. Na 2 dl destilované vody dáváme 1 polévkovou lžící základní tinktury. Toto tonikum můžeme použít na kožní neduhy, svědčí rovněž mastné a aknózní pokožce.

Osvěžující pleťová maska z bezu
Potřebujeme: 1 lžíci rozmačkaných plodů bezu, 2 lžíce tučného tvarohu
Postup: Obě ingredience smícháme, vzniklou směs naneseme na obličej a necháme 20 minut působit. Poté opláchneme teplou vodou.

Čistící bezinkové mléko
Potřebujeme: 100 ml podmáslí, 1 lžíci plodů
Postup: Ve vodní lázni ohříváme podmáslí s bezinkami po dobu 20 minut. Pak odstavíme a ještě 15 minut necháme louhovat. Poté scedíme, nalijeme do skleněné nádoby a uschováváme v ledničce. Tento kosmetický přípravek vydrží asi týden.